Jak wspomóc działanie kotłów? Neutralizator kondensatu

Dodano: środa, 28.02.2024


W poszukiwaniu sposobów na optymalizację pracy systemów grzewczych, szczególną uwagę warto zwrócić na mało oczywiste, ale niezwykle istotne komponenty. Wśród nich znajduje się neutralizator kondensatu. Można rzecz, że to  cichy bohater nowoczesnych instalacji. Jego rola, choć może nie rzucać się w oczy ale jest bardzo ważna dla zapewnienia efektywności i bezpieczeństwa pracy kotłów kondensacyjnych.

Instalacja grzewcza z piecem gazowym oczyszczona neutralizatorem kondensatu

Sprawdź neutralizatory kondensatu w hurtowni Onninen

Czym jest i jak działa neutralizator kondensatu?

Najprościej mówiąc, neutralizator kondensatu to urządzenie, które w praktyce pełni funkcję strażnika. Dba on o systemy kanalizacyjne przed potencjalnie szkodliwym wpływem kwaśnego kondensatu. W sercu tego procesu leży zasada grawitacyjnego przepuszczenia kondensatu przez złoże neutralizujące, które efektywnie zmienia jego pH z kwaśnego na neutralne. Dzięki temu, kondensat, który w swojej pierwotnej formie mógłby uszkodzić rury kanalizacyjne lub negatywnie wpłynąć na przydomową oczyszczalnię ścieków, staje się bezpieczny dla otoczenia.

Kiedy warto zastosować neutralizator kondensatu?

Neutralizator kondensatu SFA SANINEUTRALOstatni moment w którym należy pomyśleć o zainstalowaniu neutralizatora kondensatu to w montaż kotła kondensacyjnego. Mimo tego, ze te urządzenia są już bardzo nowoczesne, efektywniejsze i bardziej ekologiczne niż kiedyś, generują niestety nadal w procesie spalania kwaśne skropliny. Te z kolei bez odpowiedniej obróbki mogą stanowić zagrożenie dla domowych instalacji. Można zatem stwierdzić, że wartość neutralizatora kondensatu rośnie wraz z intensywnością użytkowania kotła – im większa produkcja kondensatu, tym większa potrzeba jego neutralizacji. Bez względu na to czy mowa jest o mniejszych domowych instalacjach, czy o większych systemach grzewczych, zastosowanie neutralizatora jest bardzo potrzebne dla zachowania integralności zarówno instalacji, jak i środowiska naturalnego.

Mówienie tu o środowisku nie jest przesadą. To, co może wydawać się małym krokiem w procesie instalacji kotła kondensacyjnego, w rzeczywistości jest gigantycznym skokiem w kierunku zrównoważonego i bezpiecznego ogrzewania domu. Urządzenia są projektowane do maksymalizacji efektywności przez odzyskiwanie ciepła ze spalin, ale skutkiem ubocznym jest więc też produkcja kwaśnego kondensatu. Właśnie tutaj neutralizator kondensatu staje się niesamowicie potrzebny. Wówczas że kondensat z kotłów kondensacyjnych może być bezpiecznie odprowadzany do kanalizacji, przydomowej oczyszczalni ścieków, czy nawet szamba, bez ryzyka uszkodzenia systemów lub negatywnego wpływu na środowisko.

Od jakiej mocy kotła neutralizator kondensatu?

Neutralizator kondensatu BWT SoluTECHZasadniczo, każdy kocioł kondensacyjny, niezależnie od swojej mocy, generuje kwaśny kondensat, który wymaga neutralizacji. Nie ma jednoznacznej granicy mocy kotła, od której wymagane jest stosowanie neutralizatora kondensatu, ponieważ rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest ilość produkowanego kondensatu, a ta zależy od wielu czynników, w tym od efektywności kotła, rodzaju paliwa i warunków pracy systemu grzewczego.

Tak dla czystej orientacji można przyjąć, że kotły kondensacyjne o mocy poniżej 24 kW generują mniej kondensatu niż większe jednostki. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet przy mniejszych mocach, kondensat wytwarzany jest w wystarczającej ilości, by wymagać neutralizacji ze względu na jego kwaśny charakter. Reasumując zaleca się stosowanie neutralizatora kondensatu dla wszystkich kotłów kondensacyjnych, niezależnie od ich mocy, aby zapewnić bezpieczne i zgodne z przepisami odprowadzanie kondensatu do systemu kanalizacyjnego.

Neutralizatory kondensatu w hurtowni Onninen

Jeżeli szukasz neutralizatorów kondensatu, zapoznaj się z naszą ofertą. Posiadamy neutralizatory dostosowanych do różnorodnych potrzeb i specyfikacji kotłów kondensacyjnych. Chociaż na stronie naszej hurtowni mamy dostępnych wiele innych produkty różnych producentów, postaramy ułatwić wybór i poniżej przedstawiamy trzy modele, które wyróżniają się na tle innych:

  1. Neutralizator kondensatu VAILLANT bez pompy z granulatem Neutralizator kondensatu SFA SANINEUTRAL – przeznaczony do neutralizacji kondensatu z kotłów kondensacyjnych. Produkt dla tych, którzy poszukują efektywnego sposobu na eliminację kwaśnego kondensatu, zapewniając bezpieczne odprowadzenie do kanalizacji. Może być stosowany razem z pompami. Może być montowany na ścianie lub podłodze.
  2. Neutralizator kondensatu BWT SoluTECH - to kolejne urządzenie, które służy do neutralizacji kwaśnego kondensatu przed jego odprowadzeniem do systemu kanalizacyjnego. Urządzenie to działa na zasadzie grawitacyjnego przepuszczenia kondensatu przez złoże neutralizujące, co oznacza, że nie wymaga użycia pompy do swojego działania.
  3. Neutralizator kondensatu VAILLANT bez pompy z granulatem to urządzenie dla kotłów o mocy do 350 kW, wyposażone w granulat neutralizujący. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla większych systemów grzewczych, gdzie potrzebna jest efektywna neutralizacja większych ilości kondensatu.

Ważne jest, aby przy wyborze kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim specyfikacją techniczną i zaleceniami producenta, aby zapewnić maksymalną efektywność i bezpieczeństwo instalacji grzewczej.

Sprawdź neutralizatory kondensatu w hurtowni Onninen