Jak ustawić zawór mieszający? Wszystko, co musisz wiedzieć o zaworach mieszających!

Dodano: wtorek, 8.03.2022


Zawór mieszający to jeden z kluczowych elementów stosowanych w instalacjach grzewczych i systemach ciepłej wody użytkowej. Pozwala zapobiegać przegrzewaniu i wychładzaniu się układu, a tym samym redukować straty energii. To nie jedyna jego zaleta. Do czego jeszcze służą zawory mieszające i czym kierować się podczas ich montażu?

Czym są i do czego służą zawory mieszające? Jak je wybrać i zamontować?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działają zawory mieszające,
 • jak wybrać odpowiedni zawór mieszający,
 • o czym pamiętać podczas montażu zaworu mieszającego.

Zobacz zawory mieszające od Afriso w hurtowni Onninen

Czym są i do czego służą zawory mieszające?

Zawory mieszające - jak sama nazwa wskazuje – służą do dokładnego mieszania wody z dwóch obiegów. Przydają się więc na przykład wtedy, gdy w jednej instalacji zamontowany jest zarówno układ wysoko-, jak i niskotemperaturowy. Dzięki elementom tym można też połączyć kilka różnych źródeł ciepła – na przykład kocioł na paliwo stałe z pompą ciepła lub kocioł gazowy z kominkiem z płaszczem wodnym.

Zastosowanie zaworów mieszających pozwala poprawić komfort korzystania z systemu centralnego ogrzewania. Dzięki nim użytkownicy mają możliwość sterowania pracą instalacji grzewczej i zoptymalizowania jej eksploatacji. Przekłada się to oczywiście na niższe koszty, a także dłuższą żywotność kotła.

Zawory stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania mieszają wodę podgrzaną przez kocioł z wodą powracającą. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie różnych temperatur dla poszczególnych stref ciepła w budynku. Co więcej, urządzenia te wykorzystuje się też do rozdzielania strumienia cieczy, tak aby trafiała ona zarówno do systemu grzewczego, jak i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Zobacz zawory mieszające od Afriso w hurtowni Onninen

Na co zwrócić uwagę wybierając zawór mieszający?

Czym są i do czego służą zawory mieszające?Wybierając zawory mieszające, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na różne ich rodzaje. Na rynku dostępne są przede wszystkim:

 • Zawory trójdrogowe (lub trójdrożne) – stosowane w nowoczesnych instalacjach grzewczych, ale też w systemach chłodniczych oraz systemach wody użytkowej. Ich zadanie polega na mieszaniu odpowiedniej ilości gorącego medium z chłodną wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest szybka zmiana trybu pracy i dostosowanie go do aktualnych warunków pogodowych. Zawór trójdrożny znajduje zastosowanie także w przypadku łączenia ogrzewania podłogowego z systemem grzejnikowym.
 • Zawory czterodrogowe – stosowane w przypadku kotłów na paliwa stałe. Poza funkcjami trójdrożnych zaworów mieszających, oferują dodatkowe udogodnienie w postaci podnoszenia temperatury wody powracającej do kotła. Urządzenie rozprowadza większość medium po instalacji, a resztę przekazuje do pompy zasilającej, co pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę między wszystkimi grzejnikami w systemie.

Należy także odnotować podział zaworów mieszających na ręczne i termostatyczne:

 • Ręczne zawory mieszające posiadają pokrętło, za pomocą którego można zmieniać proporcje wody. Urządzenia tego typu bywają również wyposażone w sterownik uwzględniający takie czynniki jak na przykład warunki atmosferyczne.
 • Termostatyczne zawory mieszające działają całkowicie samodzielnie. Bez względu na parametry wody ciepłej i zimnej wszystko regulowane jest automatycznie. Urządzenia dążą do utrzymania stałej, określonej wcześniej przez użytkownika, temperatury.

Zobacz zawory mieszające od Afriso w hurtowni Onninen

Podczas wyboru zaworu mieszającego należy więc w pierwszej kolejności sprecyzować potrzeby użytkownika i specyfikę jego instalacji grzewczej. Najważniejszym krokiem okaże się określenie przeznaczenia tego urządzenia. W zależności od tego, czy ma ono umożliwiać zasilanie dwóch różnych układów, czy chronić kocioł przed niską temperaturą, wykonawca powinien wybrać zawór przełączający lub mieszający.

Poza uwzględnieniem powyższych podziałów warto pamiętać również o takich kwestiach jak jakość wykonania urządzenia. Powinno ono pochodzić z asortymentu znanego i cenionego producenta, a tym samym być objęte wieloletnią gwarancją. Solidny zawór będzie odznaczał się wysokim poziomem odporności i długą żywotnością, a to przełoży się na bezawaryjne działanie instalacji.

Kryterium, które nie powinno decydować o doborze zaworu mieszającego, jest jego cena. Warto mieć na uwadze, że produkty wysokiej jakości mogą kosztować więcej niż słabsze zamienniki. Należy przy tym oczywiście zachować zdrowy rozsądek. Aspektem wpływającym na cenę urządzenia może być też obecność elektrycznego siłownika, którego wielkość oraz moc powinny zostać odpowiednio dopasowane do konkretnej instalacji.

Jak zamontować zawór mieszający?

Kwestią, nad którą często zastanawiają się instalatorzy systemów grzewczych, jest montaż i konfiguracja zaworów mieszających. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w układach otwartych nie należy umieszczać ich na rurach prowadzących od urządzenia grzewczego do naczynia przelewowego. Stanowi ono bowiem zabezpieczenie instalacji na wypadek wzrostu temperatury wody, umożliwiające wyprowadzenie jej poza obieg grzewczy. Nie wolno montować zaworów także na drodze do naczynia wzbiorczego. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia całego systemu.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w kwestii montażu zaworu mieszającego jest to, czy powinien on zostać zainstalowany za pompą czy przed nią. Co ciekawe, odpowiedź zależy od rodzaju obiegu. W systemach grzewczych montuje się go za pompą, a w instalacjach ciepłej wody użytkowej przed nią.

O ile możliwa jest ręczna konfiguracja zaworu trójdrożnego lub czterodrożnego, zdecydowanie lepsze rezultaty zapewni wybór modelu wyposażonego w siłownik elektryczny. Jak już wiesz, funkcja ta automatycznie dostosuje przepływ cieczy o odpowiedniej temperaturze.

Ręczne i termostatyczne zawory mieszające w ofercie Onninen

Jeśli szukasz wydajnych i solidnych zaworów dla swoich klientów, zaopatrz się w produkty marki Afriso. Cechują się one wysoką jakością wykonania i długim okresem gwarancyjnym. Wśród dostępnych w naszej hurtowni internetowej modeli znajdziesz zarówno zawory termostatyczne, jak i ręczne. Możesz także wybierać pomiędzy wariantami trój- i czterodrogowymi.

Przykładowe zawory mieszające marki Afriso obejmują:

 • Obrotowy zawór trójdrożny mieszający ARV 384 ProClick DN25 – cechujący się szerokim zastosowaniem i służący do mieszania wody w systemie grzewczym.
 • Termostatyczny zawór mieszający ATM 333 DN20 – przeznaczony do regulacji temperatury c.w.u. dostarczanej do baterii umywalkowych i prysznicowych.
 • Obrotowy zawór czterodrogowy mieszający ARV 484 ProClick DN25 – służący do montażu przy kotłach na paliwa stałe; miesza wodę, a jednocześnie podnosi temperaturę powrotu do kotła.
 • Zawór temperaturowy ATV 553 DN32 – zabezpieczający kocioł przed korozją niskotemperaturową, wydłużający jego żywotność i zwiększający sprawność.

Jak widzisz, w asortymencie Afriso z łatwością znajdziesz zawory mieszające idealnie dostosowane do potrzeb Twoich klientów. Dzięki tym urządzeniom zagwarantujesz im wydajne i niezawodne instalacje grzewcze, odporne na kosztowne straty ciepła i uszkodzenia wynikające z korozji.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Zawór 1/2
Zawór 3/4
Zawór 1 cal
Zawór mieszający do podłogówki
Zawór 3/8
Zawór redukcyjny
Zawór do wody 3/4
Klucz do zaworów
Zawór Afriso
Zawór mieszający Afriso
Zawór mieszający termostatyczny
Zawór mieszający