Jak wybrać najefektywniejszy rodzaj klimatyzacji?

Dodano: wtorek, 12.09.2023


Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez klimatyzacji. Jeszcze kilkanaście lat temu rozwiązanie wykorzystywane jedynie w samochodach lub obiektach użyteczności publicznej, obecnie coraz częściej są montowane również w domach i mieszkaniach. Jakie są warianty klimatyzatorów i jakie modele wybrać?

Instalator montuje klimatyzację na ścianie

Sprawdź klimatyzację w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jakie zalety posiada klimatyzacja sufitowa?

Klimatyzator sufitowy nazywany jest też kasetonowym, rozwiązanie cenione jest że względu na liczne zalety. Wśród najczęściej wymienianych jest estetyka, ponieważ nie zajmują we wnętrzu zbyt wiele miejsca, ale najważniejszą kwestią jest to, że pozwalają one na równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu.

klimatyzator sufitowy LG Standard Inverter 3,5 kWPrzed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze rodzaju urządzenia należy pamiętać, że klimatyzacja sufitowa może zostać zamontowana wyłącznie w niektórych pomieszczeniach. Zabierają one część przestrzeni, dlatego zdecydowanie częściej znajdują zastosowanie w lokalach użytkowych niż w domach czy mieszkaniach. Nowoczesne modele klimatyzatorów posiadają dodatkowe funkcje, poza chłodzeniem lub ogrzewaniem, dzięki wewnętrznemu wentylatorowi, umożliwiają równomierne rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu. Przez użytkowników cenione są również ze względu na możliwość wentylowania, osuszania czy filtrowania powietrza.

Kiedy warto zdecydować się na klimatyzator kanałowy?

Podstawą działania klimatyzatorów kanałowych jest wykorzystanie elementarnych praw fizyki. Jej zastosowanie wymaga przygotowania specjalnej instalacji - kanałów, które znajdują się w całym chłodzonym budynku. Poszczególne elementy muszą zostać przeprowadzone przez ściany oraz stropy, a w zależności od potrzeb danego obiektu kanały przyjmują kształt okrągły lub prostokątny.

Na wykonanie instalacji kanałowej najlepiej zdecydować się już na etapie projektowania budynku. Wówczas stosunkowo łatwo jest zarówno zaprojektować, jak i wykonać system kanałów. W późniejszych etapach, tj. gdy projekt budowany jest w trakcie realizacji lub w już gotowych obiektach klimatyzator kanałowy zdecydowanie trudniej jest zamontować. Im większy stopień skomplikowania wykonania instalacji, tym koszty jej wykonania również będą wyższe.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jeszcze pamiętać, że urządzenie sterujące, zgodnie z zasadami i przepisami musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu.

Czym jest system klimatyzacji Split?

Klimatyzator split cenione są przede wszystkim za wygodę i funkcjonalność. Idealne rozwiązanie do domów, a nawet mieszkań. Jedną z największych zalet tego typu urządzeń jest to, że są nie tylko wygodne, ale i bardzo proste w obsłudze. Urządzenia te umożliwiają nie tylko chłodzenie i ogrzewanie pomieszczenia, ale ustawione w odpowiednim trybie osuszają, wentylują oraz filtrują powietrze.

klimatyzator ścienny MDV Komplet Split Aroma 2022 5,3 kWSzukając odpowiedniego urządzenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc, która musi zostać odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczenia, głośność pracy urządzenia, wydajność energetyczną, samooczyszczanie. Niektóre modele pozwalają również dokonać pomiaru temperatury tam, gdzie są zainstalowane. W zależności od modelu urządzenia różnią się między sobą kątem nawiewu, a także dodatkowymi funkcjami. Świetnie sprawdzić się może np. jonizator. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w różne tryby pracy, a użytkownik zyskuje możliwość zarządzania klimatyzatorem z poziomu aplikacji.

Klimatyzatory w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen dostępne są różne warianty klimatyzatorów, dzięki czemu można bez większego problemu dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Klimatyzatory sufitowe w wariantach o różnej mocy, np. klimatyzator sufitowy LG Standard Inverter 3,5 kW, działający w klasie energetycznej A+++. Urządzenie posiada wszelkie niezbędne atesty, jednak ze względu na jego rozmiar może być zamontowany raczej w pomieszczeniach dość wysokich.

klimatyzator kanałowy Rotenso NEVO N26Xi R14 jednostka wewnętrzna 2,6 kWGdy w domu lub mieszkaniu pomieszczenia nie są zbyt wysokie, alternatywnym rozwiązaniem będzie klimatyzator typu Split. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy dokładnie sprawdzić jego wydajność, biorąc pod uwagę w szczególności wielkość pomieszczenia, w którym ma pracować. W naszej ofercie dostępny jest m.in. klimatyzator ścienny MDV Komplet Split Aroma 2022 5,3 kW. W zestawie znajdują się agregat, jednostka zewnętrzna oraz bezprzewodowy sterownik. Urządzenie, działające w klasie energetycznej A++, pozwala zapewnić optymalny komfort.

W nowych obiektach można dość prosto zaplanować i wykonać klimatyzację kanałową. Wariant ten wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań, jak np. klimatyzatora kanałowego Rotenso NEVO N26Xi R14 jednostka wewnętrzna 2,6 kW. To rozwiązania, z których korzystać można przez cały rok, ponieważ poza chłodzeniem pozwalają również na ogrzewanie powietrza.

Sprawdź klimatyzację w hurtowni instalacyjnej Onninen

Klimatyzacja sufitowa
Klimatyzator split
Klimatyzator kanałowy
Rura do klimatyzacji
Rura elastyczna
Pompa do klimatyzacji