Jak tanio ogrzać wodę w basenie?

Dodano: piątek, 26.05.2023


Sezon basenowy zbliża się wielkimi krokami. Z całą pewnością wiele osób zastanawia się już nad zakupem odpowiedniego zestawu na lato, aby w przydomowym ogródku móc nieco odetchnąć od upałów. Czy wiecie, jak sprawnie i ekonomicznie ogrzać wodę w basenie, aby nie była zbyt zimna?

dom z basenem

Jak tanio ogrzać wodę w basenie?

Wysoka temperatura powietrza i zimna woda w basenie to wbrew pozorom nie do końca korzystne połączenie. Jeśli różnice będą zbyt duże bardzo łatwo doprowadzić można do wstrząsu termicznego i realnego zagrożenia zdrowia. Jak zatem sprawnie i oszczędnie zadbać o ciepłą wodę w basenie? Czy sprawdzi się ogrzewacz wody?

Obecnie dostępnych jest wiele metod ogrzewania wody w basenie. Jedną z metod jest wybór specjalnych solarów. Kolektory społeczne sprawdzą się doskonale, jeśli zależy Ci na oszczędności. Zastanawiasz się, jak to działa w praktyce? Woda ogrzewana jest za pośrednictwem specjalnych mat grzewczych. Są one skonstruowane w taki sposób, że przepływa przez nie część wody znajdującej się w basenie. Ogrzewanie wody jest połączone z jej filtracją. Zaleta takiego rozwiązania jest także stosunkowo łatwy montaż. Konieczne jest wykorzystanie tzw. bypassa, który pozwali on przekierować część wody z obiegu powrotnego filtracji do solarów, a gdy zostanie ona ogrzana - trafia do basenu. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, przede wszystkim są tanie w eksploatacji oraz ich montaż i użytkowanie nie wymagają dużej inwestycji. Niestety, woda będzie nagrzewała się stosunkowo długo, a skuteczność działania zależy od warunków pogodowych i nasłonecznienia. Solary nie sprawdza się w przypadku większych basenów.

Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne grzałki, które bardzo łatwo można zainstalować. Dużą zaletą grzałki jest cena, jej montaż nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Grzałka wymaga zasilania prądem, w zależności od modelu będzie to tradycyjne gniazdko z 230 V lub źródło trójfazowe - 380 V. Efektywność rozwiązania uzależniona jest od wielu czynników, w tym kubatury niecki basenowej czy oczekiwana temperatura wody. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków lepszym rozwiązaniem będzie grzałka z zasilaniem trójfazowym. Jedną z cenionych zalet jest możliwość regulacji temperatury wody.

Do podgrzewania wody w basenie sprawdzić mogą się także wymienniki ciepła. Istotą działania jest możliwość wymiany energii pomiędzy dwoma nośnikami. Musisz jednak wiedzieć, że aby skorzystać z takiego rozwiązania niezbędne jest podłączenie do źródła ciepła, jak np. piec centralnego ogrzewania, kocioł gazowy. Instalacja musi zostać wyposażona w specjalny w specjalny regulator temperatury. Jeśli woda w Twoim basenie będzie chlorowana musisz wybrać odpowiednie wymienniki, wykonane np. ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Jaki podgrzewacz do basenu kupić?

Szukając odpowiedniego podgrzewacza do basenu, należy dokładnie rozważyć wady i zalety każdego z rozwiązań. Wyboru powinno dokonywać się w oparciu o indywidualne preferencje i warunki. Jeśli Twój ogród nie jest zbyt duży, to solary mogą okazać się rozwiązaniem wysoce problemowym. Wymagają one bowiem odpowiedniej instalacji i najczęściej specjalnej konstrukcji montażowej, a to wymaga dodatkowego miejsca.

Sprawdź ogrzewacze wody w hurtowni Onninen

Czy pompą ciepła można ogrzać basen?

Pompy ciepła sprawdzają się nie tylko do ogrzewania domu, odpowiednio dopasowane modele z powodzeniem ogrzeją również wodę w Twoim basenie. Są to pompy typu powietrze-woda, które wykorzystują ciepło pozyskiwane z zewnątrz, a następnie zamieniane w energię cieplną dzięki specjalnej sprężarce. Tak wytworzone ciepło oddawane jest do wody basenowej. Taki ogrzewacz wody zasilany jest prądem z klasycznego gniazdka 230 V. Niektóre modele wymagają podłączenia do trójfazowego źródła zasilania. Pompa ciepła, wykorzystywana w charakterze podgrzewacza do basenu powinna cechować się odpowiednio dopasowanymi parametrami.

Niewątpliwą zaletą pompy ciepła do basenu jest tania eksploatacja, chociaż użytkownicy chwalą sobie możliwość wygodnego sterowania. Wiele dostępnych obecnie w sprzedaży modeli wyposażonych jest specjalny moduł, pozwalający zarządzać działaniem pompy za pośrednictwem aplikacji. Tak funkcjonalne rozwiązanie wiąże się jednak z dość wysokimi kosztami początkowymi. Sporym problemem może być także montaż, który musi być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Za wyborem dedykowanej do basenu pompy ciepła przemawiać może fakt, że pomimo początkowo wysokiego kosztu montażu, jest to wydatek na lata, w przeciwieństwie do innych dostępnych obecnie metod.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa basenowa