Jak prawidłowo łączyć rury kominowe do pieca kondensacyjnego?

Dodano: środa, 14.06.2023


Zasada działania kotłów gazowych kondensacyjnych polega na wykorzystaniu energii ze spalania gazu i powstałych spalin. Są tak skonstruowane, aby użyć całej energii, by przekształcić ją w ciepło. Żeby jednak było to możliwe, piec musi posiadać prawidłowo połączone ze sobą rury kominowe. Jak to zrobić? Na czym to polega?

Instalatorzy przy kotle gazowym

Sprawdź rury kominowe w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo łączyć rury kominowe?

Rura kominowa prosta PP L1000mm DN80mmPrawidłowe łączenie rur kominowych gwarantuje to, co najważniejsze - efektywne i bezpieczne działanie urządzenia. Wymaga to uwzględnienia kilku najważniejszych czynników. Po pierwsze, ważne, by stosować materiały przystosowane do rodzaju paliwa oraz temperatury spalin. Po drugie, połączenie rur musi być maksymalnie szczelne, żeby nie doszło do wycieków, a co gorsza - przedostawania się czadu do pomieszczenia. Przed montażem należy je dokładnie przygotować. Tak samo jak z rurami kominowymi powinniśmy postąpić z kołnierzami. Niezwykle istotne, by na tym etapie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a następnie odtłuścić powierzchnie. Zapewni to odpowiednią przyczepność materiałów uszczelniających. 

Kluczowe jest dopasowanie rury do kołnierza, tak, aby połączenie było odpowiednioWkład elastyczny PP 12m DN60mm szczelne. Być może będziemy zmuszeni zastosować materiały uszczelniające, jak taśma lub pasta uszczelniająca, by polepszyć ten efekt. Rury łączmy w taki sposób, aby możliwe zmniejszyć opory przepływu spalin i jednocześnie zapobiegać kondensacji wewnątrz rur. Unikajmy zbyt długich odcinków poziomych, gdyż w takich miejscach intensywnie skrapla się para wodna. Jeśli łączymy je sami, dobrze po skończonej pracy skonsultować to z odpowiednim specjalistą. Oceni on, czy poprawnie wykonaliśmy instalacje. 

Jaka średnica rury do komina?

Prawidłowe podłączenie rur kominowych do pieca kondensacyjnego ma ogromneRura prosta kominowa L500mm DN60mm znaczenie, ale to niejedyna ważna kwestia, o jakiej trzeba pamiętać. Równie istotny jest wybór odpowiedniej średnicy rur. Decyduje to bowiem w ogromnym stopniu o tym, jak będzie funkcjonował piec. Dobrze dopasowana średnica wpływa na kilka istotnych parametrów, jak sprawność spalania, wydajność kotła, ale również minimalizację oporów przepływu spalin. Żeby dopasować je w sposób właściwy, musimy wziąć pod uwagę moc kotła, tym bardziej że w przypadku pieców kondensacyjnych istnieje zalecana minimalna średnica dla wybranej mocy. Nie można też zapomnieć o innych czynnikach, wśród których wymieniamy długość rury kominowej, występujące zakręty i różne przeszkody. Zasada jest taka, że z im dłuższą rurą mamy do czynienia, tym trzeba uwzględnić, że opór przepływu spalin będzie większy. Z tego względu niewykluczone, że trzeba będzie zwiększyć jej średnicę, żeby wydajność pieca nie została zakłócona.

Przegląd rur kominowych w hurtowni Onninen

Widzimy, jak to ważne, by wybrać odpowiednie rury kominowe, które należy prawidłowo połączyć. Z tego względu warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania - takie znajdziemy w ofercie hurtowni Onninen.

PP L1000mm DN80mm

Dostępne są niezawodne produkty jak rura kominowa prosta PP L1000mm DN80mm odporna na promieniowanie UV z uszczelką [EPDM]. Wykonana z odpornego polipropylenu z gwarancją na 15 lat. Niezwykle łatwa w montażu i obróbce.

L500mm DN60mm

Innym ciekawym rozwiązaniem jest rura prosta kominowa L500mm DN60mm o tak samo dobrych właściwościach, jak poprzednio opisywany produkt (między innymi jest odporna na promieniowanie UV). Wszystkie oferowane są w różnych rozmiarach, dzięki temu można je łatwo dopasować do konkretnego rozwiązania.

PP 12m DN60mm

Wśród propozycji są też wkłady elastyczne, jak PP 12m DN60mm, niewymagający złączek, bez uszczelki. Bezproblemowy w montażu, również w krzywych, nietypowych, szachtach kominowych. To oczywiście tylko część bogatej oferty produktowej hurtowni Onninen. 

Sprawdź rury kominowe w hurtowni Onninen

Komin do pieca gazowego
Rura kominowa
Rozeta kominowa
Obejma kominowa
Komin systemowy