Jak użyźnić ziemię i przygotować pod siew z glebogryzarką?

Dodano: środa, 31.01.2024


Doposażona w odpowiednie akcesoria, pozwala wykonywać szereg rożnych prac – bez marnowania czasu i energii. Jak przygotować ogród przed użyciem urządzenia? Czym glebogryzarka różni się od kultywatora? Czy warto zdecydować się na model z napędem? I czym glebogryzarka elektryczna różni się od wariantu spalinowego? Na te i inne pytania dotyczące glebogryzarek odpowiedzieli eksperci Onninen. Zapraszamy do lektury! Pozbędziesz się wątpliwości, jaką glebogryzarkę wybrać do ogrodu lub na działkę.

Rolnik na polu z glebogryzarką spalinową przygotowuje ziemię pod siew

Sprawdź glebogryzarki w hurtowni Onninen

Odpowiednie przygotowanie terenu pod glebogryzarkę

Ręczne spulchnianie gleby w ogrodzie oraz kopanie na niewielkiej głębokości umożliwia powszechnie znany szpadel. Jednak w trudnych warunkach, gdy wielkość powierzchni roboczej jest znaczna, podłoże bardzo twarde, a zadania mocno skomplikowane, zastosowanie znajdują specjalne maszyny - glebogryzarki spalinowe, elektryczne i ręczne. Nowoczesna glebogryzarka ogrodowa zdecydowanie ułatwia i przyspiesza prace w ogrodach. Służy nie tylko do napowietrzania gleby.

Glebogryzarka to specjalistyczne urządzenie, używane w przeróżnych pracach ogrodniczych i działkowych. Doskonale sprawdzi się do wyrównywania ziemi i spulchniania gleby, aby posadzone rośliny mogły zdrowo rosnąć. Przed zastosowaniem sprzętu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Niezależnie od tego, czy szykujesz się do założenia trawnika, czy zamierzasz przeprowadzić innego rodzaju prace ogrodowe, pierwszym krokiem są zawsze czynności porządkowe.

Podłoże należy dokładnie oczyścić z wszelkich śmieci, kamieni, gałęzi i chwastów. Następnie trzeba ostrożnie wykopać rośliny, które mają docelowo znaleźć się w innej części ogrodu. W przypadku wysoce zachwaszczonej ziemi, warto rozważyć oprysk. Na terenach podmokłych bardzo ważne jest wcześniejsze odwodnienie podłoża przez stworzenie melioracji. Dopiero tak przygotowany teren można przekopać za pomocą szpadla lub glebogryzarki. 

Co lepiej się sprawdzi do ogrodu: glebogryzarka czy kultywator?

Glebogryzarka Greenworks 40V [Urządzenie, G40TL]Glebogryzarka pozwala przekopać, wyrównać i spulchnić glebę. Urządzenie wyposażone jest w specjalne ostrza, które obracają się na tarczach. Ruch obrotowy powoduje przecinanie podłoża. Nie tracąc wiele czasu ani energii, uzyskujesz idealnie płaską powierzchnię bez grudek i szczelin. Maszyna przydaje się również przy usuwaniu chwastów i rozprowadzaniu nawozów. Dzięki dostępności różnych, dedykowanych akcesoriów, możesz sprytnie rozszerzyć funkcjonalność swojej glebogryzarki, by wykorzystać sprzęt w dodatkowej roli, np. kosiarki czy odśnieżarki.

Kultywator (inaczej aerator uprawowy) również pozwala spulchnić glebę. Wyposażony jest w charakterystyczne zęby, które wbijają się głęboko, mieszają ziemię, wyrównują ją i odchwaszczają. Podobnie jak glebogryzarka, kultywator nadaje się do napowietrzania trawników, rozprowadzania nawozu czy usuwania chwastów. Pierwsza różnica między urządzeniami tkwi w dużej mocy silnika kultywatora, a druga - w zasadzie działanie. Kultywator nie obraca ziemi. Często pozostawia grudki i szczeliny powietrzne. Znajduje powszechne zastosowanie w rolnictwie, gdzie wymagana jest wysoka moc silnika, znaczna głębokość robocza oraz maksymalna wydajność, a uzyskanie wygładzonej powierzchni nie stanowi priorytetu.

W przypadku przydomowych ogrodów lepiej sprawdzi się glebogryzarka. Po jej użyciu ziemia jest spulchniona i gładka, optymalnie przygotowana pod siew.  

Czy warto postawić na glebogryzarkę z napędem?

Kluczową kwestią, nad którą należy się pochylić przy wyborze glebogryzarki, jest napęd. Każda glebogryzarka posiada napęd! Może być on ręczny, elektryczny albo spalinowy. Rodzaj napędu należy dostosować do wielkości ogrodu oraz charakteru, częstotliwości i intensywności planowanych prac. Glebogryzarka ręczna jest po prostu napędzana siłą ramion operatora. Modele ręczne są kompaktowe, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Dobrze sprawdzają się przy sypkich podłożach, małych ogródkach i grządkach.

Ich zaletą jest także mobilność. Łatwo je przenosić i przechowywać. Bywają jednak uciążliwe w obsłudze. Musisz użyć siły, by ruszyły do przodu. Przy większych obszarach i długotrwałej pracy warto zainwestować w maszynę z napędem własnym. Glebogryzarka elektryczna lub spalinowa sprawi, że spulchnianie gleby i wygładzanie ziemi będzie znacznie łatwiejsze, wygodniejsze i szybsze. 

Różnica między glebogryzarką elektryczną i spalinową

Glebogryzarka spalinowa do działania potrzebuje paliwa. Radzi sobie z trudnym, twardym gruntem i bardzo dużymi powierzchniami. Niestety, silnik spalinowy pracuje stosunkowo głośno, a skutkiem ubocznym tego rodzaju napędu jest wydzielanie toksycznych spalin. Bardziej ekologiczną i cichą, ale zwykle słabszą alternatywą dla glebogryzarek spalinowych są glebogryzarki elektryczne - wyposażone w napęd elektryczny. Mogą być zasilane akumulatorem lub podłączane do źródła prądu za pomocą kabla, co wiąże się z ograniczonym zasięgiem lub czasem pracy.

  • W przydomowym ogrodzie, na niewielkiej działce lub na małym polu powinna Ci wystarczyć glebogryzarka elektryczna. 
  • Czekają Cię prace w kleistym, ciężkim podłożu oraz/lub na rozległym terenie? Rozważ inwestycję w mocną glebogryzarkę spalinową o odpowiednio dużej szerokości roboczej.

Glebogryzarki w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz wysokiej klasy narzędzia i akcesoria ogrodnicze, które pomogą Ci w założeniu wymarzonego ogrodu i jego późniejszej, bezproblemowej pielęgnacji. W asortymencie posiadamy m.in. glebogryzarki elektryczne Greenworks  - dostawcy innowacyjnych elektronarzędzi ogrodowych. Są one wygodne w obsłudze i przyjazne dla środowiska. Sprawdź naszą pełną ofertę rozwiązań do ogrodu i zamów potrzebne produkty online.

Nadal nie wiesz, jaka glebogryzarka będzie najlepsza do Twoich zastosowań? Wahasz się między modelem elektrycznym a spalinowym? Nie znalazłeś na naszej stronie potrzebnego urządzenia? Skontaktuj się z nami! Postaramy się pomóc. 

Sprawdź glebogryzarki w hurtowni Onninen

Glebogryzarka
Glebogryzarka elektryczna