Jak podłączyć amperomierz?

Dodano: środa, 26.04.2023


Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym zawsze trzeba pamiętać. Są takie urządzenia, które można określić mianem niezbędnych i jednym z nich jest amperomierz. Służy do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Amperomierz

Sprawdź amperomierze w hurtowni Onninen

Jak podłączyć amperomierz?

Podłączenie amperomierza wymaga nieco wiedzy, ale zasadniczo nie jest bardzo trudne. Zacznijmy od tego, że istnieją dwa rodzaje amperomierzy. Pierwszym są urządzenia analogowe, które wskazują wartość przez wychylenie wskazówki urządzenia. Drugim są amperomierze cyfrowe, które są obecnie najczęściej używane. Wyposażone są w układy elektroniczne. Jeżeli chcecie zmierzyć natężenie prądu, który przepływa przez przewodnik, musicie amperomierz podłączyć szeregowo tak, by przez amperomierz przepływał prąd, który chcecie zmierzyć. Trzeba jeszcze wiedzieć, że szeregowe wpięcie oznacza, iż amperomierz jest częścią obwodu. Niezbędne jest zmierzenie napięcia na boczniku, czyli rezystorze o minimalnej oporności. Właśnie w tym miejscu powstaje różnica potencjałów, którą wskazuje miernik. Błąd pomiaru zasadniczo nie może być duży, gdyż opór wewnętrzny jest bliski zero. Aby podłączyć amperomierz do obwodu należy wykonać kilka kroków.

 1. Wyłącz zasilanie przed podłączeniem amperomierza, w przeciwnym razie istnieje ryzyko porażenia prądem
 2. Wybierz tryb pomiaru - przed podłączeniem należy wybrać tryb pomiaru, np. szeregowy bądź równoległy
 3. Wybierz właściwe miejsce podłączenia - oznacza to, że trzeba podłączyć amperomierz w miejscu, w którym płynie prąd
 4. Podłącz amperomierz - pamiętaj, że w trybie szeregowym może dojść do oporu obwodu, co z kolei zmniejsza natężenie prądu/
 5. Wykonaj pomiar - wyłącz zasilanie i wykonaj pomiar.

Amperomierz - schemat

Amperomierz PrometAmperomierz jest miernikiem, który zapewnia najbardziej skuteczne pomiary. Tutaj duże znaczenie odgrywa schemat. Oznacza to, że amperomierz włączamy w gałąź, w której chcemy zmierzyć natężenie prądu. Natężenie prądu I jest to stosunek ładunku Q, który przepływa przez przekrój poprzeczny S. Za pomocą amperomierza mierzymy natężenie I prądu w obwodzie. Przez to urządzenie przepływa cały prąd w danym odcinku obwodu, co oznacza, że dochodzi do najmniejszego oporu, a więc to gwarantuje optymalne wyniki. W tym przypadku na schemacie znajduje się napięcie U, które stanowi różnicę potencjałów rozumianych jako V1 - V2.

Symbole w amperomierzu

W schematach obwodów elektrycznych używa się konkretnych oznaczeń, które przeznaczone są dla amperomierza. Należą do nich:

 • k, które oznacza zwarcie zacisków amperomierza;
 • R - oznacza opór;
 • napięcie obliczamy ze wzoru U=RI;
 • I - natężenie prądu;
 • Q - stosunek ładunku
 • S - przekrój poprzeczny ośrodka;
 • mΩ - rezystencja elektryczna wyrażona w miliomach na podzielni amperomierza analogowego;
 • μH - indukcyjność elektryczna wyrażona w mikrohenrach na podzielni amperomierza analogowego.

Na amperomierzach stosuje się bardzo często multimetry cyfrowe jako narzędzia pomiarowe. Dzięki nim można mierzyć różne wielkości takie jak prąd, napięcie, rezystancję, pojemność, indukcyjność czy nawet temperaturę. Niektóre z urządzeń posiadają dodatkowe wyjścia do sprawdzania poprawności działania tranzystorów. Mniejsze zakresy można mierzyć na zacisku odpowiedzialnym za pomiar napięcia. Jeżeli np. chce się mierzyć większe prądy, to lepiej zmienić zakres oraz zacisk. Pomiar rezystancji odbywa się przy pomocy wewnętrznego źródła prądowego przy zastosowaniu prawa Ohma.

Amperomierze w hurtowni elektrycznej Onninen

Amperomierz Emas RDA1AZachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektrycznej Onninen. Szukając dobrych amperomierzy, warto zdecydować się na amperomierz EMAS, a dokładnie model RDA1A. Jest to przenośny amperomierz cyfrowy. Służy do pomiaru natężenia prądu stałego, ale i przemiennego. Zapewnia niezwykle precyzyjne pomiary, które pojawiają się bardzo szybko na wyświetlaczu LED. Świetnym wyborem jest też miernik cyfrowy PROMET NEF30 MC amperomierz AC. Jest on niewielki. Służy do pomiaru prądu w zakresie 1A bezpośrednio bądź z przekładnika. Został wyposażony dodatkowo we wskaźnik pętli prądowej oraz bargraf. Można także wybrać amperomierz PROMET 5A AC. Zapewnia zakres pomiaru 5A, wykonany jest z mocnego tworzywa. Podobnie jak wcześniejsze urządzenia ma taki sam stopień ochrony, czyli IP 65. Służy do pomiaru prądu bezpośrednio bądź z przekładnika.

Sprawdź amperomierze w hurtowni Onninen

Amperomierz