Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?

Dodano: wtorek, 28.02.2023


Jeśli chcesz ogrzać toaletę, musisz zadbać o to, by grzejnik został odpowiednio podłączony. Jedynie w takiej sytuacji ogrzewanie znajdujące się w Twojej łazience będzie działać poprawnie. Sprawdź nasze wskazówki!

Podłączenie grzejnika łazienkowego

Na jakiej wysokości zamontować grzejnik w łazience?

Jeśli o wysokość, na jakiej powinien zostać zamontowany grzejnik łazienkowy, to zalecany przedział wynosi ok. 80-160 centymetrów od podłogi. Takie rozwiązanie sprawi, że grzejnik łazienkowy zapewni optymalne ogrzewanie w toalecie, a jednocześnie może będzie na nim powiesić np. mokre ubrania, ręczniki czy ścierki.

Sprawdź grzejniki łazienkowe w hurtowni Onninen

Oczywiście, trzeba zwrócić uwagę również na wzrost użytkowników (dotyczy to w szczególności większych grzejników). Ogrzewanie w łazience powinno zostać zamontowane w taki sposób, by domownicy byli w stanie dosięgnąć wyłącznika czy usunąć kurz z górnej części tego urządzenia.

Ważna jest jednak nie tylko wysokość, ale także – czego nie powinniśmy ignorować – odległość grzejnika od pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Przede wszystkim powinniśmy unikać sytuacji, w której grzejnik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki lub wanny. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • łazienka to miejsce, w którym łatwo o zawilgocenie, ale do miejsc, w których regularnie pojawia się woda, należą przede wszystkim umywalki i wanny. Jeśli nie chcemy, by grzejnik był stale narażony na oddziaływanie wody (a co za tym idzie, korodowanie), musimy zadbać o to, by odległość między nimi wynosiła co najmniej kilkadziesiąt centymetrów,
 • środki chemiczne stosowane podczas pielęgnacji powierzchni ceramicznej, w tym np. umywalek czy wanien, mogą w przypadku kontaktu z grzejnikiem doprowadzić do uszkodzenia jego powierzchni.

Czarny grzejnikw łazience

Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?

Jeśli już ustaliłeś, na jakiej wysokości zamontować grzejnik łazienkowy, czeka Cię kolejne zadanie – podłączenie grzejnika. Zadanie to powinno się wykonać w następującej kolejności:

 • ustal lokalizację grzejnika, pamiętając, by nie montować tego urządzenia w bezpośrednim sąsiedztwie wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki (z uwagi na ryzyko wilgoci lub zachlapania),
 • odetnij dopływ wody poprzez zakręcenie zaworów,
 • przyłóż grzejnik do ściany, by ustalić, w jakich miejscach należy wykonać otwory w ścianie. Warto posiłkować się wówczas poziomicą,
 • wykonaj otwory z użyciem wiertarki, a następnie wbij/wkręć tam kołki,
 • podłącz grzejnik do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania (C.O.). Na tym etapie konieczne jest podłączenie grzejnika do rury zasilającej; to właśnie dzięki niej możliwe będzie doprowadzenie ciepłej wody grzewczej do instalacji. (Grzejnik łazienkowy do instalacji podłącza się poprzez przykręcenie śrubunku)
 • odkręć wodę, by zobaczyć, czy powstałe w ten sposób połączenie jest szczelne. Jeśli nie, dokręć mocniej śrubunki.

Oczywiście, musisz mieć na uwadze, że szczegółowe kwestie techniczne podłączenia mogą różnić się – czasem znacząco – w zależności od modelu grzejnika.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe to urządzenia, które cechują się wysoką jakością pracy i niską awaryjnością. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas codziennego użytkowania mogą pojawić się problemy. Zalicza się do nich np. zapowietrzanie. Problem ten przekłada się na spadek efektywności cieplnej, ponieważ znajdujące się wewnątrz kaloryfera powietrze może zakłócić przepływ wody. Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Z pewnością zadowoli Cię informacja, że nie jest to żadne rocket science. Wystarczy odrobina cierpliwości, by móc z powodzeniem odpowietrzyć grzejnik. Jeśli chcesz to zrobić, musisz wykonać m.in. następujące działania:

 • zakręć kaloryfer (poprzez przykręcenie głowicy),
 • przesuń odpowietrznik – jest to niewielki element, który zazwyczaj znajduje się w górnej części grzejnika (jest tak szczególnie w przypadku modeli płytowych). Wcześniej przygotuj miseczkę lub szmatkę, ponieważ z otworu odpowietrznika może wyciec woda. Jeśli będziesz odkręcał odpowietrznik równomiernie, bez zbędnego pośpiechu, unikniesz dużego strumienia wody, który mógłby zachlapać całe pomieszczenie. W sytuacji, gdy odpowietrznik się zaklinował (może być tak np. wówczas, gdy element ten nie był od dawna przekręcany), możesz użyć klucza francuskiego,
 • obserwuj uważne (a także słuchaj!), co wydostaje się z rury grzejnika. Jeśli jest on zapowietrzony, najpierw powinno ulecieć powietrze, czemu zazwyczaj towarzyszy głośny, charakterystyczny syk. Dopiero po kilku chwilach zacznie wydobywać się sama woda. Jeśli tak się stanie, możesz zakręcić śrubkę odpowietrznika,
 • jeśli mimo to zaobserwujesz, że grzejnik łazienkowy wciąż wykazuje objawy zapowietrzenia, powtórz raz jeszcze całą operację. Być może problem jest prozaiczny – za pierwszym razem nie zostało usunięte całe powietrze.

Jak widać, odpowietrzanie grzejnika łazienkowego nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Całość powinna zająć nie więcej niż kilka-kilkanaście minut.

Sprawdź grzejniki łazienkowe w hurtowni Onninen

Grzejnik elektryczny łazienkowy
Grzejnik łazienkowy czarny
Grzejnik łazienkowy biały
Grzejnik łazienkowy 40 cm
Kaloryfer/ Kaloryfer łazienkowy
Zawór termostatyczny do grzejnika
Grzejnik łazienkowy elektryczny
Grzejnik łazienkowy złoty
Grzejnik łazienkowy 30 cm
Grzejnik łazienkowy chrom
Grzejnik łazienkowy nowoczesny
Grzejnik łazienkowy podłączenie boczne
Grzejnik łazienkowy Terma
Grzejnik łazienkowy Purmo
Grzejnik na podczerwień