Jak poprawić wentylację w mieszkaniu?

Dodano: wtorek, 25.10.2022


Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu to gwarancja czystego powietrza, przyjaznego mikroklimatu i dobrego samopoczucia lokatorów. Właśnie dlatego każdy instalator HEPAC powinien zdawać sobie sprawę z najczęstszych problemów występujących w systemach tego typu i znać skuteczne sposoby ich rozwiązywania. W naszym artykule skupimy się więc na metodach poprawy wentylacji domowej i na korzyściach płynących z takiego działania.

Wentylacja w mieszkaniu

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie rodzaje wentylacji znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych,
 • jakie są najczęstsze problemy z wentylacją domową,
 • jakie są najlepsze sposoby na poprawę wentylacji.

Rodzaje wentylacji

Problemy z instalacją i sposoby ich rozwiązywania będą oczywiście zależały od rodzaju wentylacji. W budynkach mieszkalnych stosuje się następujące systemy:

 • Wentylacja grawitacyjna (naturalna) — najprostszy typ instalacji, wykorzystujący różnicę ciśnień do wywołania przepływu powietrza,
 • Wentylacja mechaniczna — system, w którym przepływ powietrza powstaje wskutek działania urządzenia wentylacyjnego,
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła — instalacja wzbogacona o rekuperator, który odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza,
 • Wentylacja hybrydowa — system, który może działać zarówno naturalnie, jak i mechanicznie w zależności od warunków atmosferycznych,
 • Wentylacja wyporowa — rozwiązanie polegające na stworzeniu dwóch stref: w dolnej wypuszczane jest świeże powietrze, a w górnej następuje zbieranie i wyprowadzanie zużytego,
 • Wentylacja mieszająca (strumieniowa) — instalacja, która z dużą prędkością wprowadza świeże powietrze do pomieszczenia, wskutek czego dochodzi do rozcieńczenia zanieczyszczeń i ich szybkiego wyprowadzenia na zewnątrz budynku.

Sprawdź wentylatory w hurtowni Onninen

W Polsce do najpopularniejszych rozwiązań bez wątpienia zaliczyć należy system wentylacji grawitacyjnej oraz wentylacji mechanicznej (także z rekuperacją). Opisując najczęstsze problemy, skupimy się więc na tych dwóch rodzajach instalacji i pomożemy Ci dobrać odpowiednie sposoby radzenia sobie z nimi.

Jak ważna jest sprawna wentylacja w domu?

Brak wentylacji w domu lub nieprawidłowo działający system to zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców budynku. Negatywny wpływ dotyczy także bezpieczeństwa i stanu samego obiektu oraz jego wyposażenia. Do najpoważniejszych skutków niedociągnięć w zakresie wentylacji należą:

 • Zanieczyszczone powietrze — w nieodpowiednio wentylowanym powietrzu znajdują się szkodliwe związki i składniki smogu, takie jak spaliny, pyły zawieszone czy dym papierosowy. Dochodzą do nich również zarodniki pleśni, grzybów, roztocza i pyłki. Wszystkie te elementy kumulują się w pomieszczeniach mieszkalnych i negatywnie wpływają na samopoczucie lokatorów — zwłaszcza alergików,
 • Niewłaściwa wilgotność — parametr ten jest szczególnie niebezpieczny dla konstrukcji budynku oraz znajdujących się w nim elementów wyposażenia. Optymalny poziom wilgotności wynosi 40–60%,
 • Syndrom chorego budynku — kombinacja dolegliwości zdrowotnych wynikających z użytkowania konkretnego obiektu. Wiąże się z toksynami, lotnymi związkami organicznymi oraz zanieczyszczeniami mechanicznymi, obecnymi w powietrzu. Objawy obejmują na przykład chroniczne bóle mięśni i stawów, zapalenia zatok, problemy z oddychaniem, infekcje skórne, podrażnienie błon śluzowych, mdłości, omdlenia, objawy przemęczenia czy bóle i zawroty głowy,
 • Zatrucie czadem — tlenek węgla powstaje wskutek spalania paliwa przy niewystarczającej ilości tlenu. Prawidłowo działająca wentylacja zapobiega temu procesowi i zabezpiecza mieszkańców przed możliwością zatrucia.

Instalatorzy HEPAC powinni nieustannie ostrzegać swoich klientów przed zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego działania wentylacji lub jej braku. Regularne przeglądy i konserwacja systemu mogą ich bowiem uchronić przed licznymi niebezpieczeństwami.

Wybór odpowiedniej wentylacji

Roślina na tle sufitowej klimatyzacji w biurzeWiększości problemów z wentylacją można uniknąć poprzez zastąpienie systemu grawitacyjnego instalacją mechaniczną. Choć okaże się ona dla inwestora droższa w wykonaniu i eksploatacji, to pozwoli wyeliminować takie wady jak:

 • zależność od warunków atmosferycznych,
 • straty ciepła,
 • brak kontroli nad wentylacją,
 • problemy z pleśnią, grzybem i wilgocią,
 • zjawisko ciągu wstecznego.

Urządzenia wentylacyjne wymuszające kontrolowany przepływ powietrza można więc uznać za najskuteczniejsze rozwiązanie opisanych wcześniej problemów. Nie każdy klient będzie jednak zainteresowany taką inwestycją, dlatego warto mieć na uwadze również inne sposoby na poprawę wentylacji w domu:

Czyszczenie kratek wentylacyjnych

Zanim zaproponujesz klientowi kosztowną wymianę całej instalacji, możesz zacząć od oczyszczenia kratek wentylacyjnych. To rozwiązanie, dzięki któremu jesteś w stanie poprawić ciąg powietrza nawet o 60%.

Nasady kominowe

Wentylację grawitacyjną można uzupełnić nasadami kominowymi. W ten sposób nie przestraszysz inwestora dużymi kosztami ani skomplikowanym montażem. Nasady są stałe i obrotowe (wykorzystują siłę wiatru). Poprawiają stabilność ciągu w kominie wentylacyjnym, utrzymują stały poziom wymiany powietrza i chronią przewody przed złymi warunkami atmosferycznymi. W zależności od rodzaju komina stosuje się nasady z podstawą kwadratową i z podstawą rurową. Muszą też mieć odpowiednio dobraną średnicę. Tylko jeżeli ciąg jest za słaby, stosuje się wspomaganie mechaniczne.

Nawiewniki okienne

To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy budynek posiada dobre ocieplenie i szczelne okna. Najszybszym sposobem na usprawnienie obiegu powietrza okaże się wówczas montaż nawiewników okiennych, które powinno się montować w górnej części okna, z dyszą kierującą strumień napływającego powietrza pod sufit. Otwory powinno się wykonywać zgodnie z wytycznymi producentów nawiewników. Użycie wiertarki w przylgach nie zagwarantuje skutecznego działania. Zapewnisz w ten sposób swojemu klientowi dopływ dodatkowego powietrza z zewnątrz.

Jeśli sprawdzone sposoby na poprawę wentylacji grawitacyjnej okażą się niewystarczające warto rozważyć montaż i zakup wentylacji mechanicznej lub nawet rekuperacji. Oferta Onninen daje w tym zakresie wiele możliwości.

Sprawdź wentylatory w hurtowni Onninen

Wysokiej jakości wentylatory znajdziesz w ofercie Onninen!

Szukając odpowiednich rozwiązań dla swoich klientów, zapoznaj się z bogatym asortymentem naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu między innymi wydajne wentylatory marki Awenta, Venture Industries, które usprawnią proces wymiany powietrza i pozwolą Ci rozwiązać najważniejsze problemy związane z wentylacją grawitacyjną. W ofercie Onninen dostępne są między innymi modele:

Montaż takich urządzeń w różnych pomieszczeniach domu pozwoli Ci zagwarantować klientom, że ich wentylacja działa prawidłowo!

Sprawdź wentylatory w hurtowni Onninen

Wentylacja grawitacyjna
Kominek wnetylacyjny
Komin wentylacyjny