Jak przygotować kocioł pelletowy na nadchodzący sezon grzewczy?

Dodano: wtorek, 6.09.2022


Dzięki dofinansowaniom oraz poprawie świadomości ekologicznej, w wielu polskich domach stare piece zostały zastąpione wydajnymi kotłami pelletowymi. I nic w tym dziwnego, ponieważ opcja ta zapewnia wygodę i efektywność, a także – co ważne – jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać, że kotły, choć niezawodne, wymagają regularnych przeglądów, od których zależy ich efektywność i nasze bezpieczeństwo. Jak zatem przygotować kocioł pelletowy na nadchodzący sezon grzewczy? Jakie elementy należy sprawdzić? Czy są czynności, które możemy wykonać samodzielnie? Odpowiedzi poniżej!

Jak przygotować kocioł pelletowy na nadchodzący sezon grzewczy

W tym artykule przeczytasz:

  • dlaczego regularne przeglądy kotłów są tak istotne;
  • kto może dokonać przeglądu;
  • jakie czynności taki przegląd obejmuje.

Przegląd kotła przed sezonem grzewczym – dlaczego tak ważny?

Przegląd kotła na pellet jest konieczny, ponieważ urządzenie to podlega eksploatacji, a co za tym idzie – zużyciu. Regularne serwisowanie pozwala stwierdzić, czy cała konstrukcja pracuje według wyznaczonych standardów, a także czy nie doszło do poważnych usterek. Przegląd kotła przed sezonem grzewczym pozwoli upewnić się m.in., czy nie zachodzi proces korozji, czy nie doszło do uszkodzenia grzałki lub zablokowania palnika bądź elementów układu podającego. Wczesne wykrycie problemu pozwoli podjąć stosowne działania naprawcze, które zapobiegną przykremu zaskoczeniu w najmniej odpowiednim momencie.

Systematyczne wykonywanie przeglądu zapewnia nam bezpieczeństwo. Jedynie w pełni sprawny, dobrze działający kocioł pozwala na ekonomiczne ogrzewanie domu. W przypadku awarii lub w wyniku zaniedbań ogrzewanie staje się droższe i mniej efektywne, co obciąża dodatkowo naszą kieszeń. Jak pokazują badania, prawidłowa konserwacja zapewnia większą sprawność urządzenia grzewczego, a co za tym idzie niższe zużycie opału, zapewniając niższe rachunki za ogrzewanie.

Sprawdź ofertę produktów Pellux w hurtowni Onninen

Kto powinien wykonać przegląd przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?

Oczywiście taki przegląd powinien zostać wykonany przez profesjonalistów z autoryzowanego serwisu producenta. Tylko doświadczeni fachowcy będą w stanie przeprowadzić szczegółową kontrolę i stwierdzić oraz usunąć ewentualne usterki. Samodzielne przeprowadzanie napraw może okazać się niebezpieczne, skutkuje także utratą gwarancji. Ważne jest, aby korzystać z pomocy specjalistów także wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy pracy urządzenia, takie jak nietypowe odgłosy czy jakiekolwiek inne odbiegające od normy symptomy.

Samodzielne działania – o czym pamiętać?

Czy oprócz korzystania z usług profesjonalnych serwisantów możemy zrobić coś samodzielnie? Oczywiście! Możemy, a nawet musimy dbać o regularne czyszczenie kotła zgodnie z zaleceniami producenta. Elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to popielnik, ruszt w komorze spalania, kanały spalinowe, a także zasobnik. Należy kontrolować również zbiornik w rurze zrzutowej i sprawdzać, czy nie doszło w nim do nagromadzenia pyłu lub innych pozostałości pelletu. Systematyczne dbanie o stan urządzenia sprawi, że kocioł będzie służył nam przez wiele lat, dając ciepło w sposób efektywny i ekonomiczny.

Sprawdź ofertę produktów Pellux w hurtowni Onninen

Kocioł na pellet
Kocioł na paliwo stałe
Piec na pellet