Bezpieczniki przepalają się często w najmniej spodziewanych momentach. Ich awaria bywa dokuczliwa, ale warto pamiętać, że wyłączenie przepływu prądu w obiegu zapobiega poważnym skutkom zwarcia. Z naszego artykułu dowiecie się, jak sprawdzić bezpieczniki i co zrobić po ich uszkodzeniu.
Sprawdź bezpieczniki w hurtowni Onninen
Jak rozpoznać spalony bezpiecznik w instalacji elektrycznej?
Zacznijmy od najważniejszych kwestii – są nimi rzecz jasna sprawdzenie bezpiecznika oraz działanie i budowa bezpiecznika. Jego przeznaczeniem jest wyłączenie obiegu prądu w razie wzrostu napięcia w instalacji. Przepalenie bezpiecznika oznacza, że doszło do szybkiego i dużego skoku. Jeśli napięcie będzie rosło powoli, odłączenie obwodu może zaś potrwać nawet kilkanaście minut.
Bezpieczniki, jak sama nazwa wskazuje, mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Wyłączając przepływ prądu w razie osiągnięcia przez niego zbyt dużej wartości, chronią obwód przed przeciążeniem i wynikającymi z niego zagrożeniami. Dzięki nim można uniknąć porażenia prądem, pożaru oraz uszkodzenia przewodów i podłączonych do sieci urządzeń. Przepalony bezpiecznik odpowiada często za brak prądu w instalacji. Jak jednak rozpoznać, że to właśnie on jest przyczyną problemu? Jak pachnie i wygląda przepalony bezpiecznik? I wreszcie jak przebiega wymiana spalonego bezpiecznika? Na te pytania odpowiadamy w nowym poradniku.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów bezpieczników są bezpieczniki topikowe. Ich sercem jest specjalna wkładka wykonana z przewodnika elektrycznego o ściśle określonej odporność na przepływ prądu elektrycznego w danym czasie. Gdy wartość ta przekroczy dopuszczalną granicę, wkładka topikowa ulegnie stopieniu i przerwie obwód elektryczny.
Poza tym instalacja może być wyposażona w wyłącznik (bezpiecznik różnicowoprądowy), który nie wymaga wymiany po zadziałaniu – wystarczy zmienić położenie przełącznika. Podobną funkcję pełni bezpiecznik przepięciowy.
Bezpieczniki stosowane są nie tylko w instalacjach w budynkach, ale też w autach. W zależności od modelu auta, lokalizacja skrzynki z bezpiecznikami może się różnić. Kiedy jest położona pod deską rozdzielczą – zarówno od strony kierownicy, jak i pasażera. W innych autach skrzynkę możecie znaleźć w komorze silnika. Bywa też, że jest ona zlokalizowana jeszcze w innym miejscu – dotyczy to np. bezpieczników wentylatorów. Niekiedy ponadto stosuje się dodatkowe bezpieczniki montowane w biegu przewodu.
Co do sprawdzenia bezpiecznika i upewnienia się, że obwód został przerwany właśnie z jego przyczyny, możecie wybrać jedną z kilku opcji. Jeśli interesuje cię, jak sprawdzić bezpiecznik, zapoznaj się z kolejnymi akapitami.
Wygląd i zapach spalonego bezpiecznika
Uszkodzony bezpiecznik często można rozpoznać organoleptycznie. Jeśli pod ręką nie masz żadnych narzędzi, a chcesz przekonać się, czy dany bezpiecznik rzeczywiście uległ uszkodzeniu, sprawdź jego wygląd i zapach. Przepalony bardzo charakterystycznie pachnie spalenizną. Łatwo zauważalne są też zmiany w postaci pociemnienia (dotyczy to tylko bezpieczników w przezroczystych obudowach).
Jak sprawdzić testerem ciągłości obwodu elektrycznego czy bezpiecznik działa?
By upewnić się, że wymiana bezpiecznika jest konieczna i że rzeczywiście się on przepalił, najlepiej jest jednak posłużyć się odpowiednimi narzędziami – np. wykonać test testerem ciągłości obwodu elektrycznego. Aby go przeprowadzić, należy połączyć styki pomiarowe testera z wyprowadzeniami bezpiecznika i uruchomić urządzenie. Sprawny bezpiecznik nie przerwie obwodu, co tester zasygnalizuje sygnałem dźwiękowym lub odpowiednim komunikatem.
Testowanie bezpiecznika miernikiem rezystancji
Kolejne narzędzie, po które można sięgnąć, by sprawdzić, czy bezpiecznik jest sprawny to miernik rezystancji uziemienia – inaczej megaomomierz. Znajduje on zastosowanie zarówno w przypadku instalacji w w samochodzie. Jednym z najważniejszych przykładów użycia tego tupu urządzeń jest właśnie badanie sprawności i ewentualnego przepalenia bezpieczników. Warto więc wyposażyć się w taki miernik i samodzielnie diagnozować różne awarie bez potrzeby korzystania z pomocy mechanika lub elektryka.
Testowanie bezpiecznika z użyciem miernika polega na przyłożeniu sond pomiarowych miernika do wyprowadzeń bezpiecznika. Jeśli urządzenie wskaże bardzo wysoką wartość oporu lub informuje o nieciągłości obwodu, oznacza to, że bezpiecznik jest spalony. W przypadku sprawnego bezpiecznika, wartość rezystancji będzie niska i zgodna z parametrami znamionowymi deklarowanymi przez producenta.
Jak prawidłowo wymienić przepalony bezpiecznik?
By wymienić bezpieczniki w aucie lub w domu nie musicie wcale mieć umiejętności, które posiadają mechanicy czy elektrycy. Zarówno sprawdzanie, jak i wymiana tych elementów są stosunkowo proste – o ile tylko dysponujecie odpowiednimi narzędziami i wiedzą.
Po zlokalizowaniu przepalonego bezpiecznika, należy wyłączyć zasilanie. W samochodzie można użyć specjalnego chwytaka do wyjęcia uszkodzonego bezpiecznika. W domu konieczne będzie zaś ostrożne wykręcenie przepalonego bezpiecznika. Nowy bezpiecznik musi mieć takie same parametry jak uszkodzony – wartość prądu znamionowego można sprawdzić na podstawie oznaczeń kolorystycznych lub liczbowych. Po włożeniu nowego bezpiecznika, należy ponownie włączyć zasilanie i sprawdzić, czy obwód działa poprawnie.
Powtarzające się problemy z bezpiecznikami mogą wskazywać na poważniejszy problem z instalacją, wymagający interwencji elektryka.
Bezpieczniki w hurtowni Onninen
Jako że bezpieczniki stanowią ważne zabezpieczenie instalacji po przepaleniu jednego z nich powinniście zastąpić go odpowiednio dobranym, wysokiej jakości produktem. W hurtowni Onninen znajdziecie szeroki wybór bezpieczników do różnych zastosowań. Oferujemy m.in. bezpiecznik samochodowy FARNELL 1610-21 o prądzie znamionowym wynoszącym 6 A. Do montażu w nieizolowanych liniach napowietrznych sprawdzi się zaś bezpiecznik ALPAR BNA-2 LN o prądzie znamionowym 25 A z obudową z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i porcelanowym gniazdem. Podobne zastosowanie i parametry ma model bezpiecznika napowietrznego 25A z zaciskiem do linii nieizolowanych AL. 25-70 z nakrętką zrywalną BNA-2 LN.
W razie problemów z doborem odpowiedniego bezpiecznika lub urządzeń do diagnostyki instalacji elektrycznej, skontaktujcie się z obsługą naszego sklepu. Dzięki dużemu doświadczeniu i dobrej znajomości branży, na pewno pomożemy wam w wybraniu właściwych modeli.