Jak prawidłowo podłączyć fotowoltaikę do sieci energetycznej?

Dodano: piątek, 25.10.2024


Prawidłowe wykonanie fotowoltaiki to podstawa dla uzyskania zgody na podłączenie instalacji do sieci energetycznej. Czy są rozwiązania pozwalające na uniezależnienie się od dystrybutora? Jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać zgodę?

Instalator podłącza kabel elektroenergetyczny fotowoltaiczny do sieci

Sprawdź kable do fotowoltaiki w hurtowni Onninen

Jakie instalacje fotowoltaiczne nie muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej?

Warto wiedzieć, że nie każda instalacja fotowoltaiczna musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej. Są to tzw. instalacje off-grid, nazywane także autonomicznymi. Rozwiązania te stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie podłączenie do sieci jest trudne lub generuje wysokie koszty. Jest to także sposób na to, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii.

Przewód solarny Helukabel, har, CPR: Eca H1Z2Z2-K 1x10 czarny do instalowy. PV 18048828Instalacje typu off-grid to charakterystyczne konstrukcje, które poza tym, że nie są połączone z siecią elektroenergetyczną, cechują się też zdolnością do akumulacji energii. Wyposażone w specjalne akumulatory, pozwalające na gromadzenie i przechowywanie nadmiaru wytworzonej energii. To fotowoltaika i magazyny energii pozwalają na przechowywanie zapasu i wykorzystanie go w okresie, gdy nasłonecznienie jest małe lub np. w nocy.

Posiadanie instalacji off-grid pozwala na całkowite uniezależnienie od sieci energetycznej. Jest to dużym atutem, który doceniają użytkownicy np. w czasie awarii sieci zewnętrznej.

Prawidłowe podłączenie instalacji fotowoltaicznej do prądu — Wymagane dokumenty

Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma zostać podłączona do sieci elektroenergetycznej, to muszą zostać spełnione określone wymogi formalne. Żeby podłączyć w Polsce instalację fotowoltaiczną do sieci, trzeba przede wszystkim zgłosić ją do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Do działających w Polsce firm złożyć należy kompletną dokumentację, tj.: formularz zgłoszenia instalacji, dane techniczne instalacji fotowoltaicznej, certyfikację urządzeń (dotyczy m.in. inwertera czy paneli fotowoltaicznych), a także oświadczenia — instalatora i właściciela nieruchomości. Osoba wykonująca instalację fotowoltaiczną potwierdza, że system został przygotowany zgodnie z obowiązującymi w danym momencie przepisami prawa budowlanego oraz zasadami technicznymi. Z kolei właściciel nieruchomości musi złożyć oświadczenie, że wyraża zgodę na montaż systemu na jego terenie. Sytuacja ta dotyczy przypadku, gdy właściciel instalacji nie jest jednocześnie właścicielem nieruchomości, na której zostały zamontowane panele fotowoltaiczne.

Przewód do instalcji fotowoltaicznych Solarflex-X PV1-F 1x4 czarny, 2-standardowy, podw. izolacja, elukabel 704226Bardzo ważną kwestią jest zgromadzenie i dostarczenie odpowiedniej dokumentacji technicznej. Obejmuje ona precyzyjnie przedstawiony schemat instalacji elektrycznej, w tym wszystkich znajdujących się w niej połączeń elektrycznych. Na sporządzonej dokumentacji muszą być zaznaczone elementy, takie jak inwerter i zabezpieczenia, a także połączenia z licznikami. Przed złożeniem dokumentacji należy upewnić się, czy wybrany operator działający na danym obszarze nie wymaga dodatkowo certyfikatów zabezpieczeń. Są one gwarancją, że podłączenie instalacji fotowoltaicznej on-grid nie wpłynie negatywnie na prawidłowe działanie sieci energetycznej.

Gdy kwestie techniczne zostaną prawidłowo przedłożone, to następnym etapem jest podpisanie umowy z operatorem na odbiór nadwyżek energii. W takiej sytuacji użytkownik produkujący i oddający energię do sieci jest tzw. prosumentem. To korzystne rozwiązanie, ponieważ nadmiar energii jest przesyłany do sieci w czasie, gdy została ona wytworzona w nadmiarze. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się o jej przechowanie. Ilość energii przesłana do sieci dystrybucyjnej może zostać przez prosumenta odebrana, np. w czasie gdy instalacja produkuje jej zbyt mało na potrzeby instalacji.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, trzeba pamiętać, że w określonych sytuacjach konieczne będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę. W mikroinstalacji, do 50 kW, dodatkowe pozwolenia z reguły nie są wymagane. W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej, za jeśli moc jest większa niż 50 kW lub instalacja ma powstać w miejscach szczególnie chronionych — niezbędne będzie pozwolenie na budowę.

O czym dodatkowo pamiętać przy podłączaniu instalacji PV do sieci?

Przewód solarny Top Marki H1Z2Z2-K 1x4 czarny 180487691Określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej obejmuje szczegółowe instrukcje, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do operatora sieci dystrybucyjnej. Postępowanie zgodnie z procedurami to podstawa, jednak planując podłączenie fotowoltaiki do sieci, należy zwrócić uwagę na specyficzne parametry samej instalacji, jak np. dobór odpowiedniej mocy, odpowiednie zabezpieczenia oraz wymogi bezpieczeństwa przewidziane prawem i wymagane przez dystrybutora sieci.

Ważna jest też optymalizacja działania inwertera oraz lokalizacja, w jakiej będą się znajdowały panele PV. Pojawienie się potencjalnych błędów może wykluczyć fotowoltaikę z podłączenia, dlatego tak ważne są szczegóły, np. przewód do fotowoltaiki musi spełniać określone wymagania techniczne. Czynniki te mają wpływ nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale też efektywność korzystania z instalacji. W razie wątpliwości podczas montażu najlepiej jest sprawdzić, jakie kryteria należy spełnić, aby dystrybutor pozytywnie rozpatrzył wniosek o podłączenie do sieci i przesył nagromadzonej energii.

Sprawdź kable do fotowoltaiki w hurtowni Onninen