Jak skutecznie zaciskać przewody wielodrutowe? Końcówka kablowa oczkowa

Dodano: czwartek, 26.10.2023


Końcówki kablowe oczkowe służą do szybkiego, łatwego i skutecznego łączenia (zaciskania) przewodów. To niewielkie, metalowe elementy z charakterystycznymi zakończeniami w formie oczek. Końcówki oczkowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach i branżach. Dowiedz się, jak jest zbudowana końcówka oczkowa, gdzie się przydaje oraz jaki wariant wybrać do zaciskania kabli z miedzi i z aluminium.

Przybory elektryczne z końcówką kablową oczkową na schemacie podłączeń

Sprawdź końcówki kablowe oczkowe w hurtowni Onninen

Czym jest końcówka kablowa oczkowa?

Końcówka kablowa oczkowa to szczególna odmiana końcówek kablowych, powszechnie stosowanych w elektrotechnice. Na jednym z końców posiada specjalnie zaprojektowane oczko do zaciskania kabli, np. kabli CU wielodrutowych. Pozwala skutecznie połączyć przewody z innymi elementami instalacji, np. z włącznikami, gniazdkami czy oprawami oświetleniowymi. Chroni przed rozszczepieniem się kabli i groźnymi następstwami nieprawidłowych łączeń. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego typu końcówek oczkowych, instalacja cechuje się wysoką wytrzymałością na drgania.

Końcówka kablowa oczkowa Erko KOE_6-50/50 50 sztDodatkowo zmniejsza się ryzyko zwarcia, co przekłada się na większe bezpieczeństwo – ludzi i urządzeń elektrycznych. Uniwersalna konstrukcja pozwala na używanie końcówek w różnych sytuacjach. Można je montować np. na akumulatorach. Końcówkę oczkową bardzo często wykorzystuje się podczas prac remontowo-budowlanych i elektrycznych, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach przemysłowych. Do bezpiecznego i trwałego montażu końcówki oczkowej na przewodzie służy specjalistyczna prasa z odpowiednimi szczękami. 

Wysokiej jakości oczkowe końcówki kablowe produkowane są z miedzi cynowanej galwanicznie. Materiał ten sprzyja bezpiecznej i wygodnej eksploatacji produktów. Na rynku znaleźć można również końcówki oczkowe wykonane ze stopów miedzi oraz z aluminium. 

Do wyboru pozostają różne rodzaje końcówek kablowych oczkowych. Kupujący powinien zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • obecność i rodzaj izolacji,
  • trwałość termiczna,
  • przekrój nominalny,
  • rozmiar gwintu metrycznego przyłącza,
  • zgodność z normami.

Dzięki dużej różnorodności dostępnych wariantów, można precyzyjnie dopasować końcówkę oczkową do kabla, urządzenia i instalacji. W procesie wyboru należy dokładnie zastanowić się nad przekrojem, materiałem i rodzajem izolacji, ponieważ parametry te mają bezpośredni związek z zastosowaniem danej końcówki oczkowej. Na przykład miedziane końcówki oczkowe z izolacją poliamidową są wysoce odporne na działanie zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur, w zakresie nawet od -40oC do +125oC. Zdają więc egzamin w ekstremalnych warunkach pracy.

Jakie końcówki kablowe oczkowe do kabli aluminiowych?

Końcówka kablowa oczkowa Erko KOE_8-95 20 szt.Jak wspomnieliśmy wcześniej, końcówki kablowe oczkowe różnią m.in. materiałem wykonania. Materiał końcówki powinien odpowiadać materiałowi (metalowi) instalacji. Do kabli aluminiowych – sporo lżejszych i mniej elastycznych od miedzianych, przeznaczone są aluminiowe końcówki kablowe oczkowe.

Aluminiowa końcówka kablowa oczkowa, dzięki specjalnej budowie, zapewnia sprawną współpracę z tego rodzajem przewodu, co przekłada się na trwalsze i bardziej niezawodne połączenie. Zamiast aluminium często stosuje się jego stopy, aby uzyskać zgodność ze składem materiałowym przewodów. Dodatkowym ułatwieniem dla instalatora są stosowane powłoki. Należy pamiętać, by do zaciskania końcówek oczkowych na kablach aluminiowych używać dedykowanych narzędzi.

Końcówki kablowe oczkowe w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz końcówki kablowe oczkowe izolowane i nieizolowane, spełniające najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Do wyboru pozostają różne rodzaje i rozmiary końcówek kablowych oczkowych, więc na pewno uda Ci się znaleźć produkt dopasowany do Twoich wymagań. Współpracujemy z wiodącymi na rynku producentami i dostawcami osprzętu elektrotechnicznego. Końcówki kablowe oczkowe sprzedajemy w opakowaniach po 20/50 sztuk.

Sprawdź końcówki kablowe oczkowe w hurtowni Onninen

Końcówka kablowa oczkowa
Drut stalowy
Drut ocynkowany
Drut aluminiowy