Jak wybrać odpowiedni czujnik ruchu?

Dodano: piątek, 3.11.2023


Czujnik ruchu to urządzenie elektroniczne, które znajduje bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Najczęściej montowane jest w różnego typu instalacjach, takich jak np. systemy alarmowe czy oświetlenie. Jaka jest zasada działania czujnika ruchu, jak właściwie skalibrować urządzenie i jakie są dostępne czujniki ruchu? Dowiesz się z tego artykułu!

Biały czujnik ruchu na ścianie

Sprawdź czujniki ruchu w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działają czujniki ruchu?

Mechanizm działania w czujnikach ruchu zależy przede wszystkim od wariantu urządzenia oraz jego budowy i wykorzystanej technologii. Obecnie najczęściej wykorzystywane są rozwiązania bazujące na podczerwieni, ultradźwiękach lub mikrofalach. W zależności od wykorzystanego medium wyróżnia się czujniki aktywne, nazywane również radarowymi, w których wykorzystywane są fale elektromagnetyczne, natomiast w drugim wariancie urządzeń aktywnych za wysyłanie i odbieranie odpowiedzialne są ultradźwięki. Z kolei w czujnikach ruchu pasywnych, urządzenia działają wykorzystując podczerwień.

Lampa z czujnikiem ruchu Steinel L830 iHFW czujnikach aktywnych podstawą działania są sygnały - wysyłane i odbierane przez odpowiednie elementy system. W zależności od wariantu są to ultradźwięki (czynniki mechaniczne) lub fale elektromagnetyczne, które mogą być przesyłane zarówno w zakresie mikrofal, jak również światła widzialnego. Wiązki wysyłane są, a gdy napotkają “przeszkodę” odbijają się od niej, powracając do urządzenia nadawczo-odbierającego. Wykrywając ruch uaktywniają instalację, w której są zainstalowane (włączają alarm lub oświetlenie). Zjawisko fizyczne, jakim jest efekt Dopplera jest więc wykorzystywane na szeroką skalę, nie tylko w medycynie. W różnego typu systemach wykrywane są zmiany częstotliwości fali. Gdy wiązka wysyłania i odbierania mają taką samą długość, tzn. że odbija się ona od ścian, mebli itp., gdyż wzajemne położenie obiektów i urządzenia nie uległo zmianie. Jeśli na torze wysyłanej fali pojawi się dodatkowy obiekt, to zmienia się częstotliwość fali, a czujnik dostaje informację o wykryciu ruchu.

Jak odpowiednio skalibrować czujnik ruchu?

Odpowiednia kalibracja czujników jest niezbędna do prawidłowego działania całego systemu. Aby cieszyć się z pełni funkcjonalności całość musi być odpowiednio rozlokowana, a czujnik musi być właściwie zamontowany. Do podłączenia i skalibrowania potrzebne będą wszystkie znajdujące się w zestawie elementy. W zależności od modelu konieczne może być zastosowanie odpowiedniego układu sterowania, zasilania. Dobór przewodów i ich montaż powinien zostać wykonany przez profesjonalistów, aby uniknąć awarii.

Czujnik ruchu ORNO z sygnalizacją bezprzewodową, IP44, 120mKalibracja odbywa się zgodnie z wytycznymi umieszczonymi przez producenta wybranego wariantu czujnika i technologii, w jakiej on działa. W większości rozwiązań sterować i odpowiednio ustawiać zakres działania, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Wystarczy zaprogramować odpowiedni sensor, aby dostosować rozwiązanie do potrzeb. Kalibracja obejmuje w szczególności:

  • parametr SENS, którego wartość wyrażona jest liczbowo, odnosi się do określenia czułości i zasięgu działania czujnika ruchu,
  • parametr LUX - dotyczy ustawienia czujnika zmierzchu, jest on wyrażony w lumenach na metr kwadratowy,
  • parametr TIME, oznaczający czas załączania urządzenia połączonego z czujnikiem, wartość ta wyrażana jest w sekundach lub minutach.

Czujnikowi przypisać można konkretne wartości, aby działał zgodnie z oczekiwaniami. Regulacja systemu z czujnikami ruchu i zmierzchu nie jest zazwyczaj skomplikowana, bo współcześnie stosowane rozwiązania wyposażone są w specjalne pokrętła, którego zmiana położenia pozwala na korektę działania.

Jak wykrywa ruch mikrofalowy czujnik ruchu?

W czujnikach mikrofalowych wysyłane są fale elektromagnetyczne w paśmie wąskim, co sprawia, że urządzenia cechują się wyjątkową czułością i wysoką precyzją. Wśród największych zalet tego wariantu wymienić należy fakt, że są one niewrażliwe nawet na duże zmiany temperatury, działają sprawnie i bez awarii.

Mikrofalowy czujnik ruchu Zamel Typ: MCR-01Emitowane i odbierane mikrofale umożliwiają wykrycie ruchu obiektów, w tym takich, które poruszają się równolegle - zbliżają się lub oddalają od czujnika. Dodatkowo mikrofale mogą pokonywać niewielkie obiekty, w tym cienkie ściany, szkło - przechodzą przez nie. Bazujące na mikrofalach urządzenia w większości można regulować, określając zasięg działania. Czułość urządzenia sprawia, że wykrywa ono każdy ruch, również wtedy, gdy będzie generowany np. przez robota sprzątającego.

Przed podjęciem decyzji o zakupie czujnika ruchu wykorzystującego mikrofale należy pamiętać, że znajdujące się w zasięgu działania czujnika urządzenia elektroniczne (w szczególności, jeśli również emitują mikrofale) lub duża powierzchnia metalowych powierzchni mogą powodować zakłócenia w stabilnej i efektywnej pracy.

Sprawdź mikrofalowe czujniki ruchu w hurtowni Onninen

Kiedy warto zastosować mikrofalowy czujnik ruchu?

Urządzenia wykorzystujące mikrofale charakteryzują się dużą dokładnością działania. Dlatego też mikrofalowy czujnik ruchu będzie zdecydowanie skuteczniejszy w trudnych warunkach. Idealnie poradzi sobie w ciemności, we mgle, jest niewrażliwy na zmianę temperatury, działanie wiatru itp. Pozwala wykryć potencjalny ruch z większej odległości. O dużej skuteczności działania mówi się również dlatego, że pozwala na wykrywanie ruchu bardzo zróżnicowanych obiektów - cechujących się różnym rozmiarem i kształtem.

Modele te sprawdzą się doskonale np. w magazynach lub na zewnątrz budynków. Polecany jest jako czujnik ruchu do alarmu, ze względu na wysoką czułość  działania. Czujnik ruchu alarm wykorzystujący wiązki mikrofalowe zapewnia duże bezpieczeństwo.

Czym jest czujnik ruchu PIR?

Czujnik ruchu PIR to jeden z obecnie cieszące się dużą popularnością urządzenie pasywne. Skrót PIR pochodzi od angielskiego Passive Infra-Red. Jego istotą jest działanie w paśmie podczerwieni, pozwala zatem wykrywać ciepło, emitowane np. przez ciało człowieka. Mechanizm działania umożliwia z dużą dokładnością wykrycie zmian temperatury w pomieszczeniu, w którym działa urządzenie. Te zaawansowane technologicznie rozwiązania bez trudności potrafią odróżnić emitujące ciepło obiekty od człowieka czy zwierzęcia, a część z dostępnych obecnie modeli odróżnia także człowieka od zwierzęcia domowego.

Czujnik ruchu PIR Steinel IS360-1 IP54Decydując się na czujnik PIR należy pamiętać, że jest to urządzenie, które nie emituje żadnych fal, dlatego obszar jego oddziaływania jest ograniczony wyłącznie do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Wśród najczęściej wymienianych zalet czujników PIR wymienić należy stosunkowo szeroki kąt detekcji. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje urządzenie, powinno ono zostać zainstalowane np. na ścianie bądź na suficie. Jest to najlepszy wariant, jeśli konieczne jest wykrycie ruchu obiektu poruszającego się prostopadle do czujnika.

Dużym atutem nowoczesnych detektorów ruchu typu PIR jest to, że zostały zaprogramowane w taki sposób, aby odróżniać człowieka i zwierzę domowe. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki technologii. Urządzenie co prawda wykrywa zwierzęta, czyli obiekty, których rozkład cieplny przypomina człowieka, jeśli jednak jego masa jest wyraźnie mniejsza, obiekt ten jest ignorowany.

Zastosowanie i zalety czujnika obecności

Dużym zainteresowaniem cieszy się także czujnik obecności. Jest on często wykorzystywany w instalacja oświetleniowych, gdzie generowany ruch powoduje załączenie światła, określonych lamp, podświetlenia schodów - w zależności od konstrukcji całego systemu. W czujnikach odpowiadających za sterowanie oświetleniem możliwe jest ustawienie interwału czasowego, w którym zaświecone elementy systemu nie gasną nawet wtedy, jeśli detektor nie wykryje nowego ruchu.

Nowoczesny ogród z lampami na czujnik ruchu

Wygodne sterowanie oświetleniem przy pomocy czujników ruchu wykorzystywane jest m.in. w ogrodach czy przed domem. Zazwyczaj urządzenia te wyposażone są w dodatkową funkcjonalność - posiadają dodatkowo czujnik zmierzchu. Mechanizm działania polega tu na ocenie natężenia światła. Cały system zaprojektowany jest wówczas tak, że w pierwszej kolejności sprawdzane jest natężenie, jeśli jego wartość będzie niższa niż zadana, wówczas uruchamia się czujnik ruchu. Jest to doskonałe rozwiązanie, aby lampa na czujnik ruchu znajdująca się w ogrodzie, na podjeździe czy przed drzwiami wejściowymi uruchamiała się wyłącznie po zmroku.

Czujniki ruchu w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni elektrycznej Onninen posiadamy bardzo rozbudowany asortyment czujników ruchu oraz akcesoriów niezbędnych do prawidłowego montażu. W zależności od zastosowania są to rozwiązania pozwalające na skuteczne działanie alarmów czy sterowanie oświetleniem, umożliwiające włączenie lampy w określonych w systemie warunkach.

Czujnik Ruchu OPAL Na Podczerwień. 110-130V/Ac, 220-240V/AcZ całą pewnością na uwagę zasługują m.in. nowoczesne, utrzymany w nowoczesnym stylu oprawy elewacyjne marki STEINEL. Przykładem może być Lampa z czujnikiem ruchu Steinel L830 iHF. Nowoczesna propozycja, w której wykorzystano m.in. moduł bluetooth, ułatwiający sterowanie urządzeniem. Czujnik ruchu w prezentowanym modelu jest bardzo subtelny i nie rzuca się w oczy, dlatego ceniony jest przez osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie domu. W omawianym modelu kąt detekcji wynosi aż 160°, a światło może być aktywowane po wykryciu ruchu nawet w odległości 5 m. Dużą zaletą jest to, że lama zostaje włączona tylko wtedy, gdy czujnik ruchu wykryje obecność człowieka. Urządzenie zostało bowiem zaprogramowane w taki sposób, aby ignorować inne czynnik, jak np. zwierzęta, deszcz czy spadające w czasie wiatru liście.

Tam, gdzie konieczne jest dbanie o bezpieczeństwo ludzi i mienia najlepiej jest zainwestować w czujniki ruchu, które połączone są z alarmem. Umożliwiają one skuteczne monitorowanie otoczenia, a odległość zależy przede wszystkim od wariantu urządzenia. Czujnik ruchu z sygnalizacją bezprzewodową IP44 zapewnia zasięg aż do 120 m, dzięki czemu idealnie sprawdzi się do monitorowania okolic obiektu, w tym drzwi wejściowych. Może być wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym, ale doskonale pomoże zadbać także o ochronę magazynów czy parkingów. Sprzęt działa bezprzewodowo, konieczne są jednak odpowiednie baterie, na szczęście producent zadbał, aby wysyłane było powiadomienie do użytkownika, gdy poziom naładowania akumulatorów jest niski.

Sprawdź czujniki ruchu w hurtowni Onninen

Czujka ruchu