Jak podłączyć ściemniacz LED?

Dodano: poniedziałek, 8.05.2023


Ściemniacze LED to niezwykle praktyczne urządzenia. Dzięki nim można regulować natężenie światła żarówek czy taśm LED. Efekt rozjaśniania jak i ściemniania uzyskuje się poprzez dostarczenie do żarówek zmiennego napięcia. Dziś podpowiemy Wam jak podłączyć ściemniacz LED.

sciemniacz led

Sprawdź ściemniacze w hurtowni Onninen

Jak wygląda proces ściemniania oświetlenia LED?

ściemniacz podtynkowyProces ściemniania oświetlenia LED jest bardzo prosty i łatwy do zrozumienia. Sygnał ściemniania jest przenoszony poprzez dodatkową parę przewodów w ściemniaczach wejściowych sygnału. Oznacza to, że sygnał wykorzystuje różne protokoły, a także zmienny rezystor. Następnie sygnały można podłączyć do sterownika, używając do tego celu parę przewodów sterujących. Ściemniacz LED doskonale reguluje natężenie światła, które uzyskuje przy pomocy lamp wykorzystujących diody elektroluminescencyjne. Efekt ściemniania i rozjaśniania uzyskuje się dostarczając zmienne napięcie, przy czym może być ono sterowane zarówno cyfrowo, jak i analogowo. Sterowanie cyfrowe następuje poprzez odpowiednio dobrany mikrokontroler, natomiast analogowo następuje za pomocą potencjometru. Ściemniacz do żarówek LED może współpracować np. z łącznikiem dotykowym. Dostępne są nawet modele z interfacem, które posiadają przyciski, pokrętła czy nawet ekrany. Decydując się na ściemniacze LED można nie tylko tworzyć nastrojowe oświetlenie w zależności od klimatu, ale zwiększa się też żywotność żarówek LED i to nawet do 70%. Rzeczywiście oszczędność jest tutaj naprawdę duża i szybko odczujecie ją w wysokości rachunków za prąd, które rzecz jasna będą niższe.

Czy wszystkie żarówki LED można ściemniać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - nie wszystkie żarówki LED można ściemniać. Dlatego też należy zwrócić uwagę, czy dana żarówka jest ściemnialna. Warto wiedzieć, że żarówki i diody LED można ściemniać tylko za pomocą ściemniaczy przeznaczonych do oświetlenia LED. Na opakowaniu lampy czy żarówki zawsze jest umieszczona taka informacja. Standardowe ściemniacze LED są kompatybilne z dużą ilością żarówek LED. Najczęściej na opakowaniach żarówek ściemnialnych pojawia się specjalny symbol bądź napis dimmable, co oznacza, że źródło światła jest ściemnialne.

Jak podłączyć ściemniacz LED?

Podłączenie ściemniacza LED nie jest bardzo trudne ani czasochłonne i można wykonać je samodzielnie. Na początek musicie pamiętać, aby wyłączyć bezpieczniki Dzięki temu nie grozi Wam porażenie prądem. Na samym początku musicie sprawdzić, jaki jest schemat podłączenia ściemniacza. Sam proces skupia się na przewodach - fazowym, ochronnym i neutralnym. W następnym etapie należy odkręcić śrubki dociskające. Możecie to zrobić za pomocą śrubokrętu. Gdy i ten etap pracy jest za Wami należy wysunąć wyłącznik, a także przewody zacisków. Trzeba też sprawdzić, czy do puszki można przykręcić wkręty. Sprawdźcie też czy puszka jest właściwie zamontowana. Oznacza to, że nie może zmieniać swojego położenia podczas wykonywanych przez Was prac. To jeszcze nie wszystko. Teraz należy podłączyć przewody do ściemniacza. Do tego celu przyda Wam się schemat produktu. Przewód ochronny i neutralny należy podłączyć do siebie, wykorzystując do tego celu złączki. Natomiast przewód fazowy musicie podłączyć do zacisku L, który jest zlokalizowany w ściemniaczu. Mamy tutaj dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie zawsze sprawdzajcie oznaczenia, które znajdują się w instrukcji, gdyż to przyspieszy pracę i zapewni bezpieczeństwo. Na samym końcu trzeba jeszcze włączyć bezpiecznik i sprawdzić czy wszystko właściwie działa.

Jaki ściemniacz do żarówek LED wybrać?

Ściemniacz uniwersalny OspelŚciemniacze LED dostępne są w wielu wariantach. Warto zdecydować się na urządzenia funkcjonalne i proste w obsłudze. Na uwagę zasługuje ściemniacz uniwersalny ARIA Ospel. Jest to jak sama nazwa wskazuje produkt uniwersalny, a przy tym prosty w obsłudze. Jego zakres obciążenia LED wynosi 100 W. Jego programowanie także jest niezwykle proste i co ważne można dostosować go do potrzeb użytkownika, a więc w zależności od swoich preferencji zmieniać natężenie światła, co pozwoli na sporą oszczędność.

Ściemniacz oświetlenia LED do montażu w puszceNiezwykle efektywny jest ściemniacz oświetlenia LED do montażu w puszce. Jego instalacja jest dwuprzewodowa, a więc niezwykle szybka. Zapewnia stopień ochrony IP 20. Montowany jest w puszce podtynkowej. Wykonany jest z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia i bardzo trwałego. Powierzchnia jest matowa i bardzo elegancka. Produkt jest szczelny i odporny na działanie zanieczyszczeń.

Niezawodny jest też ściemnacz podtynkowy VESTRA Elektroplast-Nasielsk. Doskonale sprawdzi się do biura czy domu. Jego włączanie i wyłączanie następuje poprzez naciśnięcie pokrętła.

Sprawdź ściemniacze w hurtowni Onninen

Oświetlenie led
Ściemniacz LED
Ściemniacz LED 230V
Ściemniacz LED 12V
Ściemniacz LED + pilot
Ściemniacz wifi
Ściemniacz Simon 54
Ściemniacz schodowy