Jak podłączać szybciej i skuteczniej z wykorzystaniem nowych zaworów marki Valvex?

Dodano: środa, 21.06.2023


Jeśli zastanawiasz się, jak efektywnie podłączać urządzenia grzewcze do instalacji centralnego ogrzewania, zainteresuj się nowymi zaworami kulowymi od krajowego lidera. Zawór kulowy Valvex SPIN DN 25 oraz Zawór kulowy Valvex SPIN DN 20 z filtrem i magnesem to najnowsze propozycje marki Valvex, dzięki którym Twoja praca będzie przebiegała sprawniej i efektywniej niż kiedykolwiek!

zawór valvex SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym

Sprawdź zawory kulowe Valvex w hurtowni Onninen

Zawory kulowe w instalacji centralnego ogrzewania

Niezawodnym elementem łączącym kotły wiszące z instalacją centralnego ogrzewania są zawory kulowe - proste lub kątowe. Jeśli potrzebujesz wykonać konserwację urządzenia grzewczego lub remont instalacji, umożliwią Ci one odcięcie jej wybranego fragmentu i spuszczenie zładu. Zawory kulowe, w zależności od wybranego rodzaju, możesz także użyć do podłączenia pomp ciepła oraz innych urządzeń pracujących w instalacji.

schemat podłączenia kotła gazowego z wykorzystaniem zaworów kątowych schemat podłączenia kotła gazowego z wykorzystaniem zaworów prostych wyposażonych dodatkowo w zawór spustowy
Schemat podłączenia kotła gazowego z wykorzystaniem zaworów kątowych

Schemat podłączenia kotła gazowego z wykorzystaniem
zaworu SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym

Zawory odcinające powinny być zamontowane na zasilaniu i powrocie źródła ciepła - niezależnie od typu urządzenia (pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł stałopalny). Jest to korzystne ze względu na możliwość przeprowadzenia prac serwisowych. Ponadto, zawory umieszczone za i przed pompami obiegowymi umożliwią Ci ich szybkie i bezpieczne zdemontowanie, bez konieczności spuszczania wody znajdującej się w instalacji. Mogą również pełnić rolę zaworów odcinających bufor ciepła od reszty instalacji, co zalecane jest przez producentów buforów.

Zawory kulowe w instalacji wodociągowej

Zawory kulowe są niezbędnym elementem zestawu wodomierzowego. Powinny być umieszczone zarówno przed, jak i za wodomierzem. Korzystny jest również montaż zaworów po obu stronach filtra siatkowego, co pozwoli na jego oczyszczenie bez konieczności spuszczania czynnika z instalacji.

Kolejnym elementem instalacji wodociągowej, w której niezbędna jest obecność zaworów, jest zasobnik ciepłej wody użytkowej. Również w tym przypadku producenci zasobników zalecają, aby na każdym przyłączu znajdował się zawór odcinający. Bez względu na miejsce montażu, zawory kulowe odcinające posłużą Ci do zamykania i otwierania przepływu. Nie powinno się ich wykorzystywać jako elementów dławiących lub regulujących przepływ.

Jakie zawory kulowe wybrać?

Małopolski Valvex uznawany jest za krajowego lidera w segmencie zaworów kulowych oraz armatury instalacyjnej. Status ten potwierdzony jest specjalistycznym raportem opracowanym przez prestiżowy Instytut Badań i Rozwiązań B2B KERALLA REASERCH pt. „Zawory i grzejniki 2020 – 2022”. Mimo uznanej marki, zarządzający firmą stale inwestują środki w nowe technologie, maszyny produkcyjne oraz rozwój asortymentu. Na bieżąco poszerzana jest oferta instalacyjna, stąd w portfolio polskiego producenta systematycznie pojawiają się nowe produkty armatury instalacyjnej, z zaworami na czele.

Wprowadzone w połowie lutego b.r. zawory kulowe SPIN DN 25 oraz SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym to najnowsza propozycja w instalacyjnym portfolio Valvex. Stanowi ona rozszerzenie cenionej przez instalatorów serii SPIN, czyli zaworów  wyposażonych w zintegrowane z korpusem śrubunki.

Nowe dymensje zaworów podłączeniowych

SPIN DN 25 jest ergonomicznym narzędziem do podłączenia jednostek wewnętrznych pomp ciepła i innych urządzeń pracujących w instalacjach centralnego ogrzewania, chłodniczych, jak również wody ciepłej i zimnej.

zawor kulowy spin dn 25

Oferowany jest on w dwóch wersjach: G1–G1 z nakrętką o średnicy 1’’ oraz G1–G5/4 z nakrętką o średnicy 5/4’’. Zawory o niniejszych wymiarach pozwalają na zastosowanie ich do podłączenia pomp ciepła, których przyłącza posiadają gwinty zewnętrzne o średnicach analogicznych do ww.

schemat podłączania pompy ciepła z wykorzystaniem zaworu SPIN DN 25

Schemat podłączania pompy ciepła z wykorzystaniem zaworu SPIN DN 25

Zawory w wersji G1–G1 możesz wykorzystać na potrzeby podłączenia urządzeń takich jak zawór strefowy, separator zanieczyszczeń, sprzęgło hydrauliczne czy grupa pompowa.

SPIN DN 25 w wersji G1-G1 - przykłady zastosowań-min

Co istotne, zawory SPIN DN20 charakteryzują się dużym - wynoszącym aż 18,28 m3/h - współczynnikiem Kv. Tym samym posiadają wysoką przepustowość, dzięki której z powodzeniem możesz je wykorzystać  w instalacjach z pompami ciepła, posiadającymi szczególnie wysokie wymagania co do braku elementów dławiących przepływ w instalacji.

Kompleksowa ochrona instalacji z zaworami kulowymi

Zawór kulowy SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym

Zawór kulowy SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym jest zaworem zaprojektowanym w celu ochrony elementów instalacji przed zanieczyszczeniami stałymi i magnetycznymi. Zastosujesz go w instalacjach wodociągowych wody ciepłej i zimnej, jak również w instalacjach centralnego ogrzewania oraz chłodniczych. Szczególnie zalecany jest do użycia w systemach z kotłem gazowym z przyłączem o średnicy 3/4’’. Sprawdzi się również w układach, w których niezbędna jest ochrona przed cząsteczkami magnetycznymi pomp obiegowych oraz wymienników.

Ważnym parametrem wyróżniającym zawór kulowy SPIN DN 20 jest siła magnesu na poziomie 6200 Gs. Zestawiając tę wartość z wielkością zaworu, czyni go to jednym z najbardziej uniwersalnych zaworów dostępnych na polskim rynku. Pomimo małych rozmiarów, SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym posiada wysoki współczynnik Kv, wynoszący 4,20 m3/h. Przepustowość zaworu jest zatem porównywalna ze znacznie większymi separatorami zanieczyszczeń. Tym samym umieścisz zawór kulowy w instalacjach z niewystarczającą przestrzenią montażową, w której inne urządzenia się nie zmieszczą.

schemat podlaczenia kotla gazowego z wykorzystaniem zaworu spin dn 20 z filtrem i magnesem neodymowym min

Schemat podłączenia kotła gazowego z wykorzystaniem zawory kulowego SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym

Rolą magnesu neodymowego jest likwidacja zanieczyszczeń magnetycznych z czynnika w instalacji. Cząstki magnetyczne nie tylko stanowią zagrożenie dla pracy pomp obiegowych, ale i wpływają na zmniejszoną efektywność pracy wymienników w urządzeniach grzewczych. Zanieczyszczenia te powstają w instalacji głównie w wyniku procesów korozyjnych, choć mogą również stanowić efekt uboczny prac instalatorskich.

Drugi istotny element zaworu kulowego to filtr siatkowy o rozmiarze oczka siatki wynoszącym 400 µm. Odpowiedzialny jest on za zatrzymywanie pozostałych, niemagnetycznych zanieczyszczeń stałych. Wstawienie magnesu w demontowaną, mosiężną osłonę ma na celu jego zabezpieczenie przed procesami korozyjnymi. Co więcej, pozwala on na dokładne oczyszczenie poszczególnych elementów z nagromadzonych cząstek magnetycznych. Po wyciągnięciu magnesu z osłony cząstki odpadną od niej samoistnie, podczas gdy usunięcie ich bezpośrednio z magnesu byłoby niemożliwe.

zawór kulowy spin dn 20 z filtrem i magnesem neodymowym budowa zaworu

Korzyści z zaworów kulowych

Produkcja bazująca na wysokiej jakości komponentach, unikalne rozwiązania konstrukcyjne, wreszcie rygorystyczne testy szczelności stanowią czynniki, które ułatwią i dodatkowo zabezpieczą Twoją pracę. Jeśli więc poszukujesz dodatkowych rozwiązań w zakresie przyłączania i zabezpieczenia głównych elementów instalacji, najnowsze zawory Valvex są odpowiedzią na Twoje potrzeby!

Sprawdź zawory kulowe Valvex w hurtowni Onninen