Jak usunąć utleniony polietylen z rur? Skrobak do rur PE

Dodano: piątek, 19.04.2024


Żeby usunąć utleniony polietylen z rur, potrzebujemy specjalnego skrobaka do rur PE. W poniższym artykule dowiemy się o nim tego, co najistotniejsze. Poznamy zastosowanie i rodzaje skrobaków, zobaczymy, jak usuwa się nim utleniony polietylen, a na koniec zaproponujemy kilka skrobaków z bogatej oferty hurtowni Onninen!

Instalator zgrzewa rury z polietylenu na placu budowy

Sprawdź skrobaki do rur w hurtowni Onninen

Zastosowanie i rodzaje skrobaków do rur PE

Skrobak do rur Geberit 63-160 w walizce (kanalizacja HDPE) 359.912.00.1Skrobaki do rur PE są bardzo ważnym narzędziem w procesie usuwania warstwy utlenionego polietylenu z powierzchni rur. Pozwala to przywrócić im zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Taki zabieg dla rur jest bardzo ważny, ponieważ odzyskują one pierwotne właściwości, zapewniając doskonałą szczelność. Można używać tu dwóch rodzajów skrobaków - ręcznych lub obrotowych. 

Skrobak ręczny to bardzo proste urządzenie o nieskomplikowanej konstrukcji, niemniej dokładnie usuwa wierzchnią warstwę polietylenu, co jest możliwe za sprawą jego precyzyjnie zaprojektowanego trzpienia i ostrza. Ten rodzaj skrobaka używa się do usunięcia utlenionej warstwy o małych średnicach. Zdecydowanie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest skrobak obrotowy, zapewniający równomierny, a więc skuteczny docisk ostrza. Dzięki temu efekty prac są nie tylko szybkie, ale i maksymalnie dokładnie. Skrobaki obrotowe stosuje się do wszystkich średnic rur.

Usuwanie utlenionego polietylenu skrobakiem do rur PE

Warstwa utlenionego polietylenu znajdująca się na rurze jest problematyczna, lecz za pomocą opisywanych w tym artykule skrobaków do rur PE łatwo ją usunąć. Skrobaki wyposażone są w ostrze do skrobania, efektywnie usuwając warstwę polietylenu. Po takim zabiegu rura staje się czysta.

Skrobak ręczny do rur PE WEBA, mały 1,5"/37mm 09-50-0000-07Bardzo ważne, by równomiernie dociskać ostrze do powierzchni rury, co zapewnia większą efektywność. Każdy skrobak wyposażony jest w odpowiednio zaprojektowane elementy - głowicę, trzonek i oczywiście ostrze. Pamiętajmy, że ta czynność jest obowiązkowa przed przystąpieniem do zgrzewania elektrooporowego różnych kształtek. Nie można więc pominąć tego kroku.

Rury muszą być ucięte w odpowiedni sposób, pod kątem prostym i oczyszczone właśnie za pomoc skrobaka. To absolutna podstawa, by rozpocząć proces zgrzewania elektrooporowego, czyli połączyć rury polietylenowe, używają do tego celu specjalnych kształtek. 

Skrobaki do rur pe w hurtowni Onninen

Przyjrzyjmy się teraz naszym propozycjom - skrobakom do rur PE, dostępnych w hurtowni Onninen.

  • Skrobak ręczny do rur PE, mały 1,5/37mm 09-50-0000-07 jest niezawodny, dzięki niemu dokładnie wyczyścimy rury PE. Jego mały rozmiar (ledwie 1,5”/37mm) jest idealny do precyzyjnego usuwania różnych zanieczyszczeń oraz nalotów. 
  • Skrobak obrotowy do rur PE Harris DN63 - DN400 09-50-0000-06Skrobak obrotowy do rur PE DN63 - DN400 09-50-0000-06 - to wszechstronne narzędzie do czyszczenia rur o średnicy od DN63 do DN400. Bardzo solidnie wykonany o mocnej konstrukcji. Łatwy i bezpieczny w obsłudze, ułatwia pracę. Jego wymiary: długość - 0,5 m, szerokość - 0,21 m, wysokość - 0,152 m, waga - 5,9 kg, objętość - 0,016 m3. 
  • Skrobak do rur 63-160 w walizce (kanalizacja HDPE) 359.912.00 - pozwala na skrobanie oraz czyszczenie wewnętrznych powierzchni rur o średnicy od 63 mm do 160 mm. Zaprojektowany dla hydraulików oraz instalatorów sanitarnych, którzy poszukują profesjonalnego sprzętu.

Nie lekceważmy więc niepozornie wyglądającego skrobaka, ponieważ jego znaczenie jest kluczowe. Przyzna to każdy instalator!

Sprawdź skrobaki do rur w hurtowni Onninen