Jak ustawić pompę cwu?

Dodano: poniedziałek, 29.05.2023


Zastanawiasz się czym są pompy CWU, jakie mają funkcje i jak je właściwie ustawić? Czy pompa cyrkulacyjna CWU to obowiązkowy element każdej instalacji hydraulicznej? Odpowiadamy.

Pompa cwu

Sprawdź pompy obiegowe w hurtowni Onninen

Funkcje pompy cwu

Pompa do CWU to szczególne rozwiązanie, które wykorzystywane jest w instalacjach hydraulicznych. Jego montaż nie jest obowiązkowy, jednak zdecydowanie ułatwia codzienne życie. Najważniejszą funkcją pompy jest zapewnienie ciągłego przepływu wody, bez istotnych zmian w jej temperaturze, pomiędzy źródłem a odbiornikiem, jakim jest np. słuchawka prysznicowa. W praktyce jest to duże ułatwienie, ponieważ brak pompy cyrkulacyjnej sprawia, że woda w układzie wychładza się. Mówiąc praktycznie? W układzie, w którym zastosowano pompę CWU, po odkręceniu kranu, który znajduje się kilka lub kilkanaście metrów od źródła ciepłej wody, już po kilku sekundach można się spodziewać ciepłej wody. Gdyby pompy nie było, wówczas zaraz po odkręceniu kranu przez pewien czas leciałaby woda zimna, aż cała wychłodzona ciecz spłynęłaby z instalacji.

Najważniejszą funkcją pompy CWU jest zatem tłoczenie ciepłej wody użytkowej do wszystkich znajdujących się w budynku źródeł, w jak najkrótszym czasie i przy zachowaniu maksymalnej energooszczędności.

Jak ustawić pompę cwu?

Warunkiem efektywnego działania jest właściwy dobór urządzenia. Najważniejszymi parametrami są wydajność oraz wysokość podnoszenia. Ponadto urządzenie musi być odpowiednio zamontowane i optymalnie ustawione. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku pomp przystosowanych wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej, dostępne są modele o zdecydowanie mniejszej mocy grzewczej niż te, które wykorzystywane są również do ogrzewania nieruchomości.

Bardzo ważną kwestią jest prawidłowy montaż urządzenia, w zależności czy są to modele z zasobnikiem, czy bez. Dopiero gdy cała instalacja jest właściwie wykonana, można przystąpić do odpowiedniego ustawiania urządzenia. Istotne jest jego miejsce w układzie, ale też parametry działania. Samo przyspieszenie dostarczenia ciepłej wody to jedna z zalet, jednak ustawiając parametry pracy pompy, ważne jest, żeby pamiętać o odpowiednim ustawieniu kontroli temperatury. Pompa będzie uruchamiała się tylko wtedy, gdy temperatura wody w układzie spadnie poniżej określonego pułapu.

Regulacja parametrów działania w przypadku pomp CWU obejmuje również ustawienie temperatury granicznej, co pozwala chronić urządzenie przed przegrzaniem i awarią. Możliwa jest też ochrona urządzenia i jego wirników przed zablokowaniem.

W zależności od modelu możliwe jest też sterowanie czasem pracy urządzenia, jeśli zostało ono wyposażone w wyłącznik czasowy.

Pompy cwu w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen

W ofercie Onninen dostępne są różne warianty urządzeń. Pompa CWU gwintowana oraz z przyłączem kołnierzowym, które dostosowane są także do tłoczenia wody pitnej, jak np. w modelu pompy cyrkulacyjnej Onnline CP15-1,5. To model, który bez problemu podłączysz do standardowego gniazdka. Dużą zaletą jest pozytywna opinia potwierdzona atestem wystawionym przez PZH, dzięki czemu masz pewność, że woda będzie dobrej jakości. Dla wielu nie bez znaczenia będzie również cena.

Elektroniczna pompa do cyrkulacji wody pitnej, Onnline Pro 15-1/65 B, z przyłączem gwintowym 1Rp1/2", w komplecie zawór zwrotny i osłona termiczna.Dobrym rozwiązaniem będzie również elektroniczna pompa do cyrkulacji wody pitnej, Onnline Pro 15-1/65 B, 1Rp1/2". Dzięki przyłączu gwintowemu Rp1/2" i silnikowi sferycznemu z magnesem trwałym, pompa gwarantuje bezproblemowy montaż i niezawodną pracę. Jest idealna do zastosowań temperatury cieczy w zakresie +5°C do +95°C, oferując imponującą wydajność Qmax sięgającą nawet 1,05 m3/h, oraz wysokość podnoszenia Hmax do 1,04 m. Zestaw zawiera nie tylko samą pompę, ale także dodatkowe elementy ułatwiające instalację i użytkowanie. Zawór zwrotny i osłona termiczna zapewniają bezpieczeństwo i wydajność systemu, ograniczając ryzyko uszkodzeń i zapewniając optymalną pracę pompy.

Pompa cyrkulacyjna UP 20-15NBardzo dobrej jakości propozycją jest też pompa cyrkulacyjna Grundfos  UP 20-15N. Jedną z największych zalet są gabaryty urządzenia. Aby wbudować pompę wystarczy 150 mm, dzięki czemu model ten sprawdzi się nawet w niewielkich, trudno dostępnych przestrzeniach. Rozwiązanie opracowane i przygotowane przez markę Grundfos  Pompy Sp. z o.o., dzięki czemu masz pewność, że otrzymujesz sprzęt doskonałej jakości, w którym poszczególne komponenty są sprawdzone i wytrzymałe. To idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na energooszczędności. Niski pobór mocy oraz wysoka efektywność działania pozwala obniżyć ilość zużywanej energii elektrycznej i tym samym koszty eksploatacji urządzenia.

Pompa obiegowa elektoniczna MAGNA3Poza pompami CWU z przyłączem gwintowym w naszej ofercie dostępne są również modele kołnierzowe, jak np. pompa obiegowa MAGNA3 40-120 F 1x230V. Urządzenie zaawansowane technologicznie, o dość uniwersalnym przeznaczeniu. Świetnie sprawdzi się zarówno w instalacjach grzewczych, jak i chłodniczych. Z wbudowanym wygodnym, elektronicznym sterowaniem, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie ustawić parametry działania urządzenia. Pozwala to ograniczyć ilość zużywanej energii, a także istotnie zredukować koszty eksploatacji.

Sprawdź pompy obiegowe w hurtowni Onninen

Grupa bezpieczeństwa cwu