Jak poradzić sobie ze śniegiem? Łopata do śniegu

Dodano: piątek, 8.09.2023


Śnieg nagromadzony na posesji, placu przed firmą albo na schodach wejściowych koniecznie trzeba odgarnąć. Nie jest to tylko kwestia wygody, ale i również bezpieczeństwa. Dziś podpowiemy, jak poradzić sobie ze śniegiem. Jaką łopatę do śniegu warto wybrać?

Człowiek z łopatą do śniegu odśnieża

Sprawdź łopaty do śniegu w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jak efektywnie odśnieżać łopatą do śniegu? 

Warto wiedzieć, że polskie prawo nakłada na właścicieli domów obowiązek odśnieżania chodników, które biegną wzdłuż działki. O ile w przypadku cienkiej pokrywy śnieżnej można zdmuchnąć ją przy użyciu dmuchawy stosowanej do liści czy nawet użyć miotły, tak gdy śniegu jest sporo niezbędne jest użycie łopaty do śniegu. Do wyboru są produkty wykonane z tworzywa sztucznego, emaliowanej blachy stalowej czy też aluminium. Choć łopata z tworzywa sztucznego jest lekka, to jednak może pękać pod wpływem niskiej temperatury, ale i ciężaru śniegu.

łopata piaskowa z trzonkiem metalowym Modeco HomeWybór łopaty w dużej mierze zależny jest od podłoża, które mamy zamiar odśnieżać. W przypadku kostki brukowej można zdecydować się na lżejsze łopaty z tworzywa sztucznego. Warto zadbać o to, by łopata aluminiowa czy też stalowa była wyposażona była w gumową nakładkę. Dzięki temu można uniknąć zarysowania czy uszkodzenia powierzchni kostki brukowej. Można odśnieżać posuwistym ruchem, nabierając najpierw jak największą warstwę śniegu, a później przerzucając ją na bok. Taki sposób sprawdza się w przypadku miękkiego śniegu. 

Gdy śnieg jest twardszy i zbity, trzeba wbić w niego szpadel. Można pomóc sobie stopą, a następnie zebrany śnieg odrzucać na bok. Warto pamiętać, że szerokość łyżki w przypadku łopaty do śniegu ma znaczenie. Zwykle jest to pomiędzy 30 a 50 cm. Im szersza łopata, tym szybciej można poradzić sobie z zalegającą pokrywą śnieżną. Oczywiście jest to dość pracochłonne, dlatego łopatą najlepiej odśnieżać ścieżki czy schody, natomiast do odśnieżania większych powierzchni wybierać odśnieżarki. Po skończonym odśnieżaniu łopatą trzeba koniecznie zabezpieczyć powierzchnię przed zlodzeniem. Nie sprawdzi się sól drogowa, która niszczy glebę i rośliny, lepiej sięgnąć po piasek i grys czy inny drobny kamień lub żwirek. Można też wykorzystać piasek i popiół z kominka. Lepiej od soli drogowej sprawdza się chlorek magnezu.            

Ile powinna ważyć łopata do śniegu? 

Łopata do śniegu powinna być jak najlżejsza. Sam śnieg waży często sporo, a więc zbyt duży ciężar łopaty nie jest wskazany. Łopata powinna być dość lekka, a jednocześnie zapewniać odpowiedni udźwig i być wytrzymała. Istotne znaczenie ma długość, ale i kształt trzonka. Powinien zapewniać bezpieczny i stabilny chwyt, tak by łopata do śniegu nie wyślizgiwała się z rąk. Rękojeść musi być solidnie przymocowana do trzonka. Najlepiej jeśli ciężar łopaty do śniegu nie jest większy niż 1-1,5 kg.

Trzeba wziąć pod uwagę, że mokry śnieg jest cięższy od świeżego, lekkiego puchu i odpowiednio dobrać łopatę aluminiową lub stalową. Do miękkiego puchu i częstego odśnieżania można wybierać nawet lekkie modele z tworzywa sztucznego. Odpowiedni profil łopaty z rączką kształcie litery D lub T sprawia, że znacznie łatwiej się odśnieża i nie obciąża się tak bardzo kręgosłupa podczas pracy. Istotne znaczenie może mieć też regulacja długości trzonka.     

Czym posmarować łopatę do śniegu, aby lepiej odśnieżać? 

szpadel hartowany z trzonkiem stalowym Modeco HomeWiele osób zastanawia się, jak ułatwić sobie odśnieżanie. Jeśli śnieg jest mokry i trudno jest go strząsnąć z łopaty, to można wykorzystać popularny środek do smarowania, taki jak WD-40 i posmarować nim powierzchnię, a przynajmniej krawędzie metalowe łopaty do śniegu. Środek poślizgowy przyspiesza pracę i może sprawić, że będzie mniej męcząca i bardziej efektywna.        

Łopata do śniegu Modeco Home w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługuje łopata piaskowa z trzonkiem metalowym Modeco Home. Jest to łopata uniwersalna, która sprawdzi się do wielu prac w ogrodzie, w tym odśnieżania. Co ważne, jest wykonana z twardszej blachy, co zapewnia jej odporność na uszkodzenia, ale i niską temperaturę czy wilgotność. Jest też odpowiednio wyprofilowana, płaska i posiada stalowy trzonek, ułatwiający stabilne trzymanie narzędzia do odśnieżania czy innych prac ogrodowych.

Można zdecydować się także na szpadel hartowany z trzonkiem stalowym Modeco Home, który sprawdza się do ciężkich prac ziemnych. Gdy śnieg jest twardy i zbity będzie odpowiednim rozwiązaniem. Hartowane ostrze ułatwia wbijanie narzędzia w gęsty, zmrożony śnieg.

Sprawdź łopaty do śniegu w hurtowni instalacyjnej Onninen

Szufla
Łopata
Łopata do śniegu