Jak wybrać odpowiedni ogranicznik przepięć?

Dodano: wtorek, 26.09.2023


Kiedyś podczas burzy w pośpiechu odłączaliśmy od źródła zasilania najcenniejsze domowe sprzęty. Każdy wiedział, że mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu, chociaż większość z nas nie miała pojęcia dlaczego. Do dzisiaj wiele osób, widząc błyskawice na niebie, odłącza komputer, pralkę czy telewizor od prądu, chociaż w nowoczesnych budynkach urządzenia elektryczne z reguły są dobrze zabezpieczone. Skuteczną ochronę instalacji elektrycznej i podłączonych do niej sprzętów zapewniają m.in. ograniczniki przepięć. Czym jest i jak działa ogranicznik przepięć? Jaki ogranicznik przepięć wybrać do planowanego układu sieci? Gdzie i jak go podłączyć? Odpowiadamy!

Ograniczniki przepięć w rozdzielni elektrycznej z kablami

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen

Czym jest ogranicznik przepięć?

Ogranicznik przepięć to urządzenie służące do ochrony urządzeń elektrycznych przed przejściowymi przepięciami, tj. przed nagłym, krótkotrwałym wzrostem napięcia zasilającego. Ochronnik ogranicza czas trwania i częstotliwość prądu następczego. Poprzez blokowanie za pomocą cewek indukcyjnych albo przez prąd zwarciowy, skutecznie obniża napięcie aż do dopuszczalnego, bezpiecznego poziomu. Standardowe ograniczniki przepięć zbudowane są z podstawy i wymiennej wkładki z iskiernikiem (klasa B) lub warystorem (klasa C). Ogranicznik przepięć iskiernikowy jest najprostszym i najtańszym wariantem. Do ogranicznika przepięć podpina się przewód fazowy i przewód ochronny PE.

Po co się stosuje ograniczniki przepięć?

Ogranicznik przepięć DEHN shield TNS 255 "DSH TNS 255"Ograniczniki przepięć każdego typu stosowane są w celu redukcji przepięć. Do przepięć może dojść w różnych sytuacjach, np. podczas burzy, gdy piorun uderzy w linię napowietrzną albo przy włączaniu/wyłączaniu nieobciążonej linii napowietrznej. Przepięcia mogą doprowadzić do uszkodzenia izolacji i zniszczenia innych elementów sieci elektrycznej. Szczególnie wrażliwe na przepięcia są nowoczesne sprzęty RTV/AGD. Chociaż do całkowitego, fizycznego zniszczenia wskutek przepięcia dochodzi w praktyce rzadko, to przerwanie pracy, wyzerowanie pamięci czy problem z transmisją danych to już w pełni realne zagrożenia. Żadne rozwiązanie z zakresu ochrony przeciwprzepięciowej nie da nam 100% gwarancji bezpieczeństwa domowych sprzętów. Jednak ryzyko zagrożeń można skutecznie zminimalizować. Czy wystarczy podłączyć ogranicznik przepięć? Niekoniecznie...

Kiedy warto stosować ograniczniki przepięć?

Wytyczne na temat stosowania ograniczników przepięć w instalacjach elektrycznych regulują różne akty prawne i Polskie Normy, w szczególności Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) oraz norma PN-IEC 60364-4-443, dotycząca ochrony przeciwprzepięciowej w instalacjach elektrycznych. Zgodnie z § 183. 1. wspomnianego rozporządzenia, w instalacjach elektrycznych należy stosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

Ogranicznik przepięć Legrand T1+T2 8/50 4PJednak ustawodawca nie zawarł w akcie prawnym szczegółowej definicji takich urządzeń ani konkretnych wymogów. Indywidualne zalecenia i wytyczne odnośnie stosowania ograniczników przepięć często wydają producenci urządzeń elektrycznych oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Montaż ogranicznika może być wręcz warunkiem uznania odpowiedzialności przez ubezpieczyciela lub sprzedawcę czy producenta, gdy dojdzie do szkody wskutek przepięcia. 

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i nie chcesz ciągle martwić się o napięcie dostarczane do drogich, domowych sprzętów, to warto zainwestować w ograniczniki przepięć – koniecznie wysokiej klasy, o parametrach potwierdzonych testami/certyfikatami. Dobór ograniczników i ich usytuowanie najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku, a montaż powierzyć doświadczonemu elektrykowi. 

Należy wspomnieć o sytuacjach, w których ochrona przeciwprzepięciowa nie jest wymagana, ponieważ przewidywane koszty zapobiegania zagrożeniom byłyby najprawdopodobniej wyższe niż odnoszone korzyści. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera jeden z rozdziałów normy PN-IEC 60364-4-443.

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen

Jaki ogranicznik przepięć wybrać do mieszkania?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ograniczniki przepięć muszą być dopasowane do wymagań posiadanych urządzeń oraz specyfiki danej instalacji elektrycznej, w szczególności do jej układu. Nie jest obojętne, czy w układzie TN-C zastosujemy ogranicznik przepięć 3+0, czy 3+1. Dlatego projekt instalacji, uwzględniający każdy ogranicznik i przekrój przewodu ochronnego, powinien wykonać wykwalifikowany elektryk.

Ograniczniki przeznaczone do obszarów niskiego napięcia dzielą się na typy/klasy. Ochronniki poszczególnych klas/typów zaleca się montować w budynkach kaskadowo, czyli stopniowo obniżać poziom napięcia.

  • Ogranicznik przepięć T1+T2 Hager MOV 4P sieć TN-S/TT Iimp=50 kA In=50kA Up1, 2kVOgranicznik typu 1 (klasy B), nazywany potocznie odgromnikiem, zapewnia domowym sprzętom elektronicznym ochronę przed przepięciami wywołanymi przez uderzenie pioruna w linię energetyczną. Ogranicza impuls napięciowy do wartości poniżej 4 kV. Typu 1 są ograniczniki przepięć iskiernikowe. Elementem zabezpieczającym jest w nich iskiernik.
  • Ogranicznik typu 2 (klasy C), nazywany potocznie ochronnikiem, zapewnia ochronę instalacji przed nagłymi skokami napięcia (przepięciami komutacyjnymi) niskich wartości - od 1 do 1,5 kV. Jego konstrukcja obejmuje warystor.
  • Ogranicznik typu 3 (klasy D) zapewnia ochronę konkretnym, najbardziej czułym na przepięcia sprzętom elektrycznym. Może zostać zamontowany w rozdzielnicy, za kontaktem w puszce elektrycznej lub w samym urządzeniu.

Na rynku, w tym oczywiście w naszej hurtowni, znajdziesz również modele hybrydowe, jak ogranicznik przepięć B+C, który stanowi połączenie ochronników B C. Znajduje on zastosowanie w instalacjach elektrycznych, które mogą być bezpośrednio narażone na wyładowania atmosferyczne.

Gdzie podłączyć ogranicznik przepięć?

Jeśli szukasz konkretnych, jednolitych wytycznych, gdzie lub jak podłączyć ogranicznik przepięć, to... ich nie znajdziesz, ponieważ wspomniana wcześniej norma zawiera tylko ogólne informacje na temat montażu ochronników w instalacjach budynków. Najczęściej montowane są w rozdzielnicy głównej możliwie blisko złącza. Ograniczniki typu 3 (klasy D) mogą, zamiast w rozdzielnicy, znaleźć się za gniazdkiem w puszce elektrycznej albo bezpośrednio w chronionych urządzeniach.

Samo wstawienie ogranicznika przepięć do rozdzielnicy to nie wszystko. Kluczowy wpływ na skuteczność wdrożonej ochrony przeciwprzepięciowej mają tak naprawdę umiejętności elektryka oraz to, czy bazuje on na aktualnym stanie wiedzy, czy na praktykach sprzed 30 lat.

Ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen

Ogranicznik przepięć typ 1+2 EATON 1000VDC SPPVT12-10-2+PEW hurtowni elektrycznej Onninen na klientów biznesowych i indywidualnych czeka szeroka gama ograniczników przepięć - standardowych i mniej popularnych typów. W naszej ofercie znajdziesz ogranicznik przepięć DC, powszechnie stosowany w energetyce odnawialnej i pojazdach elektrycznych. Możesz wybierać spośród rozwiązań wyselekcjonowanych, renomowanych producentów i marek. Kupisz u nas m.in.:

a także różnorodne akcesoria: przewody, zaciski, bariery odgromowe, bloki przyłączenia uziemienia, aparaty ochronne i wiele innych.

Pamiętaj, że możesz liczyć na fachowe wsparcie ekspertów Onninen przy zakupie odpowiednich produktów. Pomożemy Ci wybrać bezpieczne i skuteczne ograniczniki przepięć oraz wszystkie, niezbędne do projektu akcesoria, w tym przewody ochronne o właściwych przekrojach. Napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w 1 z 36 oddziałów.

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen

Ogranicznik przepięć t1+t2
Ogranicznik przepięć dc
Ogranicznik przepięć b+c
Ogranicznik przepięć 3+0
Ogranicznik przepięć Dehn
Ogranicznik przepięć Hager
Ogranicznik przepięć Eaton
Ogranicznik przepięć Schneider
Ogranicznik przepięć Legrand