Jak skutecznie odpowietrzyć pompę obiegową?

Dodano: sobota, 30.11.2024


Pompy obiegowe CO są ważnymi elementami instalacji grzewczych. Umożliwia odpowiedni przepływ wody do wszystkich punktów odbioru, zwiększając przepływ wody w instalacji oraz nadając jej odpowiednie ciśnienie. Dzięki niej możliwe jest równomierne rozprowadzenie ciepła. Działanie pomp obiegowych wiąże się z gromadzeniem w jej wnętrzu pęcherzyków powietrza. Mogą one prowadzić do zapowietrzania pompy i związanych z nim zakłóceń jej działania. Jak jednak rozpoznać zapowietrzenie pompy i wyeliminować ten problem?

Instalacja hydrauliczna podłączona do zapowietrzonej pompy obiegowej

Sprawdź pompy obiegowe CO w hurtowni Onninen

Dlaczego pompa obiegowa się zapowietrza?

Elektroniczna pompa obiegowa ONNLINE EQC-S 25-4/180Pompa obiegowa centralnego ogrzewania może zapowietrzyć się z kilku przyczyn. Najczęstszym powodem jest wnikanie powietrza do instalacji przez nieszczelności. Te nierzadko okazują się trudne do wykrycia w trakcie codziennego użytkowania systemu. Powietrze może też być zassane podczas napełniania instalacji wodą – szczególnie, jeśli proces ten będzie przebiegał zbyt szybko, o co w bardziej rozbudowanych systemach nietrudno.

Warto też pamiętać, że w instalacjach grzewcze wykonane z materiałów takich jak polietylen czy polibutylen powietrze może przedostawać się pory w rurach. Aby temu zapobiec, warto zastosować rury z barierą antydyfuzyjną, czyli uniemożliwiającą przepływ tlenu przez ścianki rur.

Po czym rozpoznać, że pompa obiegowa jest zapowietrzona?

Objawy zapowietrzenia pompy obiegowej są dość charakterystyczne, a więc trudne do przeoczenia. Najważniejszym symptomem jest spadek efektywności ogrzewania. Grzejniki mogą być zimne w całości lub tylko w części, nawet mimo ustawienia na najwyższą temperaturę. Uwagę należy zwrócić także na wydobywające się z instalacji niepokojące dźwięki. O zapowietrzeniu pompy obiegowej świadczą również odgłosy przypominające bulgotanie lub stukanie.

Skuteczne praktyki odpowietrzania pomp obiegowych

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie pompy obiegowej. Jest ona zlokalizowana wewnątrz obudowy kotła – pod wymiennikiem i tacką ociekową. Na jej przedniej ściance znajdziecie śrubę z frezem do wkrętaka płaskiego. To właśnie ona służy do odpowietrzania pompy. Zanim przystąpicie do pracy, powinniście też odłączyć kocioł od zasilania.

Pompa cyrkulacyjna Wilo-Star-Z NOVA T 4222650Odpowietrzanie pompy obiegowej jest proste – w trosce o stan techniczny instalacji warto więc przeprowadzać je regularnie. Pierwsze odpowietrzenie pompy powinno odbyć się już podczas jej uruchamiania – niezależnie od tego, czy instalacja jest nowa, czy też była używana w poprzednich sezonach. W tym celu wystarczy poluzować śrubę odpowietrzającą znajdującą się na obudowie pompy i poczekać, aż zacznie wypływać woda. W momencie, kiedy pojawi się woda, należy dokręcić śrubę.

Jeśli mimo odpowietrzenia grzejniki nadal są zimne, warto sprawdzić stan filtrów osadnikowych przed pompą. Zanieczyszczone filtry mogą ograniczać przepływ wody, prowadząc do zapowietrzenia systemu. W takim przypadku należy odciąć dopływ wody, wyłączyć pompę, oczyścić filtry z zanieczyszczeń i ponownie zamontować je na swoim miejscu. Po zamontowaniu filtrów, należy otworzyć zawory i ponownie uruchomić pompę, a następnie przeprowadzić ponowne odpowietrzenie pompy. Nie można jednak nie dopuścić do pracy pompy na sucho – może to skutkować jej trwałym uszkodzeniem.

Pompa obiegowa Grundfos ALPHA2 32-60 180 1x230V 50Hz 6H 99411221Nowoczesne systemy grzewcze często wyposażone są w automatyczne odpowietrzniki, które pozwalają na samoczynne usuwanie powietrza z instalacji. Tego typu odpowietrzniki najlepiej sprawdzają się, jeśli zostaną zamontowane w najwyższym punkcie systemu. Dzięki nim proces odpowietrzania jest znacznie łatwiejszy, a użytkownicy nie muszą się martwić o ręczne usuwanie powietrza z systemu.

Prawidłowe działanie pompy obiegowej w dużej mierze wpływa na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Jej zapowietrzenie, choć w gruncie rzeczy jest niewielką usterką, może skutkować poważnymi zakłóceń w pracy całej instalacji. Dlatego tak ważne jest regularne odpowietrzanie – szczególnie, jeśli zauważacie objawy świadczące o jej zapowietrzeniu. Dzięki temu przedłużycie żywotność urządzenia i zyskacie pewność co do efektywności ogrzewania przez cały sezon grzewczy.

Sprawdź pompy obiegowe CO w hurtowni Onninen