Jak wybrać najlepszy przycisk dzwonkowy?

Dodano: poniedziałek, 2.10.2023


Przyciski dzwonkowe służą do powiadamiania domowników, że ktoś trzeci chce wejść do budynku. Stosuje się je w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz na klatkach schodowych w blokach. Systemy dzwonków i gongów stosowane są również w zakładach usługowych i produkcyjnych. Jakie wyróżniamy rodzaje przycisków? Który przycisk dzwonkowy wybrać i od czego zależy ten wybór?

Męska ręka z przyciskiem dzwonkowym drzed drzwiami

Sprawdź przyciski dzwonkowe w hurtowni Onninen

Jaki przycisk dzwonkowy wybrać na zewnątrz?

dzwonek elektroniczny Kontakt Simon 8-12V Simon54Przed odpowiedzią na to pytanie warto przybliżyć poszczególne rodzaje przycisków dzwonkowych i różnice pomiędzy nimi. Według kryterium zasady działania mechanizmu sygnalizacji wyróżniamy:

  • dzwonki bezprzewodowe;
  • dzwonki przewodowe;
  • dzwonki elektromechaniczne;
  • dzwonki elektroniczne;
  • dzwonki zasilane bateriami;
  • dzwonki z wtyczką do gniazdka sieciowego;
  • gongi, wydające pojedynczy dźwięk typu bim-bam.

Zasada działania dzwonków bezprzewodowych to połączenie radiowe przycisku zewnętrznego z odbiornikiem, zamontowanym wewnątrz budynku. Z kolei przyciski przewodowe łączą się z odbiornikiem przy pomocy kabla. Dzwonki elektromechaniczne wyróżnia inny rodzaj materiału, bo zawierają elementy metalowe, np. z aluminium, które wydają dźwięk pod wpływem nacisku i zasilania elektrycznego. Dzwonki elektroniczne to najbardziej zaawansowane urządzenia. Prócz funkcji regulacji głośności, występującej też w innych rodzajach przycisków, mają także funkcję różnych dźwięków i melodii do wyboru.

Poza tym przyciski dzwonkowe elektroniczne działają na większych odległościach, a niektóre przystosowane są do tworzenia sieci przycisków, zsynchronizowanych z odbiornikami. Takie sieci tworzy się w dużych domach wielorodzinnych z kilkoma wejściami i obiektach przemysłowych. Prócz tego podziału poszczególne urządzenia mogą być wyposażone w hermetyczne zabezpieczenia, które chronią przed zamoczeniem przez deszcz. Nie należy montować przycisków wewnętrznych na zewnątrz budynku. Zawilgocenie i zmiany temperatur powodują zakłócenia sygnału, a naciśnięcie może spowodować porażenia prądem.  

Reasumując, wybór przycisku dzwonkowego na zewnątrz zależy od rodzaju budynku, jego powierzchni i efektu, jaki chcemy uzyskać. Spore znaczenie ma przystosowanie przycisku zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze też, aby miał podświetlenie i funkcję regulacji głośności. Ta druga funkcjonalność przydaje się, gdy w domu są małe dzieci albo osoby niedosłyszące. Poza tym zdarza się, że zbyt cichy dźwięk jest zakłócony przez odgłosy z telewizji, a w zakładach przez pracujące urządzenia.

Jak podłączyć przycisk dzwonkowy?

dzwonek bezprzewodowy Videotronic OPERA AC 230VSposób montażu i mocowanie przycisku zależy od rodzaju dzwonka. Dzwonki przewodowe najlepiej zamontować przed rozłożeniem elewacji zewnętrznej i wykończeniem budynku, aby łatwo ukryć kabel. Przed rozpoczęciem montażu wyłącz główny bezpiecznik instalacji elektrycznej. Wszystkie czynności wykonuj, zwracając uwagę na styk zwierny, widoczny na schemacie w załączonej instrukcji. Warto tu zaznaczyć, że rzadkie awarie takich urządzeń zdarzają się, gdy napięcie znamionowe w sieci przekroczy dopuszczalne wartości, na przykład podczas uderzenia pioruna. Jeśli masz większy dom albo nie chcesz robić bałaganu przy rozciąganiu kabla, to wybierz przycisk bezprzewodowy, zasilany bateriami. 

Dzwonki bezprzewodowe radiowe mocowane są na wkręty. Sprawdź przy tym, czy odległość między przyciskiem, a odbiornikiem nie będzie zbyt duża. Aby stworzyć sieć złożoną z kilku dzwonków i odbiorników, zamocowanych w różnych miejscach, należy wszystkie urządzenia przytwierdzić do ścian, uruchomić i włączyć sygnał w sterowniku. Następnie wybrać rodzaj melodii i ustawić głośność. Podczas montażu warto korzystać z systemów ramkowych wielokrotnych, które ułatwiają estetyczne obsadzenie odbiornika, a także wymianę baterii i wymianę urządzenia po uszkodzeniu.

Gdzie umieścić przycisk dzwonkowy?

Zewnętrzny przycisk dzwonkowy mocuje się na ścianie z prawej lub lewej strony drzwi zewnętrznych, w widocznym miejscu na wysokości wzroku. Dzięki temu naciśnięcie nie sprawi problemu także dzieciom. Jeśli obok jest włącznik oświetlenia zewnętrznego, to warto przycisk dzwonka podpisać. Dzięki temu osoba wchodząca nie będzie miała wątpliwości, gdzie nacisnąć. Największą popularność mają przyciski zewnętrzne z podświetleniem, dzięki któremu są widoczne na drzwiach wejściowych także w ciemności.

Przyciski dzwonkowe w hurtowni Onninen

Realizujemy zamówienia na różne rodzaje dzwonków. Nasze produkty stosowane są w wielu domach i obiektach użyteczności publicznej. Przykładowe przyciski i dzwonki, dostępne w ofercie sprzedaży hurtowni elektrycznej Onninen, to:

  • dzwonek bezprzewodowy ZAMEL ZUMBA ST-390dzwonek bezprzewodowy Videotronic OPERA AC 230V, z wodoodpornym przyciskiem, zasilanym bezpośrednio z kontaktu sieciowego, napięcie zasilania 230V, produkt kompatybilny z odbiornikiem radiowym, odbierającym sygnał na odległość do 100 metrów;
  • dzwonek bezprzewodowy ZAMEL ZUMBA ST-390, zasilany bateriami 2xAA, z funkcją wyboru sygnalizacji: dźwięk, światło, światło/dźwięk oraz ustawieniami różnych melodii dzwonka oraz zasięgiem do 150 metrów;
  • dzwonek elektroniczny Kontakt Simon 8-12V Simon54 to model zasilany prądem stałym, wyposażony w ramki, przeznaczony do stosowania wewnątrz budynków, a więc na klatkach schodowych, zapleczach sklepów, itp., wyróżnia się ciekawym designem. Prócz wyglądu łatwo go zamontować, dzięki zastosowaniu systemów ramkowych. 

Sprawdź przyciski dzwonkowe w hurtowni Onninen