Jak poprawić ciąg w kominie? Strażak na komin

Dodano: wtorek, 22.08.2023


Ciąg kominowy to pojęcie określające ruch spalin bądź dymu, skierowany od dołu komina do góry, w kierunku wylotu. Powstaje on ze względu na różnice w gęstości powietrza ciepłego znajdującego się wewnątrz w kominie i zimnego, znajdującego się na zewnątrz. Od ciągu w kominie zależy m.in. efektywność ogrzania budynku. Jak poprawić ciąg w kominie i do czego służy strażak na komin?

Strażak na ceglanym kominie

Sprawdź strażaki na komin w hurtowni Onninen

Czy trzeba zakładać strażak na komin?

Strażak na komin jest specjalistycznym urządzeniem, które pozwala na wsparcie ciągu kominowego. To specjalne urządzenie instalowane jest u nasady komina, dlatego często jest też nazywane zakończeniem. Wykonane jest zazwyczaj z blachy ocynkowanej, dzięki czemu jest solidne, wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych oraz wysoką temperaturę.

Strażak na komin Prodmax fi 150mm kwasoodpornyStrażak na komin montowany w celu zabezpieczenia otworu kominowego przed opadami atmosferycznymi, co pozwala wyeliminować zjawisko tzw. ciągu wstecznego, czyli powrotu spalin do wnętrza obiektu. Dodatkowo umożliwia on zabezpieczenie otworu kominowego przed dostawaniem się do wnętrza elementów z zewnątrz.

Strażak, co do zasady nie jest elementem obowiązkowym, wyjątek stanowi Pomorze oraz strefa wzdłuż granicy południowej kraju. Obszary te są w sposób szczególny narażone na intensywne wiatry, stąd konieczność zabezpieczania komina i montażu odpowiedniej nasadki. Urządzenie warto jednak montować mieszkając również w innych regionach, pozwala ono zadbać o zdrowie mieszkańców i zapewnić lepszy ciąg. Gdy komin jest osłonięty ani deszcz, ani śnieg nie dostają się do jego wnętrza, a to właśnie wilgoć w dużym stopniu powoduje pogorszenie warunków. W budynkach, w których zamontowane są daszki osłaniające ryzyko zatkania komina zmniejsza się, a tam samym rzadziej pojawiały się będą awarie.

Kiedy warto używać strażaka na komin?

Strażak na komin to jedna z wariantów nasad, dzięki której zabezpieczyć można otwór kominowy przed dostawianiem się do niego niepożądanych elementów z zewnątrz, jak np. liście, gałęzie, a czasem nawet i ptaki. Na zainstalowanie urządzeń typu strażak powinny zdecydować się w szczególności osoby, których domy znajdują się w pobliżu przeszkód terenowych, takich jak wysokie lasy, góry czy też pojedyncze, lecz wysokie drzewa, a nawet bloki. Zgodnie z prawami fizyki po pokonaniu przeszkody wiatr słabnie, osłabia się ciąg, a do tego może dojść do wdmuchiwania powietrza do komina i cofania spalin do domu.

Strażak na komin ustawić można w zależności od kierunku wiejącego wiatru, aby zapewnić maksymalną ochronę. Nasada na komin, jaką jest strażak to rodzaj urządzenia mechanicznego, dlatego ważne jest, aby dbać o jego prawidłowe działanie, poprzez regularne kontrole.Odpowiednio zamontowane strażaki pomagają zadbać o bezpieczeństwo, dlatego warto zadbać, aby spaliny i zanieczyszczone powietrze nie miał możliwości cofnięcia się do wnętrza komina i mieszkania.

Jak poprawić ciąg w kominie z nasadą kominową?

Obserwując zbyt słaby ciąg kominowy należy przede wszystkim ustalić przyczynę. Szczególnie, jeśli doszło do wyraźnego pogorszenia. Dopiero wtedy można szukać sposobów na poprawę sytuacji. Podstawą jest regularne czyszczenie instalacji kominowej oraz okresowe przeglądy kominiarskie. Specjalista ocenia zarówno drożność komina, jak i jego stan techniczny, w tym szczelność przewodów kominowych.

Strażak na komin Prodmax fi 350mm kwasoodporny Jedną z możliwości poprawy ciągu jest montaż nasady kominowej typu strażak. Bardzo ważne jest, aby dopasować odpowiedni wariant, ponieważ osłony produkowane są w różnych rozmiarach. Podstawowym parametrem jest średnica. Dobrej jakości modele wykonane są ze stali kwasoodpornej. Urządzenie montowane jest w instalacjach grawitacyjnych. Gdy wiatr owiewa nasadkę to ustawia się ona czołem do kierunku, z którego wieje wiatr. Mechanizm ten pozwala osłaniać wnętrze przewodu kominowego. Przygotowując odpowiednie modele urządzeń producenci wskazują, dla jakich wariantów ogrzewania są one dostosowane. Jest to bardzo ważne, aby wybrać osłonę typu strażak dedykowaną dla wariantu paliwa grzewczego stosowanego w wybranym obiekcie.

Żeby nasadka dobrze spełniała swoją rolę powinna być zawsze sprawna. Konieczna jest zatem odpowiednia konserwacja i dbanie, żeby wszystkie mechanizmy odpowiednio działały. Najważniejsze, aby osłona mogła swobodnie obracać się, w zależności od kierunku wiatru, bo tylko wtedy pozwoli uzyskać optymalny ciąg kominowy, zapewniając najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Sprawdź strażaki na komin w hurtowni Onninen

Rura kominowa
Rozeta kominowa
Obejma kominowa
Komin systemowy