Jak wybrać najlepszy sztucer do rynny?

Dodano: poniedziałek, 2.10.2023


Dzięki odpowiedniemu systemowi rynnowemu możliwe jest odprowadzanie wody z dachu. Oczywiście, aby było to możliwe trzeba skompletować zestaw rynnowy. Obok rynien, trzeba zaopatrzyć się w  rury spustowe, narożniki, łączniki, a także sztucer do rynny. Czym jest sztucer do rynny i jak wybrać najlepszy?

Instalator montuje sztucer do rynny w domu jednorodzinnym

Sprawdź sztucery do rynien w hurtowni Onninen

Czym jest sztucer do rynny?

sztucer stalowy Geldbach czarny gwint jednostronny 2 1/2" L=80 Warto wiedzieć, że sztucer do rynny to nici innego jak element łączeniowy rynny z rurą spustową. To on pozwala na swobodny odpływ wody opadowej z dachu po rynnie w kierunku gruntu. Powinien być odpowiednio dobrany nie tylko do średnicy rynny, ale i średnicy rury spustowej. Sztucer dobrany do systemu rynnowego musi spełniać określone normy, aby zapewniał przepustowość. Istotne znaczenie ma dobrej jakości materiał, z którego jest wykonany. Najlepiej wybrać sztucer zrobiony z metalu odpornego na korozję, czyli nie reagującego z wodą.

Odpowiednim rozwiązaniem jest sztucer stalowy, który będzie właściwym wyborem do rynny wykonanej z tego samego materiału. Warto wiedzieć, że sztucer można dopasować do rodzaju rynny. Zatem, jeśli wykorzystuje się rynny aluminiowe, to i sztucer powinien być wykonany z tego materiału. Podobnie jest w przypadku rynien miedzianych czy tytanowych. Do lejów spustowych można dopasować dedykowane akcesoria. Dobrze sprawdzą się siatki zabezpieczające, które zapobiegają zapychaniu się sztucera liśćmi czy innych zanieczyszczeniami. Stosowane są też przewody ogrzewające przeciwoblodzeniowe. Do montażu można używać klejów i silikonów.

Do czego służy sztucer do rynny? 

Leje spustowe, czyli sztucery wykorzystuje się nie tylko do łączenia z rurą spustową pionową, ale i odprowadzenia wody do rzygacza. Ponieważ sztucer rynny odpowiada za szczelność systemu odprowadzania wód opadowych z dachu, prawidłowość jego montażu jest bardzo istotna. Można wykonać szybko otwór w rynnie, z pomocą szablonu o wymiarach podobnych do sztucera i rynny. W celu wycięcia otworu trzeba zaznaczyć kształt i użyć piłki ręcznej do metalu.

sztucer stalowy Gebo czarny 1/2" dł.0.40m dwustronnie gwintowanyMożna przy montażu sztucera sięgnąć także po nożyce do blachy. Skorzystanie z elektronarzędzi z powodu możliwości uszkodzenia powłoki ochronnej jest raczej odradzane. Wycięcie otworu to dopiero początek pracy. Następnie trzeba wywinąć brzeg odpływu do dołu mniej więcej na 8 mm przy zastosowaniu zginarki ręcznej. Pozostaje jeszcze zgięcie tylnych blach do środka rynny. Odpowiednio zamontowany sztucer zapobiega blokowaniu się wody w rynnie.

Złe zwymiarowanie elementów systemu rynnowego, zarówno rynien, rur spustowych, jak i przelewów ma bezpośredni wpływ na jego niesprawność. Do wymiarowania stosuje się normę EN 12056-3. Wysokiej jakości sztucer do rynny przewyższa poziom wymagany przez normy, jeśli chodzi o przepustowość, co gwarantuje komfort w przypadku intensywnych opadów deszczu. Odpowiednie dobranie go do rynny ma kluczowe znaczenie, by cały system rynnowy mógł działać prawidłowo, bezawaryjnie i nie był podatny na uszkodzenia mechaniczne.                     

Ile powinna wystawać blacha od rynny? 

Przy montażu sytemu rynnowego trzeba pamiętać, że rynna może odstawać od pokrycia dachowego na odległość nie większą niż połowa jej szerokości. Linia, która przedłuża płaszczyznę dachu powinna znajdować się od 1 do 2 cm nad rynną. Z kolei pas podrynnowy musi mieć taką szerokość, by umożliwiał zabudowę wnęki na orynnowanie.       

Sztucery stalowe w ofercie hurtowni Onninen 

W ofercie hurtowni hyrdaulicznej Onninen znajdziecie produkty, elementy łączeniowe do rynien, które pozwolą stworzyć szczelny system rynnowy. 

sztucer stalowy Geldbach czarny gwint jednostronny 1" L=150Warto zdecydować się na sztucer stalowy Geldbach czarny gwint jednostronny 2 1/2" L=80 . Posiada gwintowane końce, a grubość jego ścianki wynosi 2,9 mm. Z kolei średnica to 60,3 mm. Dzięki temu, że wykonany jest ze stali jest odporny na korodowanie. Waga dla jednego metra w przypadku tego modelu wynosi 4,11 kg.

Dobrym wyborem będzie ponadto sztucer stalowy Gebo czarny 1/2" dł.0.40m dwustronnie gwintowany. Ten model posiada grubość ścianki wynoszącą 2,3 mm, a jego średnica to 21,3 mm. Odznacza się znacznie niższą wagą, która dla jednego metra wynosi 1 kg.

Odpowiednim rozwiązaniem będzie także sztucer stalowy Geldbach czarny gwint jednostronny 1" L=150. Warto poznać jego parametry techniczne. Grubość ścianki wynosi 2,6 mm, z kolei średnica sztucera to 33,7 mm. Waga dla jednego metra wynosi 1,99 kg. Podobnie jak pozostałe modele pokryty jest czarną powłoką i jest odporny na rdzewienie.

Sprawdź sztucery do rynien w hurtowni Onninen

Sztucer