Jak prawidłowo i skutecznie odwodnić taras?

Dodano: piątek, 5.04.2024


Zarówno woda, jak i też śnieg czy lód potrafią przysporzyć wiele kłopotów i spowodować uszkodzenia nie tylko dachów, ale też balkonów czy tarasów. Rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniego odwodnienia. Kiedy warto oraz jak dobrać odpowiedni sposób odwodnienia?

Taras ogrodowy przed domem jedno rodzinnym z odwodnieniem

Sprawdź wpust tarasowy w hurtowni Onninen

Kiedy warto zdecydować się na odwodnienie tarasu?

Wpust dachowy/tarasowy HL DN75/110 poziomy, z pierścieniem, z izolowanym korpusem, z nadstawką 12-65mm/148x148mm i kratką ściekową ze stali szlachetnej 137x137mm HL64BWoda, jeśli pozostaje zbyt długo na balkonie lub tarasie może bardzo niekorzystnie wpływać nie tylko na korzystanie z samej przestrzeni, ale także szkodliwie na materiały, z jakich został wykonany czy elewację budynku. Aby ustrzec się przed problemami najlepiej jest wykonać odpowiednie odwodnienie. Jego zadaniem, tak jak w przypadku dachów, jest odprowadzenie wody. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku tarasów mówi się o dwóch wariantach odwodnień: powierzchniowym i głębszym. Metod wykonania systemu odprowadzającego wodę jest kilka. Skutecznym i solidnym rozwiązaniem na lata jest wybór właściwie dopasowanych wpustów dachowych i tarasowych.

Odwodnienie tarasu warto wykonać w każdej sytuacji, ponieważ szkody, jakie może przynieść stojąca woda są duże. Poza zniszczeniem materiału wykorzystanego do wykończenia, może ona doprowadzić do licznych pęknięć. Ponadto sytuacja ta nie jest korzystna ze względów zdrowotnych. W stojącej wodzie rozwijać się mogą liczne drobnoustroje, a nawet grzyby i pleśni. W pęknięciach może natomiast zacząć wyrastać trawa, przez co całość wyglądała będzie bardzo nieestetycznie.

Jak dobrać odpowiedni wpust tarasowy?

Żeby odpowiednio wykonać skuteczne i spełniające prawidłowo swoją funkcję odwodnienie. Całość wykonana jest przy pomocy odpowiednio dopasowanych elementów, a jedną z ważniejszych ról odgrywają tu wpusty tarasowe. Dobrym rozwiązaniem są modele podgrzewane, dzięki którym nawet zimą nie będzie problemu z właściwym odprowadzaniem wody. Do wykonania odwodnienia stosuje się wpusty poziome lub wpusty dachowe do dachu płaskiego.

Wpust tarasowy Kessel DN50, odpł.boczny, z kratką nierdz.100x100 40151.20O zaprojektowanie i wykonanie systemu odwodnienia na tarasie warto zadbać, zanim zostanie on wybudowany. Nie oznacza to, że w późniejszym czasie nie będzie możliwe wykonanie drenażu, lecz zadanie wiązało się będzie ze zdecydowanie większymi nakładami sił i kapitału.

Wiele z dostępnych w asortymencie modeli to rozwiązania ze specjalnym kołnierzem, w których tworzywo jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wpust dachowy i wpust tarasowy zawsze muszą być solidne i odporne na działanie różnych czynników. Elementy znajdujące się na zewnątrz dodatkowo powinny cechować się odpornością na promieniowanie słoneczne.

Prawidłowy montaż odwodnienia tarasu

Odwodnienie tarasu jest niezbędne, jednak będzie ono rzeczywiście spełniało swoją rolę, jeśli zostanie prawidłowo wykonane. Temat zyskuje szczególne znaczenie, jeśli jest to taras, który znajduje się nad jakimś pomieszczeniem. Stojąca na jego powierzchni woda mogłaby doprowadzić do przeciekania i zalania pomieszczenia. W takim wariancie dobrze sprawdzi się odwodnienie, jakie wykonywane jest m.in. przy dachach płaskich. Niezbędne będzie m.in. wpust tarasowy oraz układ wewnętrznych rur spustowych. Koniecznie zadbać należy również o hermetyczne połączenie z warstwą wodoszczelną.

Wybierając odpowiedni sposób montażu odwodnienia koniecznie należy uwzględnić indywidualne czynniki, jak np. konstrukcja tarasu czy jego nachylenie. Ważny będzie również styl wykończenia. Instalacja odwodnienia powinna zostać wykonana zgodnie z wytycznymi producenta. Koniecznie trzeba właściwie rozlokować rynny i rury, a także specjalne wpusty, które działają analogicznie jak wpusty dachowe, wykorzystywane w odwodnieniach dachów płaskich.

Wpusty tarasowe w hurtowni Onninen

Szeroki wybór rozwiązań, jakie dostępne są w hurtowni Onninen pozwala na kompleksowe przygotowanie funkcjonalnego i sprawdzonego odwodnienia. Każdy produkt wykonany jest z najwyższej klasy materiałów, co daje gwarancję bezawaryjnego działania przez długi czas. Jaki wpust dachowy wybrać do odwodnienia tarasu?

Doskonałym przykładem jest wpust tarasowy z odpływem bocznym i kratką nierdzewną z serii Classic. Po zamontowaniu wygląda on wyjątkowo estetycznie i świetnie komponuje się estetyką tarasu. Kratka nie tylko ładnie wygląda, a ze względu na to, że wykonana jest ze stali nierdzewnej, jest trwała i solidna. Ponadto jest ona odporna również na uszkodzenia mechaniczne. Wybrany model jest wytrzymały, a jednocześnie wyjątkowo lekki.

Wpust tarasowy żeliwny z kratką HL DN110 kl. A15 (1,5T) HL39PRGPrawidłowy odpływ wody może być wykonany również dzięki wpustom żeliwnym z kratką. Jedną z zalet tego wariantu odwadniania balkonu jest to, że model wyposażony został w blokadę zapachów przy wyschniętym syfonie. Jest to model idealny do wykorzystania tam, gdzie wysokość całej konstrukcji nie jest wysoka. Kielich może zostać osadzony bezpośrednio w rurze.

Do odwodnienia wykorzystać można też wpusty uniwersalne, przeznaczone zarówno do dachu, jak i tarasu. Przykładem może być model grawitacyjny, wpust dachowy/tarasowy poziomy z pierścieniem oraz izolowanym korpusem i kratką ściekową ze stali nierdzewnej. Wpust dedykowany jest dla powierzchni uczęszczanych Zaletą jest to, że wpust grawitacyjny jest rozwiązaniem elastycznym, który można dostosować do różnych warstw dachu.

Sprawdź wpust tarasowy w hurtowni Onninen