Jak prawidłowo czyścić klimatyzatory, by działały bezawaryjnie?

Dodano: sobota, 28.09.2024


Jeszcze nie tak dawno klimatyzatory były obecne przeważnie tylko w miejscach komercyjnych, jak biura czy centra handlowe, a rzadko spotykane w domach. Dzisiaj szybko się to zmienia ze względu na niższy koszt zakupu tych urządzeń. To na pewno dobra inwestycja, gdyż ten sprzęt zapewnia przyjemny klimat we wnętrzach. Aby jednak klimatyzator działał bez zarzutu, potrzebuje regularnej pielęgnacji. Niezbędne jest zwłaszcza systematyczne czyszczenie, co wpływa pozytywnie na wydajność urządzenia, jak i na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach. I tym właśnie zajmiemy się w poniższym artykule, wyjaśniając jak prawidłowo czyścić klimatyzatory, jak często ro robić, a także jakie środki najlepiej stosować, żeby sprzęt działał sprawnie i bezawaryjnie przez wiele lat!

Instalator wymienia filtr w klimatyzatorze naściennym w jednostce wewnętrznej

Sprawdź klimatyzatory naścienne w hurtowni Onninen

Jak często należy czyścić klimatyzację?

Klimatyzator MDV 5,3 kW ścienny split komplet (jednostka wew i zew) AROMA MDV ZAF-18N8-C1Regularne czyszczenie klimatyzacji to podstawa, aby urządzenie działało z największą wydajnością. Niezwykle istotne są tu zwłaszcza filtry powietrza, które przejmują na siebie najwięcej zanieczyszczeń, jak kurz, pyłki itp. Z tego powodu należy czyścić je bardzo często, co 2-4 tygodnie, zwłaszcza w okresie letnim, gdy klimatyzacja pracuje bardzo intensywnie. Pamiętajmy jednocześnie o tym zimą, jak używamy klimatyzacji do ogrzania pomieszczeń. Tu też regularne czyszczenie jest konieczne. 

Może też być tak, że w pomieszczeniu przebywają osoby z alergiami lub klimatyzator działa w środowisku o zwiększonym zapyleniu, na przykład biuro czy warsztat. W takiej sytuacji czyszczenie klimatyzatora może być jeszcze częstsze. 

Niezależnie jednak od tego, trzeba też mieć na uwadze, by raz do roku zlecić kompleksowy przegląd specjalistyczny obejmujący to co najważniejsze - czyszczenie kluczowych podzespołów, jak skraplacz, parownik, jak również kontrolę stanu technicznego urządzenia. 

Jakich środków najlepiej użyć do klimatyzacji?

Samodzielne czyszczenie klimatyzatora jest jak najbardziej możliwe, lecz trzeba wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Jedną z ważniejszych kwestii jest dobór środków do tego typu prac. Jeśli bowiem nie będą one dobrze dopasowane, możemy uszkodzić naszą klimatyzację domową.

Klimatyzator Rotenso 2,6 kW ścienny split jednostka zewnętrzna ELIS ROTENSO EO26XO R16Najistotniejsze więc, by stosować preparaty dedykowane do klimatyzatorów, takie, które nie tylko usuwają kurz i zanieczyszczenia, ale też eliminują bakterie, pleśnie i grzyby. Dezynfekują urządzenie na tyle dobrze, że te drobnoustroje znikają. Takie odgrzybianie klimatyzacji bardzo wydłuża jej żywotność. 

Do czyszczenia filtrów można używać łagodnych detergentów - wystarczy mydło w płynie lub specjalne pianki czyszczące. Unikajmy zaś agresywnych środków chemicznych, które mogą zadziałać przeciwskutecznie, uszkadzając delikatne elementy klimatyzatora. Jeśli zaś mowa o parownikach i skraplaczach, najlepiej sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia klimatyzatorów.

Dostępne są w formie sprayów lub aerozoli. Skutecznie rozpuszczają brud i odkażają powierzchnię. Regularne, samodzielne czyszczenie, stosowanie antybakteryjnych preparatów, ogranicza ryzyko namnażania się drobnoustrojów, co ma zbawienny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. 

Jak czyścić filtry klimatyzacji?

Klimatyzator pokojowy może więc zawsze zapewniać przyjemny przepływ powietrza, które albo schładza, albo ogrzewa, a przede wszystkim, niezależnie od pory roku, jest czyste. Jak wiemy, najważniejsze to regularnie czyścić klimatyzację domową, zwłaszcza filtry. Jak to dokładnie zrobić?

Klimatyzator Sonniger 3,4 kW ścienny split jednostka zewnętrzna Outdoor OX 3.4 SONNIGER AC0007Musimy wyjąć je z klimatyzatora, robiąc to zgodnie z instrukcją producenta. Na początek delikatnie je odkurzmy, żeby usunąć nagromadzony kurz i inne większe zanieczyszczenia. Następnie dokładnie je opłuczmy pod bieżącą, letnią wodą. Unikajmy zaś gorącej wody, bo może ona uszkodzić strukturę materiału filtra. Do mycia używajmy łagodnych detergentów, jak płyn do mycia naczyń. Lepiej zrezygnować z silnych środków chemicznych. Po myciu filtry powinny całkowicie wyschnąć, nim ponownie zamontujemy je w klimatyzatorze. 

Tak wyczyszczone klimatyzatory ścienne będą nam służyć zgodnie z przeznaczeniem, zapewniając przyjemny mikroklimat we wnętrzach!

Sprawdź klimatyzatory naścienne w hurtowni Onninen