Jak ustawić panele PV na dachu i na gruncie?

Dodano: wtorek, 13.09.2022


Instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na redukcję wysokości rachunków za energię elektryczną, a także ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Na ich montaż decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw i spółdzielni mieszkaniowych, kierując się aspektami ekonomicznymi i ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Aby panele fotowoltaiczne właściwie wywiązywały się ze swojej roli, należy jednak zadbać o ich prawidłowe ustawienie. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o montażu modułów PV!

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kto powinien przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych,
 • jakie są najważniejsze zasady montażu paneli fotowoltaicznych,
 • gdzie można zamontować moduły fotowoltaiczne.

Sprawdź ofertę paneli fotowoltaicznych w hurtowni Onninen

Kto może montować panele fotowoltaiczne?

Na samym początku warto zauważyć, że prawo nie zabrania montażu paneli fotowoltaicznych na własną rękę, jednak zgodnie z przepisami i regulacjami OSD, żeby instalacja została przyłączona, konieczne jest posiadanie kwalifikacji elektrycznej, uprawnień budowlanych lub certyfikatu UDT.

Zatrudniając instalatora, warto upewnić się, że dysponuje on:

 • certyfikatem instalatora Urzędu Dozoru Technicznego,
 • świadectwem kwalifikacyjnym,
 • uprawnieniami budowlanymi o specjalizacji instalacyjnej w zakresie sieci i urządzeń elektrycznych (SEP typu D i E).

Zgodnie z ustawą, wymagane jest legitymowanie się przynajmniej jednym z wyżej wymienionych poświadczeń. Informację o uprawnieniach instalatora wpisuje się we wniosku o przyłączenie. Przed powierzeniem prac wybranej firmie, inwestor powinien także zweryfikować jej doświadczenie i zrealizowane projekty.

Jak przebiega prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznychPrawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp wyprodukuje rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 800 kg. To także sposób na obniżenie rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent. Przedsiębiorstwa chętnie sięgają więc po panele słoneczne, a ponadto integrują je z takimi nowoczesnymi urządzeniami, jak pompy ciepła czy rekuperatory, które gwarantują jeszcze dalej idące oszczędności.

Aby panele fotowoltaiczne faktycznie zapewniły Twojej firmie takie korzyści, musisz jednak zadbać o ich właściwe usytuowanie. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

 • kierunek i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych Kąty mniejsze nie wpływają jednak bardzo istotnie na uzysk energii – przykładowo 20 stopni to nawet 98% wartości, którą można wytworzyć przy nachyleniu 35 stopni. Dla instalacji wschód-zachód idealny kąt to 0 stopni;
 • zacienienie modułów — podczas montażu fotowoltaiki powinno się unikać miejsc, które bywają regularnie zacieniane. Zagwarantuje to wysoką wydajność całego systemu. Dodatkowo, cień może doprowadzić do nienaturalnego wzrostu temperatury w części ogniw;
 • ekspozycja paneli na wiatr — to parametr, na który wbrew pozorom warto zwrócić uwagę. Choć podmuchy wiatru nie mają bezpośredniego wpływu na efektywność instalacji PV, mogą spowodować jej uszkodzenie. Mowa przede wszystkim o krawędziach dachowych, przy których występuje duże obciążenie wywoływane ruchem powietrza. Podczas montażu warto więc upewnić się, że w przypadku silniejszego wiatru nie dojdzie do podniesienia lub oderwania poszczególnych elementów instalacji;
 • ułożenie modułów względem dachu — należy zadbać o to, aby panele fotowoltaiczne nie wystawały poza krawędź dachu. Właściwe odstępy powinny pojawić się także pomiędzy samymi modułami oraz pod nimi. Zapewni to kontrolowany ruch powietrza, naturalnie chłodzący elementy systemu i zwiększający ich wydajność.

Znając podstawowe zasady dotyczące ustawienia paneli fotowoltaicznych na dachu, należy zainteresować się także regułami obowiązującymi w trakcie prac instalacyjnych. Osoby zajmujące się montażem modułów PV muszą mieć na uwadze, że:

 • na panelach fotowoltaicznych nie wolno stawać, siadać ani kłaść żadnych przedmiotów,
 • panele można układać wyłącznie na powierzchni ogniotrwałej, o klasie pożarowej A,
 • nie wolno montować uszkodzonych paneli fotowoltaicznych (przednia lub tylna warstwa),
 • montażu paneli fotowoltaicznych nie powinno się przeprowadzać przy niekorzystnych warunkach pogodowych,
 • do instalacji paneli należy wykorzystywać klucz dynamometryczny, gwarantujący optymalne dokręcenie śrub.

Sprawdź pełną ofertę paneli fotowoltaicznych

Montaż fotowoltaiki w zależności od miejsca i rodzaju pokrycia

Choć w Polsce najczęściej widuje się panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach skośnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć je też na dachu płaskim czy na gruncie. Pamiętaj jednak, że w każdym z tych przypadków prace instalacyjne będą wyglądały nieco inaczej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

W takiej sytuacji należy zastosować konstrukcję wsporczą, przytwierdzoną do krokwi dachowych. Szyny montażowe służą jedynie do zamocowania paneli, ale nie do zapewnienia określonego kąta nachylenia, gdyż ten wyznaczony jest przez krzywiznę dachu. Przebieg prac będzie różnił się w zależności od poszycia:

 • powierzchnia pokryta blachodachówką – wyzwanie stanowi przede wszystkim zlokalizowanie krokwi, do których przykręcony zostanie stelaż. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wyznaczenie ich od strony strychu, zdjęcie podbitki, odkręcenie kalenicy lub demontaż arkuszy blachy. System montażowy obejmuje najczęściej szyny, łączniki, klemy, śruby dwugwintowe, adapter oraz dodatkowe śruby i nakrętki. W wykonane w blasze otwory montuje się śruby z uszczelką. Na nich instaluje się adapter – łącznik szyn z aluminium, do których przymocowuje się panele;
 • Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu skośnympowierzchnia pokryta dachówką – w tym przypadku proces jest nieco bardziej skomplikowany. Na samym początku należy usunąć kilka dachówek, by odsłonić krokwie. Do nich mocuje się haki, po czym zdjęte dachówki kładzie się z powrotem na miejscu. Aby nie odstawały, trzeba je delikatnie przeszlifować. Do zamontowanych uchwytów przytwierdza się szyny, a do nich – za pomocą klem – panele fotowoltaiczne. Instalator powinien układać je od krawędzi do środka;
 • blacha trapezowa – montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej nie jest skomplikowany. System montażowy dedykowany do blachy trapezowej jest złożony z wysokich (60 mm) oraz niskich (21 mm) mostków trapezowych, środkowych i końcowych klem, blachowkrętów, nakrętek, śrub imbusowych oraz podkładek. Aby uzyskać lepszą cyrkulację powietrza pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, należy zastosować wyższe mostki trapezowe. Montaż paneli na blasze trapezowej należy rozpocząć od wyznaczenia punktów, w których zamocowane zostaną mostki. Przy pomocy blachowkrętów mocuje się szyny do blachy, wkręcając je do garbu w górnej części. Następnym krokiem jest ułożenie paneli. Pierwszy z nich montuje się za pomocą klemy końcowej, a następnie po kolei montuje się klemy środkowe bez ich dokręcania. Moduł skręcić należy wcześniej przygotowanymi klemami, na których ułożone zostały panele. Ostatni moduł mocuje się za pomocą klemy końcowej;
 • blacha rąbkowa – montowanie paneli fotowoltaicznych na blasze rąbkowej jest popularnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia zmniejszenie zużycia energii oraz zapewnia efekt chłodzący. Wszystko dzięki temu, że rąbek jest wykonany z metalu. Sam montaż również jest dość łatwy i szybki. Bezpośrednio na rąbku umieszcza się zaciski, a następnie mocuje się je z boku śrubą. Następnie szynę montuje się na zacisku przy pomocy śruby z łbem młoteczkowym i łącznika kątowego.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Aby zamocować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim, należy zastosować na przykład:

 • system balastowy – aluminiowe stelaże dociążone betonowymi bloczkami. To rozwiązanie proste do wdrożenia i niewymagające perforowania dachu;
 • system montażowy bez balastu – oś konstrukcji to aluminiowa rama wsporcza, przymocowana do betonowych bloczków na dachu. Ta popularna metoda także nie wymaga ingerencji w poszycie;
 • system kotwiony – konstrukcja na stałe przytwierdzona do powierzchni (np. dachu żelbetowego). Proces montażu należy przeprowadzić jeszcze przed ociepleniem budynku;
 • konstrukcja przyklejana do powierzchni dachu, papy lub membrany – główną zaletą takich systemów jest brak ingerencji w pokrycie dachowe oraz małe obciążenie powierzchni.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie wymaga uprzedniej analizy występującego zacienienia oraz zwięzłości podłoża. Na podstawie tego ostatniego parametru dobiera się odpowiednią metodę instalacji konstrukcji wsporczej. Właściwe prace dzielą się na dwa etapy:

 1. Ustawienie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne – to zazwyczaj stelaże ze wzmocnionej, ocynkowanej stali, odporne na trudne warunki atmosferyczne. Najczęściej są pokryte powłoką Magnelis. Najpopularniejszym systemem montażu jest konstrukcja palowana (wbijana w ziemię). Mocuje się je również na betonowej podstawie lub wkręca w ziemię.
 2. Montaż urządzeń – instalacja paneli, falownika i okablowania. Aby uniknąć zbędnych strat, inwerter można zamontować możliwie blisko pozostałych elementów. Przewody elektryczne powinny znaleźć się około 50–100 cm pod ziemią, a panele przynajmniej 60 cm nad gruntem (nie zacienią ich rośliny).

Panele fotowoltaiczne znajdziesz w hurtowni Onninen!

Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, zapoznaj się z asortymentem naszej hurtowni internetowej. Czekają tu na Ciebie wydajne panele solarne wiodących producentów. Do najpopularniejszych wyborów należą:

Wybierz urządzenia, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twojej firmy i zacznij oszczędzać na energii elektrycznej!

Sprawdź pełną ofertę paneli fotowoltaicznych

Moduł fotowoltaiczny
Uchwyt ścienny