Jak podłączyć się do hydrantu?

Dodano: piątek, 5.04.2024


Hydranty to niezbędne urządzenia podczas akcji gaśniczych. Obowiązkowe punkty czerpania wody dla straży pożarnej, dzięki czemu ma ona szansę na skuteczne ugaszenie pożaru i zażegnanie niebezpieczeństwa. Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach z hydrantu mogą korzystać również inni użytkownicy. Dowiemy się też, kiedy to możliwe? Odpowiedzmy też na pytanie, jak odkręcić hydrant specjalnym kluczem? Poznamy również ofertę kluczy do hydrantu dostępnych w hurtowni Onninen!

Hydrant w ogrodzie otworzony kluczem do hydrantu

Sprawdź klucze do hydrantów w hurtowni Onninen

Kto może korzystać z hydrantu?

Hydrant to genialne w swojej prostocie urządzenie, które przyczyniło się już do niejednego zażegnania niebezpieczeństwa związanego z pożarem. Wyposażony jest w specjalny zawór i złącze, dzięki któremu można doczepić węża, by pobierać wodę ze źródeł podziemnych. Jak wiemy, hydrant służy do czerpania wody i napełniania nią pojazdów strażackich. To kluczowe dla powodzenia misji gaśniczej, dlatego też muszą być one umieszczone w widocznym miejscu, do którego łatwo się dostać. 

Klucz do hydrantów Bohamet DN80 10.500.080Jak się jednak okazuje, z tych urządzeń mogą korzystać też inni użytkownicy. W tym przypadku należy wystąpić do gminy, która jest odpowiedzialna za ich stan techniczny, o zlecenie wydania warunków technicznych na pobór wody z hydrantu p. poż. 

Mówiąc inaczej, jeśli potrzebujemy wody do innych celów, na przykład budowy drogi, modernizacji mostu czy podlewania zieleni na terenie miasta, istnieje taka możliwość. Oczywiście wiąże się to z opłatami według danych z licznika. Nie ma jednak opcji, aby korzystać z hydrantów nadziemnych do podlewania ogródka i innych tego rodzaju celów. 

Jak odkręcić hydrant kluczem do hydrantu?

Pozornie do hydrantów zewnętrznych łatwo się podłączyć, lecz żeby uzyskać dostęp, potrzebujemy specjalnego klucza. Pamiętajmy też, że w zależności od miejsca, montuje się inne rodzaje hydrantów - zewnętrzne i wewnętrzne. Na to również trzeba zwrócić uwagę, chcąc je użytkować. Każdy z nich oczywiście służy do celów przeciwpożarowych, dlatego też w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, trzeba działać szybko.

Klucz hydrantów podziemnych Bohamet 10.400Obsługa klucza hydrantowego wymaga pewnej wprawy. Bardzo ważny jest pierwszy krok, w którym musimy precyzyjnie osadzić klucz na zaworze hydrantu. Zapewnia to stabilność zarówno podczas otwarcia, jak i zamknięcia zaworu. Żeby go zamknąć, klucz przeważnie należy obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Aby otworzyć, należy go oczywiście odkręcić w przeciwną stronę. Niezwykle istotne, żeby nie wkładać w tę czynność zbyt dużo siły, bo można uszkodzić nie tylko klucz, ale i zawór. Trzeba też zwracać uwagę na to, by klucz był dopasowany do zaworu - jego wielkości i rodzaju. Pamiętajmy też o regularnej konserwacji kluczy do hydrantów.

Klucze do hydrantu w hurtowni Onninen

Klucz hydrantów podziemnych Bohamet 10.400 służy do otwierania i zamykania zasuw. Dół klucza to nasada z otworem kwadratowym, który dopasowuje się do trzpienia zasuwy. Wykonany z wysokiej jakości stali, dlatego też zapewnia trwałość użytkowania. Konstrukcja spawana, klucz malowany farbą proszkową. Poznajmy wymiary klucza, które przedstawiają się w ten sposób: długość 0,562 m, szerokość 1,054 m, wysokość 0,05 m, waga 3,4 kg, objętość 0,03 m3. 

Klucz do hydrantów Bohamet DN100 10.500.100Innym godnym uwagi produktem jest klucz do hydrantów Bohamet DN100 wykonany z bardzo trwałej stali S235JR. Kompleksowa pomoc w obszarze otwierania i zamykania hydrantów nadziemnych, odkręcania oraz zakręcania pokryw nasad. Pokryty farba proszkową i specjalną powłoką antykorozyjną. Wymiary klucza są następujące: długość 0,07 m, szerokość 0,36 m, wysokość 0,03 m, waga 0,75 kg, objętość 0,001 m3.

Doskonałą jakością cechuje się też klucz do hydrantów DN80 o tak samo dobrych parametrach: wytrzymałość zapewnia niezawodna stal, trwałość klucza zaś powłoka antykorozyjna. Wymiary klucza to 0,05 m (długość), 0,24 m (szerokość), 0,03 m (wysokość), waga zaś wynosi 0,45 kg.

Wiemy już to, co niezbędne na temat hydrantów, możliwości podłączenia się do nich i sposobów na otwarcie, w czym pomagają specjalne klucze. Wymienione przez nas w tym artykule klucze do hydrantów zasługują na szczególną uwagę.

Sprawdź klucze do hydrantów w hurtowni Onninen