Zawory instalacyjne to urządzenia, które służą do zamykania otworów i wylotów, do regulacji przepływu wody i gazów przez przewody i zapobiegania ich cofaniu oraz do regulacji i kontrolowanego uwalniania ciśnienia. Istnieje wiele rodzajów zaworów. Czym kierować się, wybierając zawory do instalacji wodnej lub instalacji gazowej? Skorzystaj z praktycznych wskazówek specjalistów Onninen!
Sprawdź zawory instalacyjne w hurtowni Onninen
Jakie są rodzaje zaworów automatycznej regulacji ciśnienia i przepływu?
Instalacje wodne charakteryzują się określonym ciśnieniem roboczym. Dodatkowo może w nich zostać określone maksymalne ciśnienie robocze. Przekroczenie zadanej wartości grozi poważnymi uszkodzeniami urządzeń i rur. Z tego względu w instalacjach wodnych i innych układach hydraulicznych stosuje się specjalne zawory regulujące ciśnienie, których zadaniem jest utrzymywanie ciśnienia w żądanym zakresie. Istnieją trzy główne rodzaje zaworów automatycznej regulacji ciśnienia i przepływu:
- zawory regulacji ciśnienia - regulujące ciśnienie wejściowe lub wyjściowe,
- zawory regulacji przepływu – zaporowe sterowane elektrycznie,
- zawory regulacji poziomu wody – pływakowe i typu on/off.
Wybór konkretnego zaworu warto skonsultować z jego producentem. Na pewno ustalenia wymagają: docelowa funkcja zaworu (np. redukcja ciśnienia, utrzymywanie ciśnienia, zapobieganie przepływowi zwrotnemu), ciśnienie pracy, współczynnik redukcji ciśnienia oraz maksymalna przepustowość przy stracie 1 bar (wartość Kvs).
Na jakiej zasadzie działają zawory redukcji ciśnienia?
Zawór regulacyjny redukcyjny wykorzystuje membranę ze sprężyną jako element zamykający, na który nacisk wywiera przepływające przez sieć wodociągową medium. Jest to zawór membranowy sterowany własnym medium. Redukuje zmienne ciśnienie na wejściu na stałe, odpowiednio niższe ciśnienie na wyjściu. Standardowo ciśnienie wyjściowe mieści się w zakresie 1-15 bar.
Medium wpływa do zaworu głównego. Zanim dotrze do strony wyjściowej, przepłynie kolejno przez zawór kulowy, filtr, kryzę, zawór sterujący i następny zawór kulowy. Jeżeli ciśnienie wyjściowe przekroczy nastawioną wartość, zawór zamknie się. Jeśli jednak ciśnienie wyjściowe za zaworem okaże się niższe od nastawionej wartości, zawór sterujący otworzy się, medium popłynie od strony wejściowej i znad komory sterującej, a następnie otworzy się zawór główny.
Sprawdź zawory instalacyjne w hurtowni Onninen
Jak wybrać zawór do instalacji hydraulicznej?
W instalacjach hydraulicznych wykorzystuje się rozmaite typy zaworów. Różnią się one budową, przeznaczeniem oraz sposobem działania. Dwa główne rodzaje to zawory kulowe i zawory tłokowe. Obydwa służą do otwierania/zamykania obiegu wody. Jak działa zawór kulowy? W bardzo prosty sposób. Konstrukcja zaworów kulowych zawiera specjalną, obrotową „kulkę” z przelotem, która powoduje zamykanie lub otwieranie obiegu wody w instalacji.
Natomiast w zaworze tłokowym przepływ wody zostanie zamknięty poprzez wysunięcie tłoka. Do sterowania przepływem wody służą także zawory grzybkowe. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego dławika w kształcie grzybka. W skład konstrukcji wchodzą ponadto ruchomy trzpień i korpus. Elementem korpusu zaworu jest gniazdo przylgowe. Ponadto w systemach o wysokim ciśnieniu do sterowania cieczą często wykorzystywane są niezwykle trwałe zawory.
Zawory można podzielić także ze względu na ich przeznaczenie na:
- zawory regulacyjne – jak np. zawór równoważący, który umożliwia dokładną regulację hydrauliczną instalacji;
- zawory zamykające;
- zawory bezpieczeństwa – stosowane są przede wszystkim w instalacjach centralnego ogrzewania i bojlerach, gdzie zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia, automatycznie uwalniając nadmiar wody lub pary;
- zawory rozdzielcze;
- zawory zwrotne - umożliwiają przepływ wody w jednym kierunku, stąd ich powszechne wykorzystanie w systemach o podwyższonym ryzyku cofania się wody.
W procesie wyboru zaworów instalacyjnych należy wziąć pod uwagę szereg czynników, a w szczególności: rodzaj, przeznaczenie oraz jakość wykonania danego wyrobu. Warto potraktować zakup zaworu jako inwestycję w trwałość i niezawodność działania instalacji hydraulicznej. Staraj się wybierać zawory i akcesoria od sprawdzonych producentów i dostawców, o potwierdzonej certyfikatem/atestem jakości i objęte gwarancją. Topowe marki często oferują wsparcie techniczne dla profesjonalistów, co zdecydowanie ułatwia dobór właściwego rozwiązania, jego montaż, obsługę i późniejszą konserwację. W razie ewentualnych problemów czy wątpliwości zyskujesz dostęp do fachowej pomocy, udzielanej przez specjalistów doskonale zorientowanych w używanych przez Ciebie produktach.
Instalatorów hydraulicznych zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy zawory kulowe, bezpieczeństwa, zwrotne, termostatyczne, grzejnikowe, antyskażeniowe, pierwszeństwa, regulacyjne, zaporowe i wiele innych rodzajów. Ofertę budujemy na bazie rozwiązań najbardziej uznanych firm i marek z branży instalacyjno-grzewczej. Szeroką gamę nowoczesnych produktów w świetnych cenach dostarczamy pod marką własną Onnline. Doradcy Onninen służą profesjonalnym wsparciem merytorycznym.