Jak walczyć ze smogiem w swojej okolicy? Poznaj ogrzewanie bez zanieczyszczeń

Dodano: środa, 3.02.2021


Zanieczyszczenie powietrza to jeden z głównym problemów środowiskowych Polski. Choć smog jeszcze jakiś czas temu kojarzył się z wielkimi aglomeracjami, dziś dotyczy nawet mniejszych miejscowości. Za jego powstawanie w największej mierze odpowiadają budynki ogrzewane tradycyjnymi kotłami - najczęściej na węgiel lub drewno. Wykorzystywanie pieców tego typu nie tylko odbija się na jakości powietrza, ale także na Twoim portfelu. Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane jest bowiem z jego ogrzewaniem. Dowiedz się, jak walczyć ze smogiem dzięki pompom ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją!

Jak walczyć ze smogiem w swojej okolicy_ Poznaj ogrzewanie bez zanieczyszczeń

Z artykułu dowiesz się:

  • jak ochronić dom przed smogiem,
  • jak wygląda kwestia montażu instalacji urządzenia niehermetycznie zamkniętego (typu split),
  • dlaczego warto rozważyć wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Jak ochronić dom przed smogiem?

Problem smogu negatywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu osób przebywających w zanieczyszczonej okolicy. Na ryzyko narażasz się nie tylko na zewnątrz, ale nawet pozostając w domu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy właściciel ogrzewanego budynku zadbał o ekologiczne rozwiązania w swoim obiekcie. Co zaliczymy do podstawowych sposobów walki ze smogiem? Jakość powietrza wokół budynku będzie tym lepsza, im mniej energii pochłonie jego ogrzewanie. Absolutną koniecznością jest więc właściwa izolacja obiektu oraz jego ocieplenie. Podstawowe działania powinny objąć zminimalizowanie wszelkich strat ciepła, a przede wszystkim wybór najbardziej oszczędnego sposobu ogrzewania budynku. O możliwych do wyboru opcjach przeczytasz w kolejnym podpunkcie.

Sprawdź asotryment ogrzewania z hurtowni Onninen

W Polsce walka ze smogiem przyjęła także oblicze prywatnych inwestycji w odnawialne źródła energii. Właściciele domów zauważyli, że fotowoltaika to doskonały sposób na oszczędność, który jednocześnie przekłada się na mniejsze zużycie paliw w elektrowniach. Walkę ze smogiem można prowadzić także chroniąc swoje zdrowie na co dzień - poprzez maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza czy rośliny pochłaniające zanieczyszczenia.

Jakie źródło ciepła wybrać?

Najbardziej szkodliwe dla środowiska są piece opalane drewnem oraz węglem niskiej jakości. Idealnym rozwiązaniem byłoby poleganie na odnawialnych źródłach energii, lecz na chwilę obecną w Polsce graniczyłoby to z cudem. W niektórych regionach kraju da się co prawda podłączyć do geotermii, a inni mogą zaspokoić część zapotrzebowania na ciepło energią pozyskiwaną z promieni słonecznych, lecz większość gospodarstw wciąż będzie uzależniona od węgla.

Należy przy tym zauważyć, że ogrzewanie budynku za pomocą prywatnego kotła zawsze bardziej przyczyni się do zanieczyszczenia powietrza niż korzystanie z energii produkowanej instytucjonalnie. Elektrownie zobowiązane są bowiem do stosowania różnych filtrów na kominach, dzięki czemu szkodliwe dla zdrowia pyły nie dostają się do atmosfery w takich ilościach, jak w przypadku prywatnych inwestycji.

Sprawdź strefę marki Vaillant w hurtowni Onninen!

Idealne rozwiązanie stanowi więc stosowanie pomp ciepła. Korzystają one co prawda w niewielkim stopniu z prądu sieciowego, ale jak wspomnieliśmy wyżej, jest on produkowany ze znacznie mniejszą szkodą dla środowiska niż ciepło z kotła opalanego węglem. Produkty tego typu opierają się zaś głównie na czystej i darmowej energii odnawialnej, pochodzącej z powietrza, wody lub gruntu.

Zalety pomp ciepła

Zastąpienie pieców do spalania węgla pompami ciepła zdecydowanie przyczynia się do ograniczania zanieczyszczeń polskich miast i wsi. Minimalizowana jest w ten sposób tak zwana niska emisja, dzięki czemu w powietrzu unosi się mniej pyłu PM10 i PM2,5. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta nowoczesnych urządzeń tego typu.

Jak walczyć ze smogiem w swojej okolicy_ Poznaj ogrzewanie bez zanieczyszczeń

Wśród zalet pomp ciepła można wymienić również:

  • szybki zwrot kosztów inwestycji,
  • niższe koszty budowy domu (brak konieczności budowy komina czy magazynu na opał),
  • długą żywotność urządzenia (nawet 50 lat),
  • niskie koszty eksploatacji,
  • łatwą obsługę,
  • możliwość wykorzystania urządzenia do chłodzenia powietrza latem.

Jak wygląda kwestia montażu urządzenia niehermetycznie zamkniętego (typu split)?

Pompy ciepła dzielą się na urządzenia hermetycznie zamknięte i niehermetycznie zamknięte. Jaka jest między nimi różnica? W tych pierwszych wszelkie części zawierające gazy fluorowane pozostają szczelnie zamknięte za pomocą lutowania twardego, spawania bądź innej metody trwałego łączenia. Te drugie to natomiast modele typu split. Ich łączenie i wypełnianie czynnikiem roboczym odbywa się na miejscu. Oznacza to, że przy montażu pomp niehermetycznie zamkniętych niezbędny jest wykwalifikowany specjalista.

pompa ciepła vaillant

Już teraz złóż zamówienie przez onninen.pl!

O ile instalację urządzenia hermetycznie zamkniętego może przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia producenta do montażu i uruchomienia pompy, o tyle model typu split wymaga zaangażowania instalatora posiadającego specjalny certyfikat. Powszechnie uprawnienia te nazywane są f-gazowymi i wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego.

Podobne ograniczenia dotyczą także zakupu urządzeń tego typu. Na przykład dostępny w hurtowni instalacyjnej Onninen pakiet z pompą ciepła powietrze/woda typu split objęty jest ustawą f-gazową. Oznacza to, że klient może go nabyć, tylko jeśli posiada certyfikat wydany przez UDT, uprawniający do montażu urządzeń niehermetycznie zamkniętych. Inną opcją jest podpisanie oświadczenia, że kupowany produkt zostanie odsprzedany dalej bez montażu lub że jest się końcowym odbiorcą, lecz posiada się już umowę na instalację pompy przez certyfikowanego instalatora.

Dlaczego warto rozważyć wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła?

Aby pozbyć się smogu w Polsce, jak najwięcej osób powinno wymienić swój piec na pompę ciepła. Nie każdy to jednak zrobi. Oznacza to, że jeszcze przez wiele lat możesz zmagać się z problemem zanieczyszczenia. Niestety nie jesteś w stanie całkowicie odizolować swojego budynku od otoczenia - potrzebujesz ciągłej cyrkulacji powietrza, więc musisz liczyć się z tym, że smog będzie notorycznie napływał do Twoich wnętrz. Jak się przed nim uchronić?

Poza oczyszczaczami powietrza, o których wspominaliśmy wcześniej, odpowiedź może stanowić wysokiej jakości wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze w budynku będzie cały czas wymieniane, a jednocześnie dostosowywane do potrzeb mieszkańców. System zaawansowanych filtrów skutecznie wyeliminuje z niego wszelkie pyły zawieszone oraz kurz.

Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła pozwala również zminimalizować zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania budynku. Dzieje się tak właśnie dzięki funkcji rekuperacji - ciepło ze zużytego powietrza wykorzystywane jest do ogrzania świeżego, napływającego z zewnątrz. W oczywisty sposób przekłada się to na niższe rachunki i mniej zanieczyszczeń.

Zmniejsz zanieczyszczenie powietrza dzięki urządzeniom marki Vaillant

Jeśli chcesz przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście, a przede wszystkim zadbać o zdrowie i samopoczucie we własnym domu, zainwestuj w pompy ciepła i systemy wentylacyjne marki Vaillant. Znajdziesz je w bogatym asortymencie hurtowni Onninen! Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Centralne ogrzewanie