Jak ustawić kocioł gazowy dwufunkcyjny? Poradnik

Dodano: czwartek, 27.04.2023


Kocioł gazowy dwufunkcyjny odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej i wody służącej do ogrzewania domu czy mieszkania. Jest on rozwiązaniem niewymagającym dużo miejsca, dlatego że zasobnik jest elementem samego kotła. Warte uwagi są kotły kondensacyjne, odzyskujące ciepło z pary wodnej powstałej ze spalania gazu ziemnego- jest to oszczędne rozwiązanie. Prawidłowe ustawienie kotła pozwala m.in. na uniknięcie zbędnego marnowania energii cieplnej. Sprawdź poniżej, jak zrobić to odpowiednio.

ustawienie kotła gazowego

Sprawdź kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne w hurtowni Onninen

Jak działa kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Kocioł gazowy kondensacyjny OnnlineKocioł gazowy dwufunkcyjny jest rozwiązaniem wartym rozważenia podczas wyboru źródła centralnego ogrzewania w domu. Zasada jego działania nie jest skomplikowana- gaz dostarczany jest do palnika, gdzie następnie pod wpływem wygenerowanej przez zapłonnik iskry się zapala. Palący się gaz odpowiada za podgrzanie wody, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła. Obieg wody umożliwia pompa cyrkulacyjna, która uruchamia się, gdy na zapłonniku pojawi się iskra, nie ma więc obaw, że woda znajdująca się w danym momencie w wymienniku rozgrzeje się do temperatury, która przekroczy temperaturę wrzenia.

Instalacja posiada zawór trójdrogowy, który otwiera i zamyka się tak, by umożliwić obieg wody. Palnik może podgrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania, bądź w instalacji ciepłej wody, a jest to zależne od tego, w jakiej pozycji się znajduje.

Jak ustawić kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Kocioł gazowy dwufunkcyjny posiada dwa pokrętła/przyciski: lewe służy do ustawienia temperatury wody zasilającej kaloryfery w mieszkaniu, prawe do ustawienia temperatury wody w kranach. Temperaturę kotła gazowego dwufunkcyjnego należy dobierać rozsądnie, dlatego że zbyt niska temperatura może przyczynić się do znacznego skrócenia żywotności urządzenia- mowa tutaj nawet o 50%. Nieodpowiednia temperatura przyczyni się także do zagotowania się wody w kaloryferach, a w ostateczności nawet do wybuchu kotła. Jeśli jest to kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny (czyli taki, który dodatkowe ciepło odzyskuje ze spalania się gazu ziemnego), to najlepiej jest skonfigurować sterownik w przedziale 40-50 °C, w zwykłym przeważnie jest to 30-45 °C. Temperatura powyżej 57°C sprawi, że urządzenie to nie będzie kondensowało gazu. Producenci kotłów gazowych dwufunkcyjnych zalecają jednak sugerować się specjalnymi wykresami, które wskazują konkretnie na to, jak ustawić sterownik, by efektywność grzania była jak najwyższa. Każdy kocioł gazowy powinien więc mieć parametry indywidualnie dopasowane. Prawidłowa temperatura dla grzejników powinna wynosić od 18 do 22 °C.

Inną temperaturę ustawia się w przypadku ogrzewania podłogowego, niskotemperaturowego. Sama nazwa mówi, że w takim przypadku temperatura na kotle powinna być obniżona. Mowa tutaj o 25-35 °C. Temperatura podłogówki powinna być ustawiona maksymalnie do 27-29°C w pokojach.

Ustawienie temperatury, która będzie odpowiednia dla optymalnego zużywania gazu, zależne jest od paru istotnych aspektów:

  1. Warunki atmosferyczne- w trakcie łagodnej zimy warto jest ustawić niższą temperaturę na kotle, lecz tak, by nadal oscylowała ona w przedziale 40-50 °C.
  2. Izolacja budynku- jeśli dom wyposażony jest w izolację cieplną na ścianach oraz posiada prawidłowo uszczelnione drzwi i okna, to także warto grzać oszczędnie, ustawiając nieco niższą temperaturę na kotle.
  3. Pasywność budynku- zdecydowanie trudniej o właściwą temperaturę w starych lub trwających w remoncie budynkach. Trzeba wówczas liczyć się z dużą stratą energii ciepła, co sprawia, że temperatura na kotle musi być wyższa.

Pragnąc optymalnie ustawić kocioł gazowy, należy regulować jego temperaturę podczas sezonu grzewczego- zależne jest to oczywiście od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Ustawienie jednej temperatury na sterowniku kotła gazowego, a następnie pozostawienie jej na całą zimę, jest więc błędem, ponieważ zdarzają się dni cieplejsze- wtedy powinno się ustawić temperaturę odpowiednio do panujących warunków, by nie marnować gazu.

Nowszy kocioł gazowy wyposażony jest w panel sterowania, który pozwala na proste wprowadzenie zmian i ustawienie odpowiedniej, konkretnej temperatury. W celu ustawienia parametrów należy posłużyć się dwoma przyciskami- jeden oznakowany jest plusem, drugi minusem. Kolejno pozwalają one na zwiększenie i obniżenie wartości.

Sprawdź kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne w hurtowni Onninen

Piec gazowy
Piec gazowy dwufunkcyjny
Piec gazowy kondensacyjny
Piec gazowy Termet
Piec gazowy Immergas
Kocioł gazowy
Kocioł gazowy Viessmann
Kocioł gazowy Termet
Piec gazowy Vaillant
De Dietrich piec gazowy