Jak pozbyć się nadmiaru wody na działce? Studzienka drenarska będzie dobrym rozwiązaniem!

Dodano: poniedziałek, 29.05.2023


Nadmiar wody, zarówno pochodzący z opadów deszczu, jak i z podwyższonego poziomu wód gruntowych, sprzyja tworzeniu się błotnistych obszarów, podtopień czy uszkodzeń infrastruktury. Studzienki drenarskie to skuteczne rozwiązanie, które umożliwia zbieranie, odprowadzanie i magazynowanie ponadwmiarowej wody na działce oraz minimalizuje ryzyko zalania terenu.

Studzienka na tle zielonej trawy

Jak pozbyć się nadmiaru wody na działce?

Skuteczne odprowadzenie wody z terenu, szczególnie w przypadku obszarów o podwyższonym poziomie wód gruntowych lub występowania częstych opadów deszczu, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności, zapobieżenia podtopieniom i minimalizacji szkód związanych z nadmierną wilgocią. Jedną z najpopularniejszych metod odwadniania jest zastosowanie studzienek drenarskich. To specjalne konstrukcje, które umożliwiają zbieranie i odprowadzanie nadmiaru wody na działce. Dzięki nim możliwe jest skuteczne kontrolowanie poziomu wód, chroniąc tym samym obiekt przed uszkodzeniami.

Co to jest studzienka drenarska?

Studzienka PP drenażowa KarmatStudzienka drenarska to zazwyczaj wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego pojemnik, który jest zakopany w ziemi. Konstrukcja studzienki pozwala na gromadzenie wody w jej wnętrzu, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ przez otwory boczne. Woda ta może być następnie odprowadzana za pomocą rur drenarskich lub infiltrowana w ziemi. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb i warunków terenowych. Studzienki drenarskie są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach oraz o różnej pojemności, także modele jednokomorowe lub wielokomorowe, które umożliwiają jeszcze lepsze zarządzanie nadmiarem wody. Wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych studzienki są odporne na korozję, warunki atmosferyczne i działanie czynników chemicznych, co gwarantuje ich długotrwałe i niezawodne działanie.

Po co stosuje się studzienki drenarskie?

Studzienki drenarskie są niezwykle wszechstronnymi konstrukcjami, które oferują liczne korzyści dla użytkowników działek, w tym:

  • Odprowadzanie wody deszczowej: Jednym z głównych ich zastosowań jest skuteczne odprowadzanie wody deszczowej, która może gromadzić się na powierzchni działki. W momencie opadów deszczu studzienki umożliwiają szybki odpływ wody, co minimalizuje ryzyko powstawania błotnistych obszarów oraz zapewnia suchą i stabilną powierzchnię terenu. Dzięki temu można uniknąć trudności z poruszaniem się po działce oraz potencjalnych uszkodzeń, takich jak osunięcia ziemi czy erozja.
  • Ochrona przed zalaniem: Studzienki drenarskie odgrywają ważną rolę w ochronie budynków i infrastruktury przed zalaniem. Poprzez skuteczne zbieranie wody, studzienki zapobiegają powstawaniu podtopień, które mogą prowadzić do uszkodzeń fundamentów, ścian czy instalacji elektrycznych lub powstawania pleśni.
  • Retencja wody: Niektóre modele posiadają funkcje retencyjne, umożliwiające magazynowanie wody, która może być wykorzystana do nawadniania ogrodu czy jako źródło wody pitnej dla zwierząt hodowlanych. Dzięki temu wykorzystuje się zasoby wody w sposób efektywny i ekologiczny, przyczyniając się do zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Studzienki drenarskie w hurtowni Onninen

Hurtownia Onninen to renomowany dostawca produktów związanych z sieciami wodno-kanalizacyjnymi, oferujący szeroki wybór studzienek drenarskich i niezbędnego osprzętu. Dostępne produkty wyróżniają się wysoką jakością i skutecznością w działaniu.

  • Studzienka drenażowa Karmat, przelewowo-rozsączająca - ta kompletna studzienka drenażowa w kolorze żółtym, wykonana z polipropylenu, umożliwia efektywne odprowadzanie nadmiaru wody. Jest przeznaczona do stosowania w systemach drenażowych i rozsączających. Jej średnica wynosi 110 mm. Jest gotowa do montażu.
  •  Zasuwa burzowa KarmatZasuwa burzowa Karmat wykonana z polipropylenu ma średnicę DN 72-100 mm. Jest przeznaczona do stosowania w systemach drenażowych. Posiada typ 0 i jest końcowym elementem łączonym za pomocą uniwersalnego połączenia. Zapewnia skuteczną kontrolę przepływu wody deszczowej.

Modele dostępne w hurtowni Onninen spełniają najwyższe standardy i są doskonałym wyborem dla osób poszukujących efektywnych rozwiązań odprowadzania nadmiaru wody na działce. Zastosowanie ich przyczynia się do poprawy jakości podłoża i zwiększenia komfortu użytkowani, jednakże wybór konkretnego produktu zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki terenu.

Rura drenażowa
Rura drenarska 100
Studzienka drenarska
Rura drenarska 110
Rura drenarska 160
Rura drenarska 80
Rura drenarska 200