Jak ustawić krzywą grzewczą? Dostosuj moc kotła do zapotrzebowania na ciepło

Dodano: czwartek, 11.03.2021


Jeśli chcesz zoptymalizować pracę kotła, dostosuj ją do temperatury zewnętrznej. Możesz to zrobić poprzez montaż odpowiedniego czujnika i ustawienie krzywej grzewczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu system centralnego ogrzewania samodzielnie dobierze temperaturę zasilania w zależności od warunków panujących na zewnątrz budynku i zapotrzebowania na ciepło. Przeczytaj, jak zrobić to krok po kroku!

Jak ustawić krzywą grzewczą_ Dostosuj moc kotła do zapotrzebowania na ciepło

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest krzywa grzewcza,
 • jakie czynniki mają wpływ na krzywą grzania,
 • jak ustawić krzywą grzewczą,
 • gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej,
 • czym jest system "Termet Comfort".

Czym jest krzywa grzania?

Krzywa grzewcza to zależnośćpomiędzy temperaturą zasilania kotła a temperaturą panującą na zewnątrz ogrzewanego budynku. Czujnik zamontowany poza obiektem dostarcza sterownikowi kotła informacje dotyczące warunków zewnętrznych. W przypadku podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury zewnętrznej sterownik kotła automatycznie rozpoznaje jego obecność i przechodzi w tryb funkcji pogodowej. Sterownik dobiera temperaturę wody grzewczej uzależniając ją m.in. od temperatury zewnętrznej oraz współczynnika nachylenia krzywej grzewczej.

Jakie czynniki mają wpływ na krzywą grzania?

Krzywa grzewcza będzie różniła się w zależności od rodzaju instalacji centralnego ogrzewania. Ze względu na odmienne temperatury zasilania można wyróżnić wykres krzywej grzewczej dla ogrzewania grzejnikowego raz dla ogrzewania podłogowego.

Sprawdź ofertę marki Termet!

Na krzywą grzewczą wpływ mają również inne czynniki. Do najistotniejszych zaliczyć można subiektywne odczucie komfortu lokatorów, konstrukcję budynku, poziom jego izolacji, a także lokalizację. Dla przykładu: wyższych temperatur zasilania instalacji grzewczej będzie wymagał słabo ocieplony dom w górach niż dobrze izolowany blok w centrum miasta.

Jak ustawić krzywą grzewczą?

Pierwsze ustawienie krzywej grzewczej powinno być wykonane przez pracownika autoryzowanego serwisu, który odpowiada za podłączenie czujnika temperatury oraz uruchomienie kotła kondensacyjnego. Warto mieć na uwadze, że konfiguracja ta nie musi być ostateczną - podczas użytkowania systemu konieczne może okazać się wprowadzenie korekty. Właściwe ustawienie krzywej grzewczej wymaga nieraz kilku prób. Po zmianie ustawień należy obserwować, czy warunki wewnątrz budynku uległy poprawie, czy wręcz przeciwnie.

Kocioł termetEwentualnych modyfikacji w konfiguracji krzywej grzewczej nie wolno wprowadzać w sposób nagły. Po każdej korekcie trzeba odczekać przynajmniej jedną lub dwie doby, aby móc rzetelnie ocenić zmiany temperatury wewnątrz budynku. W ten sposób - metodą prób i błędów - można osiągnąć komfort cieplny w każdym obiekcie. 

Prawidłowe nachylenie krzywej grzewczej gwarantuje taką samą temperaturę wewnętrzną przy różnych warunkach panujących na zewnątrz. Sterownik kotła podnosi temperaturę wody grzewczej, kiedy poza budynkiem robi się chłodniej, i obniża ją, gdy pogoda sprzyja nagrzewaniu się obiektu.

Jeśli użytkownik odczuwa brak komfortu cieplnego przy aktualnych ustawieniach systemu grzewczego, powinien je ponownie wyregulować. W przypadku, gdy pomieszczenie sprawia wrażenie niedogrzanego, może przesunąć krzywą grzewczą w górę. I odwrotnie - kiedy temperatura we wnętrzach wydaje się zbyt wysoka, należy przesunąć krzywą w dół.

Gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej?

Czujnik temperatury musi być oczywiście zamontowany na zewnątrz, ale nie powinien być wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, które mogłyby zaburzać pomiary. Należy go więc zainstalować w miejscu osłoniętym od silnego wiatru oraz opadów. Unikaj jednak zabudowywania czy zakrywania czujnika - musi on przekazywać do sterownika rzeczywiste dane o temperaturze zewnętrznej.

Optymalnym miejscem do zamontowania czujnika pomiaru temperatury jest północna ściana budynku. Powinien znaleźć się on na wysokości przynajmniej 2 metrów. Pozwoli to na wiarygodny odczyt danych. Zlokalizowanie go bliżej gruntu mogłoby skutkować zaniżonymi pomiarami zimą lub zawyżonymi latem.

Sprawdź ofertę marki Termet!

Czym jest system Termet Comfort?

Oprócz czujnika temperatury zewnętrznej warto również zainwestować w odpowiednią automatykę, która zapewni ekonomiczną pracę urządzenia. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór regulatorów temperatury pomieszczenia od bardzo prostych po regulatory z bardziej rozbudowanymi funkcjami.

Prostymi regulatorami są na przykład modele ST 292 V2 oraz ST 292 V3 przeznaczone do kotłów kondensacyjnych marki Termet. Poza bieżącą komunikacją z urządzeniem grzewczym umożliwiają one dodatkowo między innymi ustawienie tygodniowego harmonogramu ogrzewania. Jeszcze więcej funkcji oferuje regulator wykorzystujący protokół Open-Therm, który zapewnia dwustronną komunikację z kotłem. Dla kotłów z serii ECOCONDENS SILVER jest to regulator EASYREMOTE, natomiast ECOCONDEN CRYTSAL II PLUS regulator CR11011.

Najwięcej możliwości oszczędnego zarządzania ogrzewaniem daje jednak zastosowanie sterowania przez Internet np. poprzez System "Termet Comfort”. Jest to rozwiązanie dedykowane do kotłów kondensacyjnych z serii ECOCONDENS GOLD PLUS, ECOCONDENS INTEGRA II PLUS oraz ECOCONDENS SOLD PLUS wyposażonych w interfejs LIN. Dzięki wygodnej aplikacji i przejrzystemu interfejsowi można z łatwością:

 • monitorować temperaturę w pomieszczeniu,
 • zmienić tryb pracy kotła,
 • ustawić tygodniowy harmonogram ogrzewania,
 • zaprogramować cykle pracy dla zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Oczywiście mobilna aplikacja daje Ci również możliwość zmiany ustawień krzywej grzania. A wszystko to za pośrednictwem Internetu, nawet podczas nieobecności w budynku.

Sterowanie pogodowe i jego zalety

Kocioł termetAutomatyzacja ogrzewania domu to same korzyści dla mieszkańców budynku. Odpowiednia automatyka zapewnia im między innymi:

 • Komfort cieplny - kocioł reaguje na zmiany pogody, co pozwala mu utrzymać wartość temperatury wewnętrznej na stałym poziomie, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz budynku.
 • Oszczędność i ekologia - temperatura zasilania dostosowuje się do warunków zewnętrznych, co oznacza, że kocioł nigdy nie spala więcej gazu, niż jest to konieczne.
 • Wygoda użytkowania - raz ustawiona krzywa grzewcza zapewnia komfort cieplny każdego dnia. Kocioł sam dostosowuje temperaturę do zapotrzebowania, ograniczając obowiązki użytkownika do uzupełniania paliwa i wybierania ewentualnego popiołu.
 • Możliwość zdalnego sterowania - odpowiednia automatyka pozwala na obniżenie lub podniesienie temperatury w budynku w trybie zdalnym. Dzięki temu ogrzewanie pozostaje pod kontrolą użytkownika nawet wtedy, gdy przebywa on z dala od domu.

Termet - komfort cieplny w każdym budynku!

Jak widzisz, instalacja regulatora pokojowego i czujnika temperatury zewnętrznej to nic trudnego. Ta niepozorna modyfikacja całkowicie odmienia jednak sposób eksploatacji domowego ogrzewania - podłogowego czy też grzejnikowego. Gwarancją uzyskania stałego komfortu cieplnego w każdych warunkach zewnętrznych jest prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej. Proces ten wymaga jedynie odrobiny cierpliwości i czujnej obserwacji, a w razie potrzeby - konfigurację można zawsze poprawić.

Jeśli szukasz gotowych systemów grzewczych dla domu, zapoznaj się z ofertą marki Termet. Jej produkty cechują się pełną kompatybilnością, precyzją działania i niezawodnością nawet w wymagających warunkach! Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się nami!

Sprawdź ofertę marki Termet!

promocja 500plus