Jak szybko i łatwo odpowietrzyć grzejnik!

Dodano: środa, 7.02.2024


Jedną z przyczyn nieprawidłowo grzejącego kaloryfera jest sytuacja, w której jest on zapowietrzony. Jak rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony i jak prawidłowo go odpowietrzyć?

Instalator odpowietrza stalowy grzejnik płytowy odpowietrznikiem

Sprawdź odpowietrzniki do grzejnika w hurtowni Onninen

Po czym poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?

Odpowietrznik do grzejnika Onnline ręczny GZ 1/2"Zapowietrzony grzejnik daje szereg charakterystycznych objawów, dlatego nie ma większych trudności ze zdiagnozowaniem problemu. Przyczyną zapowietrzonego grzejnika są najczęściej cząsteczki powietrza, które dostają się do układu grzewczego i kaloryferów. Sytuacja taka pojawia się w przypadku nieszczelności instalacji lub jako efekt nieprawidłowości w czasie napełniania systemu grzewczego wodą.

Co dzieje się, gdy kaloryfer się zapowietrza? Najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że kaloryfer grzeje mało efektywnie, są letnie lub nawet zimne kaloryfery. Często zdarza się też, że górna część grzejnika jest bardzo gorąca, natomiast dól chłodny lub zimny. Druga charakterystyczną cechą są dźwięki, jakie wydaje zapowietrzony grzejnik. Gdy wszystko działa w porządku - słychać delikatny szmer, natomiast gdy układ jest zapowietrzony, grzejniki charakterystycznie bulgocą.

Prawidłowe odpowietrzenie grzejnika

Jeśli mamy pewność, że grzejnik jest zapowietrzony, należy jak najszybciej uporać się z problemem, aby układ grzewczy mógł dalej działać efektywnie. Aby odpowietrzyć kaloryfer, trzeba wiedzieć, w jaki sposób zabrać się do zadania. Trzeba wiedzieć, że jeśli grzejniki są zapowietrzone, to negatywne skutki wpływają nie tylko na temperaturę w pomieszczeniu, ale też przyspiesza korozję grzejników, prowadząc do poważnych awarii ogrzewania. Nowoczesne grzejniki można odpowietrzyć dość łatwo, zazwyczaj nie potrzeba ani specjalnych umiejętności, ani narzędzi. Potrzebny będzie śrubokręt lub specjalny kluczyk, który został przekazany w komplecie z grzejnikiem podczas zakupu.

Odpowietrznik do grzejnika Onnline GZ 1"Zaczynając odpowietrzanie układu, warto przygotować pojemnik, na wypadek, gdyby z układu wyciekła woda. Następnie należy zakręcić zawór termostatyczny, a pojemnik postawić bezpośrednio pod pokrętłem odpowietrzającym. Śrubkę odpowietrznika do grzejnika trzeba odkręcać powoli, jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt szybkie tempo mogłoby spowodować wyciek wody z dużą siłą i niekontrolowany wyciek wody. Rozkręcanie śruby należy przerwać we właściwym momencie, wiele osób może obawiać się, czy właściwie rozpozna kiedy należy przestać? Najważniejsza jest obserwacja.

Na początku pracy z kaloryfera wydostaje się głównie powietrze oraz niewielka ilość wody. Sygnałem, że z grzejnika wydostało się już całe powietrze, jest ustabilizowanie strumienia wody. W takiej sytuacji należy dokręcić ręczny zawór odpowietrzający. Warto podkreślić, że nowoczesne grzejniki wykonane z aluminium lub stali odpowietrza się zdecydowanie łatwiej, niż grzejnika żeliwnego, gdzie konieczne było posiadanie podstawowych narzędzi do poluzowania śrubunku oraz precyzji działania, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów.

Dlaczego grzejnik nie grzeje mimo odpowietrzenia?

Odpowietrzenie grzejników powinno przynieść oczekiwaną zmianę i w kaloryferze powinno powrócić równomierne ciepło, a wraz z nim ogrzewanie powinno zapewnić odpowiednie ciepło w całym domu. Zdarza się jednak, że pomimo podjętych działań podczas odpowietrzania, grzejnik nadal nagrzewa się nierównomiernie lub w dalszym ciągu nie grzeje w ogóle, oznacza to, że przyczyną problemu nie był wyłącznie kaloryfer z powietrzem. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zbyt mała ilość wody w układzie, wówczas wystarczy najczęściej uzupełnić wodę. Trzeba jednak ustalić, czy problem nie był spowodowany inną awarią, np. wyciekiem cieczy z układu grzewczego.

Odpowietrznik do grzejnika Afriso PrimoVent G3/8" z Aquastop i zaworem stopowym R1/2"Przecieki, nieszczelności po wykonaniu naprawy wymagają ponownego odpowietrzenia układu. Usterki te nie tylko powodują wyciek wody, lecz odpowiadają za dostanie się do układu powietrza. Inną przyczyną problemu może być usterka znajdującego się na grzejniku termostatu, który znajduje się bezpośrednio na przewodzie, który prowadzi z kotła do grzejnika. Grzejnik może zostać odpowietrzony, kocioł działa prawidłowo, a termostat odpowiada za blokowanie przepływu wody i grzanie kaloryfera.

Sytuacja ta zdarza się np. wtedy, gdy grzejnik był długo nieużywany, wówczas pokrętło może się zablokować i nie działać właściwie. Wbrew pozorom najczęściej usterkę można dość łatwo naprawić. Dużym problemem jest sytuacja, w której przyczyną problemu są nieprawidłowości nastawy wstępnej w dopływie ciepłej wody, należy zatem wyregulować znajdującą się na grzejniku głowicę termostatyczną i obserwować. Jeśli nie widać poprawy lepiej jest poprosić o pomoc fachowca.

Odpowietrzniki w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są różne warianty profesjonalnych produktów, takich jak zawór odpowietrzający ręczny i automatyczny, dedykowane dla różnych wariantów kaloryferów.

  • Jednym z przykładów jest odpowietrznik ręczny Onnline, wykonany z aluminium, z gwintem zewnętrznym. Model zaworu posiada odpowiednie certyfikaty i atesty, dzięki czemu można mieć pewność, że skutecznie zabezpieczy nośnik ogrzewania, jakim jest kaloryfer. W sprzedaży dostępne są różne warianty zaworów, stosowane w przyłączach ½”, 1”, ⅜” i innych. Jeśli potrzebujesz zaworów nietypowych, sprawdź naszą ofertę.
  • Alternatywnym rozwiązaniem jest odpowietrznik automatyczny do grzejnika aluminiowego. Wybierając ten model, należy zwrócić uwagę na rodzaj gwintu, w sprzedaży dostępne są bowiem rozwiązania z gwintem lewym i prawym. Model ten nie posiada zaworu odcinającego.
  • Innym przykładem są odpowietrzniki pionowe automatyczne od PrimoVent, stosowane w najwyższym punkcie układu danej instalacji. Jego zaletą jest możliwość usuwania powietrza z układu w czasie pracy instalacji. Zapobiega on też kapaniu wody. Wykonany z mosiądzu, dzięki czemu jest modelem trwałym i wytrzymałym.

Sprawdź odpowietrzniki do grzejnika w hurtowni Onninen

Odpowietrznik automatyczny 1/2
Odpowietrznik automatyczny kątowy