Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?

Dodano: czwartek, 27.05.2021


Dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych zapewnia im komfort i bezpieczeństwo korzystania z tego pomieszczenia. Nie jest to zadanie łatwe. W aranżacji należy uwzględnić konkretne urządzenia i akcesoria, które pomogą wykonywać codzienne czynności higieniczne użytkownikom o ograniczonej sprawności ruchowej. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi urządzania łazienki dla niepełnosprawnych!

Łazienka dla niepełnosprawnych z urządzeniami sanitarnymi Ravak

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie wymiary powinna mieć łazienka dla niepełnosprawnych,
  • jak zaplanować wyposażenie takiej łazienki,
  • jakie płytki okażą się najbezpieczniejszym wyborem.

Łazienka dla niepełnosprawnych i seniorów od A do Z

Przepisy dotyczące dostosowania przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych reguluje prawo budowlane z ustawy z 7 lipca 1994 roku. Dokument dotyczy co prawda toalet publicznych przeznaczonych dla użytkowników poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale reguły te warto zastosować także na potrzeby aranżacji prywatnych łazienek.

Przepisy mówią między innymi o tym, jak duża powinna być łazienka dla niepełnosprawnych. Wymiary pomieszczenia muszą zapewnić użytkownikom swobodę poruszania się po nim na wózku inwalidzkim, mającym mniej więcej 150 x 150 cm. Z tego względu pod łazienkę należy przeznaczyć przynajmniej 5 - 6 m2 powierzchni. Nawet po wyposażeniu jej w miskę WC, umywalkę oraz prysznic, osoby niepełnosprawne będą mogły komfortowo się po niej przemieszczać.

Uwagę należy też zwrócić na wymiary drzwi wejściowych. Powinny one być odpowiednio szersze i mieć przynajmniej 90 cm w świetle ościeżnicy. Skrzydło musi być lekkie, otwierane na zewnątrz i wyposażone w poręcz prostą o długości około 60 cm, zamontowaną na wysokości 85 cm.

Płytki w łazience dla niepełnosprawnych

Jednym z najważniejszych elementów łazienki dla niepełnosprawnych są płytki ceramiczne. Muszą one cechować się matową powierzchnią o właściwościach antypoślizgowych. Warto postawić na kafelki gresowe z oznaczeniem R10 lub wyższym. Śliska posadzka to poważne zagrożenie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Omawiając zasady dotyczące podłogi w łazience dla niepełnosprawnych, trzeba także pamiętać o równej powierzchni. Unikaj więc wszelkich progów, schodków i podestów. Poruszanie się po pomieszczeniu utrudnią także rozmaite dywaniki. Aby zapewnić optymalną temperaturę wnętrza i szybkie odparowywanie wody z mokrej posadzki, warto zdecydować się natomiast na ogrzewanie podłogowe.

Wymieniaj korzyści w OnnTop!

Miska WC dla niepełnosprawnych

Planując wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych, warto zacząć od miski wiszącej. Nie może ona mieć mniej niż 70 cm długości. Powinna zostać zamontowana tak, aby całkowita wysokość siedziska z deską znajdowała się na wysokości 45 - 48 cm. Przycisk spłuczki należy umieścić mniej więcej 80 - 100 cm nad podłogą. Uchwyt na papier toaletowy oraz szczotka do WC muszą znaleźć się w zasięgu osoby korzystającej z toalety. Lepiej niż produkty stojące, sprawdzą się modele przykręcane do ścian.

W przypadku miski ustępowej warto zainteresować się modelem wyposażonym w funkcję bidetu. Deski myjące to urządzenia, które dzięki specjalnym dyszom pozwalają niepełnosprawnym wygodnie zadbać o higienę. Świetnie sprawdzą się także baterie bidetowe ze słuchawką, wpisujące się w potrzeby osób starszych.

Umywalka w łazience bez barier

Starsza Pani w łazience dla niepełnosprawnych trzyma się poręczy

Kolejnym kluczowym elementem wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych jest ścienna umywalka. Powinna znajdować się na wysokości 80 cm od posadzki. Należy przy tym pamiętać, że poręcz do łazienki dla niepełnosprawnych musi zostać zamontowana na stelażu podtynkowym, tak aby nogi osoby na wózku zmieściły się pod spodem. Sama umywalka znacząco różni się od modeli stosowanych w tradycyjnych łazienkach. Posiada specjalne wycięcie umożliwiające korzystanie z niej w pozycji siedzącej i gwarantujące wygodne wsparcie dla łokci. Konieczna okaże się w tym przypadku także bateria z długim uchwytem.

Uzupełnieniem każdej umywalki jest zamontowane nad nią lustro łazienkowe. Wariant przeznaczony dla osoby niepełnosprawnej cechuje się możliwością regulacji nachylenia. Powinien znaleźć się około 95 cm od poziomu posadzki.

Prysznic dla osób niepełnosprawnych

Łazienka bez barier nie sprzyja montażowi wanny. Lepiej zamienić ją na kabinę prysznicową o wymiarach przynajmniej 90 x 90 cm. Warto jednak zapoznać się z asortymentami producentów oferujących rozwiązania dla niepełnosprawnych, aby rozejrzeć się za większymi modelami. Są one dostępne zarówno w wariantach kwadratowych, jak i prostokątnych. Ewentualny brodzik musi być wpuszczany w posadzkę, ale najlepiej zdecydować się na kabinę prysznicową typu walk-in.

Kabina typu Walk-in w nowoczesnej łazience

W łazience bez barier doskonale sprawdzą się kabiny marki Ravak. W ofercie naszej hurtowni znajdziesz wszelkie części i akcesoria potrzebne do montażu tego typu natrysku. Przestrzeń manewrowa, jaką zapewniają ścianki walk-in, pozwala większości osób starszych i niepełnosprawnych samodzielnie brać prysznic i poruszać się po łazience. Szczególną uwagę należy zwrócić na odporność kabin, które powinny być wykonane z bezpiecznego w eksploatacji szkła hartowanego. Dzięki temu ewentualne uderzenia wózkiem inwalidzkim nie spowodują poważnego zagrożenia dla użytkownika.

Istotnym elementem wyposażenia łazienki w przypadku osób niepełnosprawnych będzie także specjalne krzesło prysznicowe. Produkty tego typu skonstruowane są w taki sposób, by nie zatrzymywały wody i gwarantowały użytkownikom bezpieczeństwo oraz komfort podczas kąpieli.

Akcesoria do łazienki bez barier

Łazienka dla osób niepełnosprawnych to miejsce, w którym niezbędne okażą się różnego rodzaju uchwyty i poręcze, ułatwiające poruszanie się po pomieszczeniu i korzystanie z poszczególnych urządzeń sanitarnych. Powinny znajdować się w każdej z opisanych wyżej stref: w pobliżu umywalki, miski WC oraz pod prysznicem.

Uchwyty w pobliżu umywalki muszą zostać zamontowane po obu jej stronach w odległości 40 - 45 cm od osi. Powinny znaleźć się na wysokości 80 - 85 cm. Pozwolą niektórym osobom niepełnosprawnym wygodnie i bezpiecznie oprzeć się podczas codziennych czynności higienicznych.

Miska ustępowa wymaga poręczy umożliwiających niepełnosprawnym przesiadanie się z wózka inwalidzkiego na deskę. Powinny mieć długość 70 - 85 cm i nie mogą wystawać więcej niż 15 cm poza toaletę. Optymalnym wyborem są uchwyty ścienne, ale jeśli warunki nie pozwalają Ci na ich instalację, w odległości 35 - 40 cm od osi miski zamontuj poręcze podłogowe.

W przestrzeni prysznicowej, obok siedziska szczególnie istotne okażą się uchwyty pomagające zachować równowagę osobom starszym i niepełnosprawnym. Wysokość montażu takich poręczy powinna wynosić około 80 - 90 cm.

Sprawdź ofertę marki Ravak


Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych - przestrzeń bez barier architektonicznych

Łazienka dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna być przede wszystkim miejscem, po którym łatwo poruszać się za pomocą wózka. Poza tym wszelkie elementy wyposażenia w takiej przestrzeni muszą zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości i pozostawać łatwo dostępne. Kluczowe okażą się w tym przypadku specjalne siedziska i poręcze dla niepełnosprawnych. Produkty tego typu, jak i wysokiej jakości kabiny walk-in marki Ravak, znajdziesz w asortymencie hurtowni hydraulicznej Onninen!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Oświetlenie łazienki
Miska ustępowa
Deska sedesowa wolnoopadająca
Łazienka dla niepełnosprawnych
Umywalka dla niepełnosprawnych
Toaleta