Jak sterować grzejnikiem kanałowym?

Dodano: czwartek, 14.09.2023


Grzejniki kanałowe cieszą się coraz większą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na system ogrzewania podłogowego. To nie tylko niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, ale też doskonale wpisujące się w nowoczesną aranżację wnętrza. Dziś przedstawimy Wam zasady sterowania grzejnikiem kanałowym.

Nowoczesny salon z grzejnikiem kanałowym

Sprawdź grzejniki kanałowe Regulus w hurtowni Onninen

Układy sterujące do grzejników kanałowych

Na uwagę zasługuje marka Regulus. Produkty te wyróżnia niezwykła trwałość i efektywna praca. Systemy ogrzewania kanałowego Regulus doskonale sprawdzą się w energooszczędnych budynkach, zarówno domach, jak i miejscach użytku publicznego. To rozwiązanie, które daje możliwość wyboru strategii ogrzewania, a więc bardzo łatwo dobrać je choćby do swojego trybu życia. Warto zauważyć, że układy sterujące są bardzo proste w obsłudze.

Otwarty grzejnik kanałowy w biurzePozwalają na szybką zmianę temperatury, co oczywiście przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Nie bez znaczenia jest fakt, że sam grzejnik, czyli  wymiennik, ma miedziano-aluminiową konstrukcję, którą cechuje mała pojemność wodna. Dzięki temu grzejniki kanałowe działają bardzo efektywnie i zapewniają komfort cieplny przy niskich kosztach ogrzewania. Można np. zdecydować się na grzejniki z wentylatorem, sterowane za pomocą termostatu bimetalicznego. Steruje on pracą wentylatorów w trybie włącz/wyłącz. Termostat jest intuicyjny w obsłudze i posiada podświetlenie LED.

Innym sposobem sterowania jest termostat pokojowy połączony z układem sterującym. Taki sposób pozwala na ręczne lub automatyczne sterowanie prędkością wentylatora. Możliwości jest bardzo dużo. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie modele z z wentylatorem  wyróżnia bardzo mały pobór prądu. Ciekawym wyborem jest ogrzewanie kanałowe z naturalną konwekcją, a więc niewspomagane pracą wentylatora. Reaguje na każdy impuls i bardzo szybko zaczyna nagrzewać pomieszczenie. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w układach wyposażonych w bezprzewodowy termostat z siłownikiem termicznym lub w prostą głowicę termostatyczną z kapilarą. Wystarczy tylko ustawić określoną temperaturę, by kontrolować pracą grzejnika.

Budowa grzejnika kanałowego

Grzejnik kanałowy ma charakterystyczną budowę. Składa się z systemu poziomych rur miedzianych połączonych ze sobą miedzianymi kolektorami. Na poziomych rurach osadzone są aluminiowe lamele, które tworzą w pełni zamknięte tzw. „kominy konwekcyjne”. Grzejnik (zwany również wymiennikiem) umieszczony jest w wannie wykonanej z ocynkowanej blachy, a ta osadzona jest w kanale grzewczym w posadzce.

Schemat budowy grzejnika kanałowegoOprócz miedziano-aluminiowego  wymiennika w wannie może być również zamontowany wentylator. Całość zasłania ażurowy aluminiowy podest, a dzięki temu, że grzejnik i wanna pomalowane są czarną farbą wnętrze zestawu kanałowego jest praktycznie niewidoczne. Ażurowy podest jest jedynym widocznym elementem całego systemu, model aluminiowy można pomalować na dowolny kolor z palety RAL K-7, może być również anodowany, w ofercie firmy Regulus dostępne są cztery kolory anodowania.

Ciekawym wyborem są również  podesty wykonane z drewna dębowego bądź bukowego. Jak emitowane jest ciepło? Oddawanie ciepła następuje poprzez konwekcję naturalną - dotyczy to grzejników Regulus serii Solo, Duo, Quattro, jak również przez konwekcję wspomaganą wentylatorem i tutaj polecamy grzejniki Triovent i Quatrovent.

Montaż grzejników kanałowych

Ogrzewanie kanałowe należy zamontować liniowo. Robi się to, najczęściej, wzdłuż dużych przeszkleń, w specjalnie przygotowanej w podłodze wnęce – tzw. kanale. Pamiętajcie jeszcze, aby w kanale zostawić zapas wolnej przestrzeni pod i wokół wanny.Wynosi on od 2 do 5 cm. Przestrzeń potrzebna jest na zaizolowanie wanny kanału za pomocą np. styropianu. Ważne, by taką przestrzeń uwzględnić z każdej strony.

Budowa grzejnika kanałowego

Zestaw kanałowy przykręca się do podłoża nośnego, najczęściej wykorzystuje się do tego kotwy mocujące. Regulację poziomu wanny wykonujemy za pomocą specjalnych śrub poziomujących umieszczonych w każdym rogu wanny.Jeżeli powstaną niewielkie przestrzenie wokół wanny, to można wypełnić je stosując płynny beton bądź niskoprężną piankę montażową. Jedno i drugie rozwiązanie bardzo dobrze przenosi obciążenia. Grzejniki kanałowe możecie zamontować pod dużymi przeszkleniami, ale i pod drzwiami balkonowymi, najlepiej w odległości od 0 do kilkunastu cm od stolarki okiennej.

Sprawdź grzejniki kanałowe Regulus w hurtowni Onninen

Zawór termostatyczny do grzejnika