Jak wybrać i zainstalować w puszcze zasilacz LED? Poradnik

Dodano: piątek, 7.07.2023


Oświetlenie LED cechuje się niskim zużyciem prądu, wysokiej jakości światłem oraz możliwością zmiany kolorów lampek. Dzięki temu doskonale sprawdza się w łazienkach, kuchniach czy korytarzach - zarówno jako estetyczny dodatek, jak i główne oświetlenie. Najczęściej jednak taśmy LED służą do doświetlania spowitych w cieniu miejsc, jak blat pod szafkami czy głębokie półki. O ile instalacja takich świateł nie sprawia zazwyczaj żadnego problemu, o tyle dobór odpowiedniego zasilacza może budzić wątpliwości. Dlatego też doradzamy, jaki model sprawdzi się najlepiej.

Puszka instalacyjna na ścianie

Sprawdź zasilacze do LED w hurtowni Onninen

Dobór zasilaczy do instalacji LED

zasilacz LED natynkowy Zamel 14V DC 8WCzy wszystkie taśmy LED wymagają stosowania zasilaczy? Jest to konieczne z powodu zasady działania zasilaczy LED. Światło wytwarzane jest przez półprzewodnik wykonany z krzemu. Do jego zasilania potrzebny jest prąd stały. Siła promieniowania uzależniona jest z kolei od napięcia, jednak powinno ono wynosić maksymalnie kilkadziesiąt volt.

Tymczasem w gniazdku obecny jest prąd przemienny 230V. Jaki jednak zasilacz zamówić, by uzyskać na wyjściu odpowiednie parametry? Wiele zależy od miejsca montażu oświetlenia LED. Spotkać się można także z dwoma typami urządzeń zasilających - jedne z nich wytwarzają napięcie 12V, a inne - 24V. Jaka jest różnica między nimi?

Jaka jest różnica między zasilaczem LED 12V i 24V?

Aktualnie produkowane są taśmy LED zasilacza LED dopuszkowego Zamel 14V DC 15Wzasilane prądem 12V i 24V. Co warte zauważenia, oba modele pobierają tyle samo prądu. Jednak zmiana napięcia powoduje przesunięcie współrzędnych chromatyczności. Dlatego też diody zasilane wyższym napięciem będą wydawać się jaśniejsze.

Warto jednak pamiętać o spadku napięcia w przypadku długich taśm ledowych. Powyżej pięciu metrów wskazane jest korzystanie z dodatkowego zasilacza, aby różnica w jasności świecenia poszczególnych diod nie była mocno widoczna. Dlatego też długie taśmy posiadają często możliwość dwustronnego podłączenia do prądu.

Rodzaje zasilaczy LED marki Zamel w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znaleźć zasilacza LED modułowego Zamel 12V DC 15Wmożna kilka rozwiązań w zakresie zasilania taśm ledowych. Główną różnicą pomiędzy nimi jest sposób montażu:

  • Najprostszym rozwiązaniem jest zasilacz LED natynkowy Zamel 14V DC 8W o mocy 8 lub 15W. Jego największą wadą jest brak maskowania zasilacza, jednak nie zawsze stanowi to problem. W wielu przypadkach urządzenie można zamontować pod szafką lub włożyć na górną część mebla, gdzie nie będzie w ogóle widoczny.
  • Jeśli nie ma możliwości schowania zasilania, warto skorzystać z zasilacza LED dopuszkowego Zamel 14V DC 15W Wystarczy wykonać w ścianie otwornicą otwór na puszkę elektryczną, by podłączenie taśmy z diodami LED pozostało całkowicie niewidoczne. Rozwiązanie takie często stosuje się w łazienkach w celu ukrycia urządzenia przed wilgocią.
  • W nowych instalacjach ciekawym pomysłem jest przeprowadzenie linii zasilającej bezpośrednio ze skrzynki rozdzielczej. Jest to doskonałe miejsce do instalacji zasilacza LED modułowego Zamel 12V DC 15W. Może on też zasilacz kilka punktów oświetleniowych w całym domu, co w wielu przypadkach zaoszczędzi nie tylko mnóstwo pracy, ale także zmniejszy koszty stworzenia oświetlenia.
  • Obok standardowych modeli posiadamy także wyłącznik dotykowy do taśm LED Zamel WDN-01. Pełni on funkcję typowego zasilacza, a jednocześnie pozwala na przyciemnianie oświetlenia lub zmianę kolorów. Wspomniany model posiada trzy kanały sterujące RGB i jest przeznaczony do taśm, modułów i opraw LEDIX.

Duży wybór rozwiązań w zakresie zasilania oświetlenia LED pozwala na wykonanie estetycznych i dobrze ukrytych przed wzrokiem obwodów elektrycznych. Dzięki temu efekt działania takich systemów jest jeszcze lepszy.

Jak zainstalować zasilacz LED w puszcze elektrycznej?

wyłącznik dotykowy do taśm LED Zamel WDN-01Przede wszystkim konieczny jest zakup odpowiedniego modelu zasilacza LED. Będzie on posiadał odpowiednie wymiary, dzięki czemu z łatwością zmieścisz go w standardowej puszce elektrycznej. Zwróć także uwagę na napięcie i moc zasilacza, aby parametry te odpowiadały wymaganiom montowanego oświetlenia. Następnie należy doprowadzić przewody do miejsca instalacji. Najczęściej są one ukryte pod warstwą tynku, aby zwiększyć końcową estetykę.

Konieczne będzie zatem wywiercenie otworu o średnicy puszki oraz wykonanie kanałów w ścianie do prowadzenia kabli. Do zasilacza należy podłączyć przewody zasilające (fazowy oraz neutralny) oraz końcówki z taśmy LED (plus i minus). Wszystkie wejścia są wyraźnie opisane na zasilaczu. Po podłączeniu można uruchomić oświetlenie w celu przetestowania jego działania. Jeśli diody świecą prawidłowo, można zalepić kanały, a puszkę zamknąć deklem.

Sprawdź zasilacze do LED w hurtowni Onninen

Oświetlenie łazienki