Jak szybko i prawidłowo wymienić wąż do baterii?

Dodano: wtorek, 21.05.2024


Wąż przy baterii ma ogromne znaczenie, stanowiąc nieodłączny element każdego systemu sanitarnego. Dotyczy to zarówno i kuchennej, umywalkowej, jak i wannowej. Odpowiada nie tylko za połączenie armatury z instalacją wodną, ale też zapewnia odpowiedni przepływ wody. A kwestia właściwego dopływu wody jest fundamentalna, ponieważ dzięki temu możemy bez przeszkód korzystać z baterii, bez obaw o nieszczelności i związane z tym przeciekanie wody. Kiedy więc konieczne jest podjęcie działań? Kiedy wymienić wężyk? Jak szybko i prawidłowo wymienić stary wąż? Sprawdź!

Chromowana bateria kuchenna na zlewie w kuchnii z płytkami

Sprawdź węże do baterii w hurtowni Onninen

Kiedy trzeba wymienić wąż do baterii?

Wężyk podłączeniowy Geberit 3/4" 150.991.00.1 syfonu do baterii podtynkowejPrzez większość czasu nie myśli się o problemach związanych z wadliwym wężem do baterii. Dzień jak co dzień - odkręcamy kran, woda leci, zakręcamy. Tak naprawdę nawet nie myślimy o tej czynności. Aż do czasu, gdy wymiana węża stanie się konieczna. Mogą na to wskazywać różne sygnały, jak zauważymy przecieki wody lub wilgoć wokół baterii. Z dużym prawdopodobieństwem wskazuje to na uszkodzenie węża. Warto też wiedzieć, że jak wężyki stają się sztywne, tracą elastyczność, pękają, to również dla nas sygnał, że przydałaby się wymiana. 

Regularne sprawdzenie kondycji wężyków pozwala uniknąć większych problemów związanych z zalaniem pomieszczeń. Jak mieszkamy w bloku, to straty mogą być dużo większe, bo istnieje też ryzyko, że zalejemy sąsiadów. Żeby tego uniknąć, warto wymienić wężyk co kilka lat. Ile dokładnie, ciężko stwierdzić, bo wiele zależy tu od takich czynników, jak jakość węża, ilość użytkowania baterii, jakość wody itp., niemniej zaleca się, aby zrobić to co 3-5 lat, nawet jak wąż nie ma widocznych uszkodzeń. 

Jak dobrać odpowiedni wąż do baterii?

Rola wężyka ma ogromne znaczenie, niezależnie od tego, z jaką baterią łazienkową mamy do czynienia. Bez niego nie dałoby się skutecznie podłączyć armatury i poszczególnych elementów instalacji wodnej. Tego rodzaju węże muszą być przede wszystkim wykonane z porządnych materiałów, aby długotrwale i bezawaryjnie służyły. Zawsze więc zwracajmy uwagę na jakość tych produktów. Nie ma co na nich oszczędzać, bo wcześniej czy później to się zemści. Niestety, wielu producentów stosuje mniej wytrzymałe materiały (oplot aluminiowy, zamak), aby obniżyć koszty produkcji. Eksperci zalecają, by wybierać wężyki wykonane z gumy wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak również na różne negatywne czynniki chemiczne i zmiany temperatury. Zdecydowanie najlepsze materiały, bardzo wytrzymałe, odporne na korozję to mosiądz i stal, ale też nowoczesny surowiec - PPS (półkrystaliczny polimer termoplastyczny, bardzo odporny na wysokie temperatury). 

Wężyk do baterii Valvex Viper Plus w oplocie ze stali nierdzewnej 1/2" M10x1 L 35 2902140Ważne też, by ocenić, jak prezentuje się oplot oraz wykonanie końcówki węża. Oplot musi być równomiernie rozłożony na całej długości wężyka. Świadczy to o dokładności wykonania. Pod oplotem nie może być widocznego wnętrza wężyka, gdyż jeśli prześwituje tam guma, to znak, że zastosowano niskiej jakości materiały, przez które w przyszłości może wyciekać woda. Nie mniej ważny jest zacisk. Najlepiej jak jest poprzeczny, składający się z trzech segmentów. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zacisk wzdłużny.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej długości wężyka. Wpływa to nie tylko na funkcjonalność, ale i estetykę całej instalacji. Nie może on być zbyt długi, bo jak będzie zwisał, popsuje całościowy wygląd pomieszczenia. To tak jak ze zbytnią długością rur, które dodatkowo są widoczne i źle wpływają na estetykę wnętrza. Najważniejsze, aby wężyk dobrze komponował się z pozostałymi elementami wyposażenia. Z drugiej strony wężyk nie może być zbyt naprężony, co jest niekorzystne, zwłaszcza jak występują skoki ciśnienia. Mimo że są niezauważalne, to jednak wpływają na przedwczesne zużycie się tego elementu, a nawet jego uszkodzenie. Nim więc go kupimy, dokładnie zmierzmy odległość między punktami podłączenia. Dzięki temu uda nam się dopasować produkt o odpowiedniej długości. 

Jak wymienić wąż w baterii kuchennej z wylewką?

Dowiedzieliśmy się już tego, co najistotniejsze o wężach do baterii, więc czas na rozszerzenie tematu - omówienie, jak przebiega wymiana węża w baterii kuchennej. Nie jest to zbyt skomplikowane, o czym zaraz się Państwo przekonają. 

Wężyk do baterii FERRO kuchennych z wyciąganym prysznicem 018003Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli od odłączenia dopływu wody, do czego służy główny zawór wody. Następnie sięgnijmy po klucz imbusowy, żeby odkręcić wąż złączki wylewki i baterii. Dzięki temu też usuniemy stary wąż. Nim zamontujemy nowy model, przekonajmy się, że wąż ma odpowiednią długość i pasuje do korpusu baterii. W dalszej kolejności możemy już przykręcić nowy wąż do złącza baterii. Uważajmy, aby podczas montażu węża nie wypadły z niego uszczelki. Dokręćmy porządnie gwint, który musi być odpowiednio dokręcony, ale nie przekręcony. Tak samo należy postąpić z drugim końcem węża. Po zakończeniu wymiany otwórzmy dopływ wody, by przekonać się, czy wszystko jest w porządku i nie ma żadnych przecieków. Często podczas tego montażu warto też pomyśleć nad innymi zadaniami, jak wymiana baterii kuchennej, bo to dobry moment, żeby przeprowadzić jednoczesny montaż baterii kuchennej 

Węże do baterii w hurtowni Onninen

Aby mieć pewność, że kupujemy węża wysokiej jakości, zaopatrujmy się w sprawdzonym miejscu - hurtowni Onninen. Dostępnych jest tu mnóstwo opcji. 

Sprawdź węże do baterii w hurtowni Onninen