Jak szybko i efektywnie łączyć przewody? Szybkozłączki elektryczne

Dodano: środa, 25.10.2023


Szybkozłączka (inaczej szybkozłącze lub złączka) to kompaktowy, tani i niezwykle praktyczny element instalacyjny, który służy do szybkiego i prostego łączenia przewodów elektrycznych. Zarówno tworzenie połączeń, jak i rozłączanie przewodów nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych narzędzi, co stanowi ogromne ułatwienie pracy instalatora. Dowiedz się, czy szybkozłączki rzeczywiście są efektywne, jaki prąd wytrzymują i ile sztuk można umieścić w puszce.

Instalatorzy przy rozdzielni z kablami i szybkozłączkami

Sprawdź szybkozłączki elektryczne w hurtowni Onninen

Czy szybkozłączki są efektywne?

Szybkozłączka elektryczna bez wątpienia jest efektywnym narzędziem w ręku instalatora - profesjonalisty i amatora. Dzięki wyjątkowemu systemowi zacisków, pozwala znacząco skrócić czas łączenia przewodów i uprościć ten proces do tego stopnia, że nie jest konieczne korzystanie ze specjalistycznych narzędzi. Nie trzeba nawet być elektrykiem. Odpowiednio przygotowane przewody wystarczy włożyć do szybkozłączki i zamknąć. Transparentny materiał umożliwia optyczną kontrolę wtyku. Do wyboru pozostaje wiele rozmiarów i kształtów złączek, co ułatwia dobór rozwiązania do konkretnego projektu i przeznaczenia, np. do rozdzielnicy elektrycznej lub puszki instalacyjnej. 

Szybkozłączka Trytyt PC-214S, 0,2-2,5mm2 opk=100sztSolidnie skonstruowana i właściwie dobrana szybkozłączka do kabli pozwala na bezpieczne i stabilne i połączenie, bez luzów i ryzyka wypięć, co przekłada się na niezawodną pracę całej instalacji elektrycznej. W ten sposób, tymczasowo lub trwale, łączyć można przewody pneumatyczne, gazowe, podciśnienia, wodne i inne. Wbrew pozorom, wyrwanie kabla czy przewodu wymaga sporego wysiłku. O wysokiej efektywności prac elektroinstalacyjnych przy użyciu szybkozłączek decyduje także atrakcyjna cena tych elementów. To najtańsze, dostępne na rynku rozwiązanie, służące do odcinania przepływu prądu i zabezpieczania instalacji w przypadku wykrycia nieprawidłowości w działaniu.

Dla maksymalnej sprawności tworzonych połączeń, wybieraj szybkozłączki wykonane z wysokiej jakości materiałów (np. poliwęglan, stal nierdzewna, miedź), odporne na trudne warunki środowiskowe, pochodzące od renomowanych producentów. Jednym z liderów w dziedzinie technik połączeń elektrycznych jest niemiecka firma WAGO. Szybkozłączka WAGO zapewnia oszczędność czasu, nie wymaga konserwacji i gwarantuje doskonałą jakość styku niezależnie od umiejętności montera. Złączka WAGO to rozwiązanie uniwersalne - stanowi niezawodny wybór do wielu zadań instalacyjnych.

Jaki prąd wytrzymują szybkozłączki?

Szybkozłączka może współpracować z prądem nominalnym nawet 32A/450V. Taką złączkę wolno bezpiecznie zastosować w instalacjach trójfazowych (siłowych). Oczywiście maksymalna obciążalność prądowa zależy od konkretnego modelu, dlatego uważnie czytaj dane techniczne i sprawdzaj zgodność wybranych szybkozłączek z wymaganiami instalacji.

Ile szybkozłączek można umieścić w puszce?

Szybkozłączka Nextec 0,25-4mm2 (24-12 AWG) /24A/250V/ 110Jedyna, słuszna odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy - w szczególności od wielkości posiadanej puszki oraz od zaleceń jej producenta. Niektórzy monterzy powiedzą, że tyle, ile... zmieści się w puszce czy skrzynce, ale my rekomendujemy przestrzeganie maksymalnej ilości zarówno złączek, jak i przewodów.

Wytyczne w tym zakresie można znaleźć w normie VDE 0606-1:2000-10 oraz na obudowach puszek i skrzynek instalacyjnych. Należy bezwzględnie przestrzegać wytycznych producentów urządzeń elektrycznych – dla bezpieczeństwa domowników i sprzętów oraz skuteczności dochodzenia ewentualnych roszczeń z tytułu rękojmi, gwarancji czy posiadanych polis ubezpieczeniowych. Natomiast w zakresie pozycji montażowej szybkozłączek mamy pełną dowolność. Norma nic na ten temat nie mówi. 

Szybkozłączki elektryczne w hurtowni Onninen

Szybkozłączka OBO Bettermann typ 61 225 FLW hurtowni Onninen znajdziesz szybkozłączki elektryczne WAGO oraz wielu innych, starannie wyselekcjonowanych marek, jak Trytyt czy Nextec. To wysokiej jakości produkty, wyposażone w nowoczesne systemy montażu, które pozwalają zaoszczędzić czas oraz uzyskać niezawodne, bezpieczne i stabilne połączenia elektryczne - bez stosowania specjalistycznych narzędzi, zarabiania końcówek itp.

Oferujemy szybkozłączki przeznaczone do wszystkich typów przewodów i instalacji, pozostawiające monterowi ogromną elastyczność w zakresie tworzonych kombinacji. Z elementów tych z powodzeniem korzystają zarówno profesjonaliści, jak i osoby, które nie zajmują się na co dzień pracami elektrycznymi. W asortymencie posiadamy szybkozłączki o bardzo wysokiej zdolności przewodzenia prądu i do stosowania w rozdzielnicach. Rozwiązaniem często wybieranym do łączenia i zabezpieczania kabli w skrzynkach instalacyjnych jest również listwa zaciskowa.

Sprawdź szybkozłączki elektryczne w hurtowni Onninen

Szybkozłączka
Szybkozłączka elektryczna
Szybkozłączka Wago
Szybkozłączka do kabli
Złączka Wago
Listwa zaciskowa