Jak wybrać kombinerki do pracy? Przegląd najpopularniejszych produktów

Dodano: piątek, 1.09.2023


Kombinerki, znane również jako obcęgi czy szczypce, to narzędzie ręczne stosowane głównie do chwytania, trzymania, gięcia, skręcania i przycinania różnych materiałów. Są to powszechnie używane narzędzia w dziedzinach takich jak prace mechaniczne, elektronika, hydraulika, stolarstwo i wiele innych. Jakie jeszcze szczypce warto posiadać w swojej walizce z narzędziami, do czego służą poszczególne typy tych narzędzi oraz jak wybrać najlepszy model do swojego warsztatu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Stalowe kombinerki na deskach

Sprawdź kombinerki robocze w hurtowni Onninen

Czym kierować się przy wyborze kombinerek?

Uniwersalne szczypce, nazywane popularnie kombinerkami, służą przede wszystkim do przytrzymywania różnych przedmiotów, przewodów i niewielkich elementów. W tym celu posiadają one proste i szerokie szczęki, pokryte poprzecznymi bruzdami, zapewniające mocniejszy chwyt.

Kombinerki NWS 180 VDECharakterystyczny jest również okrągły otwór w górnej części szczypiec, przeznaczony do lepszego łapania przedmiotów zaokrąglonych (pręty, rurki, okrągłe przewody). Przy samym zawiasie dodatkowo występuje zaostrzony fragment, pozwalający na przecinanie przedmiotów. Taka budowa zapewnia wysoką funkcjonalność kombinerek, nie wpływając na ich wytrzymałość oraz trwałość. To właśnie dlatego jest to tak popularny rodzaj szczypiec.

Jakie są rodzaje kombinerek?

Choć kombinerki są najbardziej popularnym rodzajem szczypiec i nie jest to jedyny ich model. Innymi, często spotykanymi narzędziami z tej grupy, są obcęgi, nazywane także obcinaczkami. Wyróżniają się one ostrymi krawędziami szczęk i służą przede wszystkim do przecinania innych materiałów. Wyróżnić w tym przypadku można obcęgi czołowe lub obcinaczki boczne. Wyróżnić można także szczypce wydłużone, o długiej powierzchni szczęk, czy lekko wygięte, pozwalające na dojście do najtrudniej dostępnych miejsc (wewnątrz obudowy urządzeń). Niemal osobną grupę stanowią szczypce specjalistyczne, takie jak:

  • Szczypce do rur o zaokrąglonych szczękach, sprawdzające się przy chwytaniu rurek o nieco większej średnicy.
  • Szczypce Klucz w jednym narzędziu KNIPEXSzczypce do zaciskania końcówek. Posiadają odpowiednio wyprofilowane otwory. Po przygotowaniu przewodu i nałożeniu na niego odpowiedniej przejściówki, wkłada się ją do takich szczypiec, a następnie zaciska. W ten sposób metalowa część końcówki ulega deformacji i trwale blokuje się na przewodzie.
  • Szczypce Segera służą do ściągania pierścieni Segera, zabezpieczeń przed zsuwaniem się elementów mechanicznych, np. z wałów lub otworów.
  • Szczypce do ściągania izolacji wyposażone są w ostre otwory wielkości typowej dla standardowych przewodów elektrycznych. Po włożeniu takiego do szczypiec i ich zaciśnięciu, izolacja zostaje przerwana i łatwo ją zsunąć z żyły przewodu.

Jak widać po wskazanych przykładach, szczypce to bardzo szeroka kategoria narzędzi, która obejmuje nie tylko często spotykane modele, ale również wiele specjalistycznych rozwiązań.

Przegląd kombinerek i szczypiec w ofercie Onninen

Hurtownia elektryczna i hydrauliczna Onninen posiada zarówno uniwersalne, jak i specjalistyczne modele szczypiec dla profesjonalistów. Współpracujemy ze znanymi firmami, słynącymi z wysokiej jakości oraz wyboru najlepszych stali. Dzięki temu narzędzia te są trwałe i mogą służyć przez wiele lat bez oznak zużycia.

Kombinerki NWS 180 VDE

Szczypce do ściągania izolacji Wiedmüller STRIPAXPopularnym rozwiązaniem są szczypce uniwersalne NWS 180 VDE o typowej budowie, pozwalającej na wykonywanie wielu prac: przytrzymywania, obcinania, ściskania itd. Kombinerki takie sprawdzają się do podstawowych napraw i prac instalacyjnych.

Szczypce do rur Knipex CYL007

Regulowane szczypce Knipex pozwalają na pewny chwyt zarówno małych, jak i dużych średnic rur. Sprawdzą się także w przypadku innych zaokrąglonych powierzchni. Żaden hydraulik nie może obyć się bez szczypiec Knipex CYL007w swojej walizce z narzędziami. Ten model został specjalnie zaprojektowany z myślą o specjalistach.

Szczypce do ściągania izolacji Weidmuller Stripax

Wyrabianie końcówek przewodów może być nie tylko czasochłonne, ale i bardzo trudne. Ale można taką pracę znacznie sobie ułatwić korzystając ze szczypiec Stripax od Weidmuller. Wytrzymała budowa, doskonałe działanie i możliwość obrabiania przewodów o średnicach od 0,32 mm do nawet 3,5 mm to podstawowe zalety tego narzędzia. Ponadto szczypce do ściągania izolacji posiadają także możliwość cięcia przewodów, więc nie trzeba sięgać dodatkowo po obcęgi.

Ściągacz izolacji Ironside do kabli służących do transmisji danych

Ściągacz izolacji Ironside do kabli do transmisji danychBudowa ściągacza izolacji nieco odróżnia to urządzenie od innych szczypiec (przypomina bardziej zszywacz), jednak zasada działania jest taka sama, jak urządzeń powyżej. Specjalistyczna konstrukcja ostrzy pozwala na wyrabianie końcówek kabli do transmisji danych, używanych najczęściej w informatyce. Ściągacz Ironside do kabli transmisyjnych charakteryzuje się mocną budową i niezawodnością. Przeznaczony jest głównie dla specjalistów, choć sprawdzi się także w domowym warsztacie elektroników i komputerowców.

Sprawdź kombinerki robocze w hurtowni Onninen

Kombinerki
Szczypce Knipex
Szczypce Segera