Jak skutecznie zapobiegać przepięciom? Ogranicznik przepięć t1+t2

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Dziś chyba już nikt nie wyobraża sobie życia bez elektryki w domu. To ogromne udogodnienie i wynalazek cywilizacyjny, ale niewłaściwie wykonana instalacja stwarza też realne zagrożenie. Czym są przepięcia i jakie stwarzają zagrożenie? Czym różnią się ograniczniki przepięć t1 i t2 oraz jak dobrać właściwy wariant?

Ogranicznik przepięć w rozdzielni z kablami

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni elektrycznej Onninen

Jakie skutki może wywoływać przepięcie?

ogranicznik przepięć t1 i t2 ETI PV ETITEC EM T12 PV 1100/6,25YNie każdy wie, że przepięcie prądu elektrycznego to zjawisko, które wystąpić może dość często. Standardowo w sieci elektrycznej w każdym domu czy mieszkaniu napięcie prądu w instalacji powinno wynosić 230 V. Zdarza się jednak, że czasowo może być ono znacznie wyższe. Cechą charakterystyczną przepięcia jest to, że wzrost napięcia jest znaczny i krótkotrwały. Najczęściej stan ten spowodowany jest awarią, zwarciem doziemnym, przełączenia w obwodzie lub inne czynniki. W takich sytuacjach mówi się, że doszło do przepięć wewnętrznych, zdarzają się również tzw. przepięcia zewnętrzne aparatury elektrycznej, będące np. konsekwencją wyładowań atmosferycznych.

Bez względu na źródło przepięcia, zawsze stanowi ono realne zagrożenie dla sprzętów podłączonych do sieci. Mimo że posiadają one zabezpieczenia w postaci izolacji, to przepięcie i tak może okazać się dla sprzętów niszczące. Niezbędne jest zatem wykonanie odpowiednich zabezpieczeń po stronie domowej instalacji. Przepięcia prądu są najgroźniejsze dla domowego sprzętu, który może ulec zniszczeniu.

Czym się różnią ograniczniki przepięć t1 i t2?

Aby uchronić sprzęty i instalację elektryczną przed przepięciami należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia - ograniczniki przepięć. W praktyce stosowane są dwa rodzaje ograniczników. Pierwsze z nich - iskiernikowe - mają za zadanie odciąć napięcie. Mechanizm działania pozwala na odprowadzenie zbyt wysokiego napięcia do ziemi. Drugim rodzajem są ograniczniki warystorowe, których zadaniem jest ograniczenie poziomu napięcia. Urządzenia te charakteryzują się mniejszą zdolnością odprowadzania ładunku elektrycznego.

W zależności od miejsca, w którym ograniczniki wyróżnia się aż trzy stopnie ochrony przeciwprzepięciowej. Podstawową ochronę zapewniają ograniczniki przepięć typ 1. Znajdują się one bezpośrednio na wejściu instalacji elektrycznej do obiektu. Mechanizm działania polega na odcięciu impulsu przepięciowego i jego odprowadzenie do ziemi. Drugim zabezpieczeniem są ograniczniki przepięć typ 2, których zadaniem jest ochrona urządzeń i sprzętu znajdującego się wewnątrz budynku.

Jak dobrać odpowiedni ogranicznik przepięć t1 +t2?

ogranicznik przepięć typ 1+2 EATON 600 VDC SPPVT12-06-2+PEOgraniczniki przepięć t1+t2 zapewniają podstawową ochronę, jednak aby była ona skuteczna, poszczególne urządzenia muszą zostać odpowiednio dopasowane. Przed zakupem urządzenia należy przede wszystkim zastanowić się nad zagrożeniami. Podstawowym kryterium wyboru jest rodzaj sieci, np. TN-S, TNC, przy czym zawsze muszą zostać uwzględnione odpowiednie konfiguracje, ilość i parametry modułów.

Ograniczniki typ1 i typ2 to rozwiązanie dedykowane do ochrony przed częściowymi prądami pioruna oraz przepięciami indukowanymi. Urządzenie to zainstalowane w rozdzielnicy głównej pozwala chronić obiekty wyposażone w LPS klas IV i III oraz zasilanych z linii napowietrznych.

W ogranicznikach typu 2 urządzenia chronione są wyłącznie przed napięciem indukowanym. W odróżnieniu od rozwiązania t1+t2, same ogranicznik typu 2 montowane są w rozdzielnicach lokalnych. Mogą być instalowane w dowolnych obiektach, jako drugi stopień zabezpieczenia.

Ograniczniki przepięć t1 + t2 w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni elektrycznej Onninen dostępny jest szeroki asortyment produktów zabezpieczających, a także specjalistyczna aparatura modułowa oraz aparatura elektryczna. Dzięki szerokiej ofercie możesz znaleźć wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu.

Urządzenia, takie jak ogranicznik przepięć t1 i t2 ETI PV ETITEC EM T12 PV 1100/6,25Y to rozwiązanie modułowe, cechujące się doskonałą jakością i wytrzymałością. Pozwala na realną ochronę przed przepięciami. Montowany jest na szynie montażowej DIN TH-35, posiada odpowiednie certyfikaty i atesty.

Innym wartym uwagi wariantem jest ogranicznik przepięć typ 1+2 EATON 600 VDC SPPVT12-06-2+PE, cechuje się wyjątkowo wysokim poziomem ochrony. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdzi się do ochrony instalacji fotowoltaicznych, a także wszelkich systemów, które zasilane są prądem stałym.

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni elektrycznej Onninen

Ogranicznik przepięć t1+t2
Ogranicznik przepięć dc
Ogranicznik przepięć b+c
Ogranicznik przepięć 3+0
Ogranicznik przepięć Dehn
Ogranicznik przepięć Hager
Ogranicznik przepięć Eaton
Ogranicznik przepięć Schneider
Ogranicznik przepięć Legrand