Jak przeciągnąć kabel przez peszel z pilotem i bez pilota. Instrukcja

Dodano: wtorek, 28.02.2023


Instalacja elektryczna musi być odpowiednio chroniona, choćby przed wilgocią czy wysoką temperaturą albo uszkodzeniami mechanicznymi. Doskonałym wyborem jest tutaj peszel, który jest karbowaną rurą elektroinstalacyjną. Dziś podpowiemy Wam, czy lepiej postawić na peszel z pilotem, czy bez pilota. Podpowiemy Wam jak przeciągnąć kabel.

Elektryk przeciąga kabel przez peszel

Jakie rozwiązanie jest lepsze? Peszel z pilotem czy bez pilota?

Rury peszel są to rury kablowane, które służą do układania przewodów elektrycznych w ścianach czy też posadzkach betonowych. Można zdecydować się zarówno na peszel z pilotem, jak i bez pilota. Warto tutaj wiedzieć, że pilot ułatwia wsunięcie przewodów bez dzielenia rury na odcinki, natomiast model bez pilota najczęściej wykorzystuje się, gdy długość odcinka przewodu nie przekracza kilkunastu metrów. Peszel powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów, np. tworzywa samogasnącego PVC. Wykazuje ono wysoką klasę odporności mechanicznej i dobrze pracuje w różnych temperaturach. Można wybrać rurę karbowaną, której temperatura pracy wynosi od minus 25 do 60 stopni Celsjusza czy też od minus 5 do 50 stopni Celsjusza. Czas przejść do przeciągnięcia kabli.   

Sprawdź ofertę peszli w hurtowni Onninen

Jak przeciągnać kabel przez peszel z pilotem?

PESZEL RKWG-P 29-36 niepalny z pilotem marki OnnlinePrzeciągniecie kabla przez peszel wydaje się stosunkowo trudne, ale jednak można tę pracę wykonać samodzielnie. W tym przypadku trzeba przymocować przewody elektryczne do pilota. Możecie podpiąć jedną z żył, ale też zdjąć zewnętrzną izolację kabla, przy czym należy to robić bardzo ostrożnie, tak by go nie uszkodzić. Całość warto okleić taśmą tak, aby czoło przewodu nie haczyło. Pamiętajcie jeszcze, że pilot nie może zaciskać się na żyłach.

Jest jeszcze inne rozwiązanie. Na początek konieczne jest zdjęcie izolacji zewnętrznej z jednego przewodu. W następnym etapie również zdejmujecie izolację, ale z żyły i zaginacie ją na pół. W środek natomiast wkładacie pilot metalowy. Oczywiście to jeszcze nie koniec pracy, gdyż pilot powinno się zawinąć wokół żyły, a także wzdłuż izolacji. Nie można też zbyt intensywnie ciągnąć pilota. Ostatnim etapem pracy jest połączenie wszystkich elementów taśmą izolacyjną. Praca wygląda podobnie jeżeli chcecie przeciągnąć kilka przewodów.

Bardzo przydatny jest smar do przeciągania. Warto wybrać taki, który jest prosty w aplikacji. Przewlekanie przewodów elektrycznych za pomocą pilota nie powinno prowadzić do oporu. Jeżeli pojawi się jednak problem z przeciągnięciem, to można przygotować sznurek, który następnie wdmuchacie w rurę, choć jest to rozwiązanie dosyć ryzykowne. W takim przypadku zaleca się wprowadzenie go z drugiej strony peszla, wykonując przy tym ruchy obrotowe. Dla większej wygody pracy końcówki sprężyny można posmarować odrobiną smaru bądź też płynu do naczyń. Zgięcia mogą także powodować problemy z prowadzeniem przewodów, dlatego zaleca się jeszcze wciągnięcie drutu stalowego w peszel. Rura musi być tez dobrze naciągnięta, ale nie przeciągnięta. Zwróćcie uwagę na sam łuk, który powinien być łagodnie nachylony. Trzeba też dobrać odpowiedni pilot. Warto postawić na pilot z włókna węglowego. 

Jak przeciągnąć kabel przez peszel bez pilota? 

Rura osłonowa karbowana szara (PESZEL) niepodtrzymująca płomienia RKSG 42X50 750N. Bez pilota 25MBNie trzeba używać pilota, by przeciągnąć kabel przez peszel. Przyda się drut o średnicy 5 mm. Najlepiej wybrać taki model, który służy do wiązania zbrojeń na budowie. Powinien być on dłuższy przynajmniej o metr niż długość peszla. Teraz należy zagiąć końcówkę tak, aby nie była zbyt ostra. Drut powinno się jeszcze posmarować smarem, wtedy łatwiej będzie przeciągnąć go przez peszel. Przypominamy też, że taki montaż najlepiej sprawdzi się w momencie, gdy peszel nie jest jeszcze zamontowany w ścianie. Jeżeli jest inaczej i dodatkowo występują zakręty, to zastosowanie pilota jest uzasadnione. 

Każdy inwestor powinien wiedzieć, że dostępne są różnego rodzaju linki do wciągania kabli. Można zdecydować się na linkę perlonową, która wykonana jest ze wzmocnionego perlonu. Posiada końcówki stalowe i do tego łatwo się ją zwija. Na uwagę zasługuje też linka stalowa, którą wykorzystuje się do wciągania kabli typu fish i tape. Jest ona bardzo solidna, a przy tym wydajna. Ciekawym wyborem jest model z włókna szklanego. Włókno jest niezwykle sprężyste, ale też odporne na zaginanie czy zrywanie. Posiada też głowicę prowadzącą, która ułatwia przeciąganie kabla. Jeżeli zatrudniacie się czy zatrudnić elektryka, to mamy dla Was dobrą informacje - nie musicie. Skorzystajcie z naszej instrukcji i zachowajcie bezpieczeństwo podczas pracy.   

Sprawdź ofertę peszli w hurtowni Onninen

Ydy 3x2,5
YDY
Ydy 3x1,5
Ydy 3x2,5
Ydyp 3x2,5
Ydyp 3x1.5
Peszel
Peszel do kabla
Peszel elektryczny
Peszel ziemny
Peszel 25 mm
Peszel z pilotem
Peszel metalowy
Peszel 20mm
Peszel do kabla ziemnego
Peszel do światłowodu
Peszel 16 mm