Przekaźniki czasowe w instalacjach, to rozwiązania funkcjonalne i praktyczne, które ułatwiają automatyzację działania urządzeń, pozwalają na czasowe sterowanie oświetleniem. Jakie zadania pełnią przekaźniki czasowe, gdzie są stosowane i jak je prawidłowo zamontować?
Sprawdź F&F w hurtowni Onninen
Rola przekaźników czasowych w automatyzacji systemów elektrycznych
W systemach elektrycznych instalacja przekaźników czasowych pozwala na automatyzację działania procesów. Ich podstawowym zadaniem jest realizacja funkcji czasowych, w tym głównie włączania i wyłączania urządzeń po określonym czasie, w tym także cykliczne sterowanie działaniem urządzeń elektrycznych.
Mechanizm działania przekaźników czasowych opiera się na odpowiednim zaprogramowaniu elementów. Najważniejszym parametrem jest czas, po jakim wykonywany jest ustalony cykl działania. Przekaźnik odpowiada za włączenie lub wyłączenie obwodu, uruchamiając tym samym lub wyłączając działające w danym systemie urządzenia.
Dużym atutem przekaźników czasowych jest bardzo precyzyjne sterowanie, oparte na automatyzacji działania. Zaprogramowanie elementów pozwala zapewnić procesom ciągłe działanie, poprzez uruchamianie urządzeń w określonych momentach. Dzięki przekaźnikom czasowym w firmie można zadbać o synchronizację działań.
Przegląd oferty przekaźników czasowych F&F
W zależności od wymagań danej instalacji stosowane są różne rodzaje przekaźników czasowych, które mogą być wykorzystywane zarówno w urządzeniach automatyki domowej, jak i zaawansowanych systemach przemysłowych.
Oferta firmy F&F to m.in. przekaźniki czasowe:
- awersyjne i rewersyjne;
- jednofunkcyjne i wielofunkcyjne;
- cykliczne;
- uniwersalne.
W kontekście zarządzania energią, systemami ogrzewania, czy w przemyśle często stosowane są przekaźniki czasowe programowalne, pozwalające ustalić czas włączania i wyłączania, zgodnie ze specyfiką danego układu. Działające w nim urządzenia elektryczne są dzięki temu niezawodne i nie wymagają stałego nadzoru człowieka. Automatyczne sterowanie przy pomocy właściwie dopasowanych przekaźników czasowych zapewnia bezpieczeństwo przed uszkodzeniem i awariami
Zastosowanie przekaźników czasowych F&F w praktyce
W praktyce zastosowanie przekaźników F&F pozwala na optymalizację działania instalacji elektrycznych oraz mniejsze zużycie energii. Idealnie sprawdzą się m.in. do sterowania wentylacją, czy oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Przekaźniki czasowe mogą być wykorzystywane także w systemach grzewczych oraz zasilania. W tych pierwszych odpowiadają za sterowanie grzejnikami, natomiast w drugich — pozwalają kompensować błędy, pojawiające się w konsekwencji wysokiej częstotliwości zegara.
Przekaźniki czasowe wykorzystywane są przedsiębiorstwach produkcyjnych. Dzięki nim możliwa jest automatyzacja wybranych procesów. Właściwie zaprogramowane elementy sterują włączaniem i wyłączaniem maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji, zgodnie z potrzebami realizowanego procesu.
Wskazówki dotyczące montażu i konfiguracji przekaźników czasowych F&F
Przekaźniki czasowe działają niezależnie od użytkownika, pozwalając na automatyzację wielu procesów. Żeby cały system i znajdujące się w nim urządzenia działały poprawnie, przekaźniki muszą być odpowiednio zainstalowane. Potrzebna będzie m.in. szyna DIN typu TH35. Sam montaż nie jest skomplikowany, bo przekaźnik umieszczany jest na szynie przy pomocy zatrzasków znajdujących się w jego obudowie.
Kolejnym krokiem jest podłączenie zasilania, zgodnie ze schematem:
- podłączenie przewodów fazowego (L) i neutralnego (N) odpowiednio do zacisków 1 i 3 znajdujących się na obudowie przekaźnika;
- podłączenie przewodów fazowych odbiornika do zacisków 4 lub 7 przekaźnika;
- podłączenie przewodów fazowych linii zasilającej do zacisków 5 lub 8.
Gdy prąd zostanie podłączony, można rozpocząć konfigurację. W przekaźnikach czasowych najważniejsze jest, aby ustawić odpowiednie funkcje w czasie. Czas działania ustalany jest poprzez specjalne przełączniki, znajdujące się na przekaźniku.
Po podłączeniu przekaźnika w układzie należy sprawdzić poprawność jego działania. Ważne, aby testowanie odbywało się w warunkach, w jakich będzie on działał na co dzień. W ten sposób można określić jego niezawodność, która jest ważna dla bezpieczeństwa urządzeń.