Prawidłowe wyzerowanie gniazdka elektrycznego ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji oraz użytkowników. Polega to na połączeniu przewodu ochronnego (PE) z przewodem neutralnym (N). Zapewnia to dodatkową ochronę przed porażeniem prądem. Co więcej, tego typu wyzerowanie gniazda może być konieczne w starszych instalacjach, czyli tam, gdzie przeważnie brakuje osobnego przewodu ochronnego. Nim zaczniemy prace związane z wyzerowaniem, musimy dobrze zrozumieć rodzaj instalacji i przede wszystkim - zasady bezpieczeństwa. W przeciwnym razie możemy stworzyć niebezpieczną sytuację, nie tylko potencjalną awarię, ale nawet zagrożenie życia. Dowiedzmy się więc wszystkiego, co istotne na temat!
Sprawdź gniazdka elektryczne w hurtowni Onninen
Kiedy trzeba wyzerować gniazdko?
Wyzerowanie gniazdka jest niezbędne w starszych instalacjach, ponieważ nie są one wyposażone w oddzielny przewód ochronny (PE). Tutaj taką funkcję pełni przewód neutralny (N), co tworzy tzw. zerowanie ochronne. Takie instalacje występują głównie w obiektach budowanych, stawianych w czasach, gdy nie obowiązywały nowoczesne standardy bezpieczeństwa. Potrzebna jest więc tu modernizacja instalacji elektrycznej, aby spełniana odpowiednie wymogi.
Zerowanie gniazdka jest też niezbędne podczas wymiany starego gniazdka na nowe w instalacji dwuprzewodowej. Zapewnia to właściwy poziom ochrony przed porażeniem prądem. Ta czynność jest tym bardziej konieczna, jak nie można zmodernizować całej instalacji do nowego standardu TN-S z przewodem ochronnym. Pamiętajmy jednakże, iż mając nawet gwarancję niezawodnego wyzerowania gniazdka, nigdy to nie zastąpi instalacji z trójprzewodowym systemem. Należy więc wyzerowanie traktować jako rozwiązanie tymczasowe.
Wyzerowanie gniazdka, a rodzaj instalacji elektrycznej
Wyzerowanie gniazdka jest w dużej mierze uzależnione od tego, z jakim rodzajem instalacji mamy do czynienia. Jak już wiemy, a co warto powtórzyć - w starszych układach typu TN-C nie ma oddzielnego przewodu ochronnego (PE), więc zerowanie to jedyna opcja, aby zapewnić minimalną ochronę przed zwarciami i porażeniem prądem. To niezwykle istotne, gdyż przewód neutralny (N) ma też funkcję przewodu ochronnego, co wymusza połączenie go z obudową gniazdka. Taka konstrukcja sprawia więc, że zastosowanie wyzerowania jest konieczne. Gniazda elektryczne działają dzięki temu prawidłowo.
Zupełnie inaczej to wygląda w nowoczesnych instalacjach elektrycznych typu TN-S oraz TN-C-S, gdzie znajduje się osobny przewód ochronny (PE). Tutaj nie ma konieczności zerowania gniazdka. Co więcej, ta czynność jest niewskazana, gdyż przewody - ochronne i neutralne - są prowadzone oddzielnie. Takie instalacje gwarantują lepszą ochronę, a ryzyko porażenia jest minimalne. Jak mamy możliwość modernizacji instalacji do systemu do TN-S, warto o tym pomyśleć. To lepsze rozwiązanie, niż zerowanie.
Jak bezpiecznie wyzerować gniazdko instalacyjne?
Jak jednak pozostaje nam tylko wyzerowanie gniazda instalacyjnego, powinniśmy zrobić to w sposób bezpieczny. W tym celu niezbędne jest stosowanie się do kluczowych zasad.
Jak już to zrobimy, upewnijmy się, że w gniazdku faktycznie nie ma prądu. Wykorzystajmy do tego celu próbówkę lub multimetr. Następnie powinniśmy dokładnie zidentyfikować przewody. W starszych instalacjach dwuprzewodowych znajdują się przewody - fazowy (L) i neutralny (N), pełniący rolę ochronną.
Przewód neutralny należy podłączyć do zacisku neutralnego, jak również ochronnego w gniazdku. Sprawdźmy, czy połączenia te są solidne. Nie mogą się poluzowywać. W dalszej kolejności zamontujmy gniazdko w puszce i włączmy zasilanie. Ważne też, aby przetestować, jak działa. Trzeba też ocenić, czy zerowanie zostało wykonane prawidłowo, w czym pomoże na przykład wskaźnik napięcia. Jeśli nie mamy pewności, lepiej nie ryzykować tylko wezwać elektryka. Poznaliśmy najważniejsze zasady dotyczące wyzerowania gniazda elektrycznego. Mamy nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy temat. Pamiętajmy jednak, iż w razie wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z ekspertami.