Jak pracuje pompa cyrkulacyjna?

Dodano: piątek, 16.06.2023


Pompy cyrkulacyjne to jeden z kluczowych elementów instalacji wodnych. Ich zadaniem jest efektywne przepompowywanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu umożliwiają utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w całym układzie. By jednak działanie pompy było wydajne i bezproblemowe, konieczne jest dobranie odpowiedniego modelu. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze pompy cyrkulacyjnej do ciepłej wody użytkowej? Jak działają tego typu urządzenia? Czym różnią się one od innego popularnego rozwiązania – pomp obiegowych? Wszystko wyjaśniamy w nowym wpisie!

mezczyzna przy rurach hydraulicznych

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen

Jak pracuje pompa cyrkulacyjna?

Częstym problemem w instalacjach wodnych jest to, że po odkręceniu zaworu ciepłej wody przez pewien czas z kranu leci zimna woda. Z wielu względów jest to niekorzystne. Znacznie obniża komfort korzystania z instalacji i wydłuża czas potrzebny np. do umycia. Problem jest również odczuwalny dla portfeli mieszkańców. Zimna woda jest często niezdatna do użycia (np. jeśli zamierzamy wziąć prysznica), więc pozostaje niewykorzystana. Marnuje się także energia użyta wcześniej do podgrzania wody.

Grundfos UPS 25-80 N 180 1x230V 50HzPrzyczyną takiego stanu rzeczy jest zaleganie ciepłej wody w rurach w czasie, gdy nie korzystają z niej użytkownicy instalacji. Im dłuższe będą okresy pomiędzy poszczególnymi otwarciami zaworów ciepłej wody, tym więcej wody ulegnie wychłodzeniu. Na szczęście tego typu problemom można skutecznie zapobiegać. Najlepszym sposobem jest montaż pompy cyrkulacyjnej.

Zastosowaniem takich urządzeń jest okresowe wzbudzanie ruchu w obiegu zamkniętym. W instalacji wodnej skutkuje to usunięciem z rur zalegającej podgrzanej wody i zastąpienie jej nowo podgrzaną cieczą. Ochłodzona woda kierowana jest natomiast z powrotem do zbiornika, w którym ulega podgrzaniu. Dla użytkowników układu przekłada się na znacznie wyższy komfort eksploatacji – ciepła woda leci z kranu właściwie natychmiast po odkręceniu kranu.

Na rynku dostępne są różne modele pomp cyrkulacyjnych. By mieć pewność co do tego, że dane urządzenie zagwarantuje sprawne i bezproblemowe działanie, przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich to:

  • wydajność – powinna być dopasowana do ilości wody znajdującej się w instalacji oraz średniej liczby wymian wody;
  • wysokość podnoszenia – musi być dostosowana do wysokości, na której znajdują się najwyżej położone odbiorniki.

Kiedy włącza się pompa cyrkulacyjna?

Do uruchomienia pompy cyrkulacyjnej dochodzi w przypadku koniecznościWilo-STAR-Z 20/4-3(150mm) przepompowania płynu w zamkniętym obiegu. W większości układów pompa cyrkulacyjna zostaje uruchomiona w odpowiedzi na sygnał związany z zapotrzebowaniem na ciepło lub wodę w systemie. W systemie ogrzewania podłogowego może on zostać wysłany przez termostat po wykryciu spadku temperatury w pomieszczeniu.

W systemach wodociągowych pompa cyrkulacyjna może zaś być uruchamiana w określonych godzinach, aby zapewnić ciągły przepływ wody i uniknąć zastoju. W takiej sytuacji urządzenie może być połączona z zegarem lub sterowana zdalnie. Sposób uruchamiania pompy cyrkulacyjnej zależy więc od potrzeb systemu i warunków eksploatacyjnych.

Jakie są różnice pomiędzy pompą cyrkulacyjną a pompą obiegową?

Grundfos MAGNA3 25-60 180 1x230V PN10Pompy cyrkulacyjne często mylone z pompami obiegowymi. Oba urządzenia mają wprawdzie bardzo podobne zastosowania, jednak występują między nimi również znaczące różnice. Najważniejszą kwestią jest zastosowanie obu rozwiązań. Pompy obiegowe służą do przepompowywania medium w systemach grzewczych lub chłodniczych, podczas gdy pompy cyrkulacyjne są projektowane z myślą o instalacjach wodnych dostarczających ciepłą wodę użytkową. Przekłada się to na szereg innych różnic, dotyczących między innymi materiału wykonania, użytych rozwiązań konstrukcyjnych oraz parametrów technicznych.

Pompy cyrkulacyjne są niezastąpione w instalacjach wodnych, zapewniając szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej i eliminując straty energii oraz niekomfortowe oczekiwanie na jej napływ. Przy wyborze pompy należy zwrócić uwagę na wydajność i wysokość podnoszenia, aby zapewnić optymalne działanie systemu. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu, która pomoże dobrać model odpowiedni dostosowany do Twoich potrzeb.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen

Pompa cyrkulacyjna Grundfos
Pompa cyrkulacyjna Ibo
Pompa cyrkulacyjna Ferro
Pompa cwu
Pompa cyrkulacyjna Grundfos
Pompa cyrkulacyjna Wilo
Pompa cyrkulacyjna