Jak przygotować dom na zimę: przegląd systemów grzewczych

Dodano: środa, 21.08.2024


Przygotowanie domu na zimę obejmuje wiele ważnych zadań, wśród których do najistotniejszych zaliczamy ocenę i ewentualną naprawę systemów grzewczych. Jeśli nie będą bowiem sprawnie działać, pogorszy się znacząco komfort życia mieszkańców. Koniecznie więc musimy o tym pamiętać. Dowiedzmy się, jak odpowiednio przygotować dom na zimę, wykonując niezbędny przegląd systemów grzewczych?

Powietrzna pompa ciepła na stojaku zimą przy domu jednorodzinnym

Sprawdź izolacje do instalacji w hurtowni Onninen

Ocena i naprawa systemów grzewczych

Ogrzewanie jest niezbędne w każdym budynku i to przez większą część roku, dlatego zawsze musimy mieć pewność, że wszystkie systemy grzewcze działają bez zarzutu. Sezon grzewczy zaczyna się praktycznie w połowie jesieni i trwa do początków wiosny, a nawet dłużej. Wobec tego komfort termiczny w domu powinien być priorytetem każdego domownika.

Pompa ciepła powietrzna Atlantic split Extensa AI Duo R32 - 5 kWSystemy grzewcze, jak wszystkie inne urządzenia są podatne na różne awarie, uszkodzenia czy problemy eksploatacyjne, dlatego też podstawą są regularne przeglądy. Dzięki temu upewnimy się, że kotły i piece działają sprawnie i efektywnie. W tym celu warto skonsultować się z profesjonalistą, który będzie w stanie dokładnie ocenić stan techniczny urządzeń. 

To tym bardziej ważne, biorąc pod uwagę fakt, że zepsuciu ulec może każdy sprzęt, zarówno ten starszy, jak tradycyjny piec na węgiel czy drewno, jak i nowoczesny, co dotyczy zwłaszcza pompy ciepła. Podczas przeglądu systemów grzewczych należy ocenić, jak działają filtry i przewody wentylacyjne.

Mogą być zatkane brudem, co nie tylko obniża efektywność grzewczą, ale i ma wpływ na bezpieczeństwo. Być może konieczne jest czyszczenie. Trzeba też przeprowadzić kontrolę instalacji grzewczej pod kątem wycieków i ewentualnych nieszczelności. Może generować to straty ciepła i wzrost kosztów za ogrzewanie. Czasem niezbędna jest wymiana zużytych części, jak termostaty, uszczelki itp. 

Utrzymanie ciepła w domu zimą: Izolacja i uszczelnienie

Utrzymanie ciepła w domu zimą to podstawa, by czuć optymalny komfort. Jak napisaliśmy we wcześniejszym akapicie, należy sprawdzić stan pieca, przygotować pompę ciepła, a może i odpowietrzyć grzejniki, jeśli jest taka potrzeba. Wszystko po to, aby we wszystkich pomieszczeniach było przyjemnie ciepło. To jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Równie ważna jest bowiem dobre przygotowanie izolacji termicznej, czyli zastosowanie materiałów, ograniczających wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem.

Rekuperator ścienny Vasco 11VE00300To właśnie najważniejsze, aby skutecznie zapobiec utracie ciepła. Przygotowanie domu pod tym względem to użycie najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, jak wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa czy celuloza. Każdy z tych materiałów ma doskonałe właściwości, chroniąc wnętrza domu przed zimnem. 

Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej efektywne zabezpieczenie izolacyjne nie ochroni wnętrza budynku w zimie, jeśli nasze okna, drzwi czy inne otwory będą nieszczelne, przez co będzie przez nich uciekać ciepło. Musimy więc postarać się, żeby uszczelnić wszystkie newralgiczne miejsca. To bardzo ważne, dlatego też używajmy pianek montażowych, uszczelek silikonowych czy specjalnych taśm izolacyjnych. Jeśli zaś remontujemy dom, można pomyśleć o wymianie starych okien na energooszczędne. To samo powiemy o drzwiach. 

Jak zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w domu zimą?

Żeby przetrwać zimę, musimy tak zarządzać ciepłem, aby go nie zabrakło. Wszystkie pomieszczenia muszą być odpowiednio chronione przed zimnem, z właściwej jakości ogrzewaniem, dlatego też wiele osób wybiera pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. To oczywiście bardzo ważne, pewność, że temperatura zawsze będzie komfortowa. Niemniej, trzeba też pamiętać o innych czynnościach, do których zaliczamy regularne wietrzenie pomieszczeń. Zapewnienie odpowiedniego przepływu jest ważne w każdym pomieszczeniu, korzystne dla zdrowia mieszkańców i efektywności systemów grzewczych. Właściwa wentylacja zapobiega gromadzeniu się wilgoci, pleśni na ścianach, zapewnia jednocześnie dostarczenie świeżego powietrza. 

Pomagają tu mechaniczne systemy wentylacyjne, takie jak wentylatory wywiewne, usuwając zużyte powietrze z kuchni, łazienek i innych pomieszczeń, gdzie jest problem z wilgocią. Wśród innych pomocnych instalacji jest rekuperacja, która odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza, zmniejszając tym samym straty energetyczne, nie wpływając jednocześnie na wysokość temperatury. Z drugiej strony naturalna wentylacja odgrywa również ważną rolę, aby pomieszczenie zostało odświeżone. W tym celu warto otwierać okna, ale na krótki czas, żeby intensywnie, ale nie za długo wymienić powietrze. Zadbajmy też o drożność kanałów wentylacyjnych, bo regularne przeglądy i czyszczenie kominów oraz kratek wentylacyjnych zapewnia ich skuteczne działanie. 

Sposoby na ochronę rur przed zamarzaniem

Na koniec dowiedzmy się jeszcze innej kluczowej rzeczy dotyczącej ochrony rur przed zamarzaniem. Może to spowodować ogromne problemy, gdy po pęknięciu rury woda zaleje pomieszczenia, a co gorsza - system grzewczy przestanie działać. Aby oddalić ten przykry scenariusz, pamiętajmy, aby owijać rury specjalną otuliną z pianki poliuretanowej, kauczukowej lub wełny mineralnej. 

Rekuperator Vasco D275 11VE00056Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie kabli grzewczych. Pozwala to zabezpieczyć rury poprzez emitowanie ciepła. Są one samoregulujące, dostosowując moc grzewczą do temperatury otoczenia. 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest utrzymywanie minimalnej temperatury w pomieszczeniach, w których znajdują się rury. Wystarczy w tym celu ustawić termostat na niskie, ale dodatnie temperatury. 

Podsumowując, przygotowanie domu na zimę to podstawa, aby nie martwić się o żadne problemy z ogrzewaniem. Pomyślmy też o wymianie starego systemu grzewczego, zapewniając sobie pewność optymalnego komfortu cieplnego i duże oszczędności. W tym celu polecamy zwłaszcza pompy ciepła dostępne w hurtowni Onninen. Jedną z rekomendowanych jest pompa ciepła powietrzna Atlantic split Extensa AI Duo R32 - 5 kW.

To samo powiemy o innych rozwiązaniach, zwłaszcza wspomnianych w artykule rekuperatorach. Polecamy dostępne w hurtowni Onninen urządzenia tego typu, zwłaszcza rekuperator ścienny Vasco 11VE00300, w skład którego wchodzą takie elementy, jak panel wewnętrzny, wymiennik, wentylator, osłona biała, rura 500mm). Innym ciekawym produktem jest rekuperator Vasco D275 11VE00056 IIIE (275 m3/h) ze sterowaniem WiFi.

Sprawdź izolacje do instalacji w hurtowni Onninen