Żeby mieć pewność komfortowego oglądania telewizji przy pomocy anteny naziemnej, należy ją odpowiednio ustawić, aby zapewniała najlepszy sygnał. Powinniśmy uwzględnić tu kilka czynników, o których napiszemy w poniższym tekście. Przywołamy praktyczne wskazówki dotyczące ustawienia anteny naziemnej, powiązania jej konfiguracji z ustawieniami telewizora oraz omówimy sposoby lokalizacji najbliższych nadajników DVB-T2. Zapraszamy do lektury!
Sprawdź anteny zewnętrzne w hurtowni Onninen
Jak ustawić antenę naziemną, aby odbierała jak najwięcej kanałów?
Wraz z ekspansją internetu i nowych technologii tradycyjna telewizja nie ma już takiej siły oddziaływania, niemniej jej status ciągle pozostaje niezagrożony. W dalszym ciągu wiele osób odbiera ją też przy pomocy anteny naziemnej. Ta zaś czasem potrafi spłatać figla i nie odbierać sygnału w sposób zadowalający, co przekłada się oczywiście na gorszą jakość odbieranego obrazu.
Najważniejsze jest to, aby antena zewnętrzna odbierała jak najwięcej kanałów. A żeby było to możliwe, musi być prawidłowo ustawiona w kierunku najbliższego nadajnika. Pierwszym krokiem powinno być więc sprawdzenie lokalizacji nadajników DVB-T2 w Twojej okolicy.
Aby to zrobić, możesz skorzystać z map dostępnych online, takich na przykład jak Emitel. Pokazują one położenie nadajników oraz kierunki emisji sygnału. Kiedy już ustalisz kierunek wystarczy obrócić antenę w stronę najbliższego nadajnika. Pomocny może być tu kompas lub aplikacja na smartfonie.
Kolejnym czynnikiem jest wysokość montażu anteny. Z zasady, im wyżej ją ustawisz, tym lepszy sygnał uzyskasz. Trzeba się też upewnić,że na drodze do nadajnika nie ma żadnych przeszkód, na przykład drzew czy wysokich budynków. Antena zewnętrzna musi być też solidnie zamocowania, gdyż w przeciwnym razie wiatr może zmienić ustawienia.
Niezwykle istotnym krokiem jest też kalibracja anteny, co zrobisz przy pomocy telewizora lub tunera. Włącz opcję wyszukiwania kanałów, a następnie delikatnie obracaj antenę obserwując jednocześnie wskaźnik siły sygnału. Znajdź optymalną pozycję, dzięki czemu uda się znaleźć maksymalną liczbę kanałów, a także najlepszą jakość obrazu. Może też być tak, że mieszkasz daleko od nadajnika - w tej sytuacji warto rozważyć zakup wzmacniacza sygnału, który poprawi jakość odbioru w trudnych warunkach terenowych.
Ustawienie anteny naziemnej, a ustawienie telewizora
Pamiętaj jednakowoż, że ustawienie anteny naziemnej to tylko połowa sukcesu, gdyż tak samo ważne jest poprawne skonfigurowanie telewizora lub tunera DVB-T2. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać potencjał sygnału. Po prawidłowym skierowaniu anteny w stronę nadajnika, wykorzystaj przewód antenowy i podłącz go do gniazda w telewizorze lub tunerze. W kolejnym kroku zajrzyj do menu urządzenia i wybierz opcję wyszukiwania kanałów. W zdecydowanej większości modeli znajduje się to w sekcji “Ustawienia” lub “Kanały”.
Podczas wyszukiwania najlepiej wybrać tryb automatyczny, dzięki czemu telewizor samodzielnie przeskanuje wszystkie dostępne częstotliwości. Upewnij się też, że masz wybraną opcję odbioru cyfrowego (DVB-T2), ponieważ starsze tryby analogowe nie są już używane w naszym kraju. W czasie skanowania zwróć uwagę na wskaźniki siły oraz jakości sygnału. Jeśli jest on słaby, powinieneś wrócić do anteny, by delikatnie zmienić jej ustawienie.
Może też być tak, że odbierane kanały mają zakłócenia lub co gorsza - niektóre z nich się nie wyświetlają. W takiej sytuacji warto sprawdzić długość i jakość kabla antenowego. Jeśli jest on uszkodzony może to negatywnie wpływać na sygnał. Pamiętaj też, by w ustawieniach telewizora wybrać właściwy region i częstotliwość zgodnie z lokalizacją nadajnika.
Jak sprawdzić, gdzie są nadajniki DVB-T2?
Jak już wspomnieliśmy, ale co warto powtórzyć i dokładniej wyjaśnić - żeby skutecznie ustawi antenę naziemną, musisz poznać lokalizację najbliższych nadajników DVB-T2. Specjalistyczne strony internetowe umożliwiają odnalezienie tych informacji. Oferują interaktywne mapy pokrycia sygnałem, co pozwala na ustalenie tego, co kluczowe w tym kontekście. Korzystanie z nich jest bardzo proste - wystarczy wpisać swój adres lub kod pocztowy, by zobaczyć, gdzie znajdują się nadajniki w Twojej okolicy, a także, w jakim kierunku skierować antenę.
Zwróć też uwagę na to, jakie są parametry sygnału, takie jak częstotliwość i kanał emisji. Znajdziesz je w wynikach wyszukiwania. Pozwala to na precyzyjne dostrojenie telewizora lub tunera. Dla osób mieszkających na terenach z trudnym ukształtowaniem, z dużymi przeszkodami, jak góry czy wysokie budynki, zaleca się sprawdzenie alternatywnych nadajników, gdyż czasem te bardziej odległe mogą paradoksalnie zapewniać lepszą jakość sygnału. Przydatne są poza tym aplikacje mobilne. Pomagają - na podstawie geolokalizacji - znaleźć najbliższe nadajniki, jak również wskazują kierunek ich emisji.
Dobrze ustawiona antena pokojowa to konieczny warunek do tego, by uzyskać najlepszy sygnał, a tym samym komfortowo oglądać telewizję - bez żadnych zakłóceń.