Jak wybrać odpowiedni siłownik elektryczny?

Dodano: środa, 7.06.2023


Napędy elektryczne posiadają liczne zalety. Przede wszystkim jest to cicha praca oraz bezobsługowe działanie przez wiele lat. Tylko jak dobrać odpowiedni siłownik elektryczny do danego zastosowania? Sprawdź krótki poradnik, a następnie zobacz ofertę w naszej hurtowni.

kciuk-w-gorze-z-narzedziami

Sprawdź siłowniki elektryczne w hurtowni Onninen

Jak działa siłownik elektryczny?

Budowa i działanie siłownika elektrycznego jest bardzo prosta. Urządzenie takie musi być podłączone do zasilania oraz sterownika. Po otrzymaniu napięcia uruchamia się silnik elektryczny, który, poprzez przekładnię zębatą, napędza śrubę. Na niej z kolei znajduje się nieruchoma nakrętka, zmieniająca swoją pozycję zgodnie z obrotami śruby napędowej. W ten sposób tłok przymocowany do nakrętki może się wysuwać lub chować w korpusie napędu elektrycznego.

Mechanizm śrubowy posiada wiele zalety: wysoki poziom precyzji, przenoszenie dużych naprężeń czy cicha i bezawaryjna praca. Podobnie silnik elektryczny cechuje się niskim poziomem hałasu oraz wysoką wydajnością. Dlatego też siłowniki elektryczne cieszą się dużą popularnością.

Rodzaje siłowników elektrycznych

Napęd elektryczny AME20Zalety napędów elektrycznych oraz ich popularność sprawiły, że spotkać się można z bardzo różnymi modelami tych urządzeń.  Obok siłowników o ruchu liniowym spotkać można także rozwiązania obrotowe - stosowane przede wszystkim do otwierania bram. W zależności od rodzaju obciążenia, inną budowę będzie mieć sama śruba napędowa. Spotkać można gwint trapezowy, kulisty czy wałeczkowy. Ten pierwszy występuje w formie symetrycznej (siłowniki obustronne), jak i niesymetrycznej (siłowniki pchające lub ciągnące - obciążenie tłoka występuje tylko w jednym kierunku). Poszczególne modele mogą się różnić także mocowaniem lub długością tłoczyska (jednosekcyjne lub teleskopowe).

Nie każdy siłownik elektryczny musi posiadać zabudowany tłok. W wielu sytuacjach sprawdza się wózek poruszający się po śrubie napędowej. Uproszczona budowa oraz lepszy dostęp do najważniejszych elementów mechanizmu ułatwia konserwację oraz naprawę takich napędów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie siłownika elektrycznego?

Wybierając odpowiedni siłownik elektryczny, trzeba cały czas pamiętać o funkcji, jaką ma pełnić. Dlatego też należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Maksymalna siła, jaką dysponuje dany napęd.
  • Wymiary siłownika elektrycznego - czy zmieści się w przeznaczonym dla niego miejscu.
  • Tryb pracy (obustronny, pchający czy ciągnący).
  • Trwałość i odporność na warunki zewnętrzne - szczególnie w przypadku modeli przeznaczonych do uruchamiania bram skrzydłowych.

https://www.onnshop.pl/library/images/CDL568-07-07-2022-1_m.jpgObok dużych siłowników elektrycznych w naszej ofercie znaleźć można również niewielkie urządzenia do sterowania ogrzewaniem centralnym lub innymi układami hydraulicznymi. W takich przypadkach ważna jest również charakterystyka pracy. Siłownik proporcjonalny EMO TM sterowany napięciem od 0 do 10 V oraz wygodnym kablem o długości 2 m, może być stosowany w różnych układach zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych. Z kolei napęd elektryczny Danfoss AMV20, również zasilany prądem stałym, sterowany jest sygnałem trzypunktowym.

Najważniejsze parametry napędów elektrycznych i siłowników

Niezależnie od przeznaczenia napędu, będzie charakteryzował się on kilkoma istotnymi parametrami. Przykładem może być siłownik elektryczny sterowany sygnałem analogowym AME 85 WM, w którego opisie znaleźć można:

  • Czas cyklu pracy, wskazujący jak długo trwa schowanie oraz wysuw tłoka.
  • Długość skoku, wskazująca na maksymalny wysuw.
  • Maksymalne zużycie energii podane w watach lub VA, na którego podstawie z łatwością wyliczysz średnie zużycie energii elektrycznej, a zatem też koszt użytkowania.
  • Napięcie zasilania. W przypadku mniejszych urządzeń będzie to prąd stały DC,Siłownik sterowany sygnałem analogowym AME 85 QM większą moc wykazują natomiast modele zasilane prądem przemiennym AC. Koniecznie należy także zapewnić odpowiednie napięcie na zasilaniu.
  • Siła nacisku podana w newtonach. Aby przeliczyć to na ciężar, należy podaną wartość podzielić przez 10. Zatem siła nacisku 2000 N odpowiada ciężarowi 200 kg.
  • Stopień ochrony IP. Informuje on o tym, czy obudowa chroni urządzenie przed pyłem oraz wodą.

Każdy siłownik elektryczny posiada własną charakterystykę pracy, która musi odpowiadać Twoim potrzebom. Dlatego też warto zapytać pracownika sklepu - na przykład telefonicznie lub mejlowo - który model będzie najlepiej pracować w określonych warunkach.

Sprawdź siłowniki elektryczne w hurtowni Onninen