Jak podłączyć włącznik światła? Poradnik

Dodano: czwartek, 13.04.2023


Podłączenie włącznika światła wcale nie musi być trudne. Warto wiedzieć, w jaki sposób dobrze przygotować się do zadania, aby wykonać je właściwie. Co potrzebne będzie poza elementarną wiedzą? Również odpowiednie akcesoria i narzędzia. Dzisiaj podpowiadamy, jak podłączyć włącznik, na jakiej wysokości i czym jest włącznik światła wifi.

Biały włącznik światła

Sprawdź włączniki światła w hurtowni Onninen

Jak podłączyć włącznik światła?

Włącznik światła to bardzo szeroka kategoria produktów, obejmująca różne warianty produktów. Poza różna kolorystyką wybierać można warianty nadtynkowe i podtynkowe, podświetlane, kwadratowe i prostokątne - zatem każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Zabierając się do zadania należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. To praca z prądem elektrycznym, więc o wypadek nietrudno. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdzić należy czy obwód został wyłączony. Do tego niezbędny będzie także próbnik, który pozwoli sprawdzić czy w obwodzie na pewno nie ma już prądu.

Posiadając już wszystkie niezbędne akcesoria należy zdemontować stare urządzenie, rozpoczynając od zdjęcia klawisza i odkręcenia śrub mocujących włącznik do ściany. Koniecznie należy też wyjąć środek, aby następnie poluzować zaciski przewodów, aby je wyjąć. Gdy miejsce montażu jest właściwie przygotowane należy rozpocząć montaż nowego - w jaki sposób?

Koniecznie trzeba zachować szczególną ostrożność, aby podłączyć przewody właściwie. Ich końcówki umieszczane są w zaciskach nowego włącznika (sprężynowych bądź śrubowych). Dla ułatwienia przewody występują w różnych kolorach. Ten który odpowiada za fazę jest najczęściej brązowy, szary lub czarny, natomiast neutralny to kolor niebieski. Fazę należy podłączyć do styku L, który zgodnie ze standardami jest koloru czerwonego, a przewód neutralny ze stykiem 1. Gdy przewody są już odpowiednio podłączone, nowy włącznik należy umieścić w puszce elektrycznej, zachowując ostrożność, aby nie wyrwać dopiero co podłączonych przewodów. W kolejnym kroku należy upewnić się, że całość znajduje się w pozycji wyłączonego światła. Po ponownym włączeniu prądu w obwodzie należy sprawdzić czy wszystko działa poprawnie, a jeśli tak - można dokręcić śruby mocujące włącznik z puszką. Ostatnim krokiem jest montaż obudowy.

Na jakiej wysokości zamontować włącznik światła?

Wysokość montażu włączników to w dużym stopniu kwestia indywidualnych potrzeb. Najczęściej przyjmuje się, że są one instalowane około 110-120 cm nad podłogą. Ze względu na funkcjonalność przyjmuje się, że włącznik światła znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, tak, aby tuż po ich otwarciu szybko i wygodnie zaświecić światło. Drugim, choć nieco rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest montaż włączników na poziomie ok. 140 cm. Z kolei w pokoju dziecięcym warto uwzględnić potrzeby młodego człowieka i zainstalować włącznik nieco niżej. Szczególnie w przypadku młodszych pociech warto rozważyć instalację włącznika światła na poziomie ok. 70-90 cm.

Należy jednak wiedzieć, że rozplanowanie i wysokość włączników to temat, który trzeba przemyśleć jeszcze na etapie budowy, aby wszystkie elementy instalacji zostały właściwie wykonane i rozmieszczone, ponieważ w przeciwnym razie niezbędne będą przeróbki instalacji.

Włącznik światła wifi

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania nowoczesne, wykorzystujące nowoczesne technologie. Wśród nich znaleźć można m.in. włączniki światła na wifi. Jest to rozwiązanie, w którym wykorzystuje się domową sieć wifi oraz specjalną aplikację zainstalowaną na smartfonie, umożliwiającą obsługę w wygodny sposób. W zależności od modelu, włącznik pozwala nie tylko na sterowanie zdalne włączaniem i wyłączaniem, ale również umożliwia ustawienie poziomu jasności światła. To ogromna wygoda, nic więc dziwnego, że z rozwiązania korzysta coraz więcej osób.

Podłączając takie urządzenie należy skorzystać z dołączonego schematu, który pozwoli na prawidłowe podłączenie kolejnych kabli. Z pełnej funkcjonalności cieszyć się można jednak dopiero po sparowaniu włącznika z urządzeniem wyposażonym w dedykowaną aplikację.

Warto jednak pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie koniecznie trzeba sprawdzić możliwości wybranego produktu. Szczególnie, jeśli chcemy sterować światłem w ramach systemu inteligentnego sterowania Smart Home.

Sprawdź włączniki światła w hurtowni Onninen

Kontakty elektryczne
Włącznik ze ściemniaczem
Włącznik Simon
Włącznik retro
Włącznik potrójny
Włącznik ledowy
Włącznik światła czarny
Włącznik światła nowoczesny
Włącznik kołyskowy
Włącznik natynkowy
Włącznik bezprzewodowy
Włącznik światła podwójny
Włącznik schodowy podwójny
Włącznik czasowy
Włącznik dotykowy
Włącznik schodowy
Włącznik światła