Zawory mieszające są podstawowym elementem konstrukcyjnym instalacji grzewczej. Stosowanie takich części jest kluczowe w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania instalacji grzewczej, a szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego. A zatem jak wybrać termostatyczny zawór mieszający do ogrzewania podłogowego? Poznaj zasadę działania, rodzaje i powody, dla których warto wybierać profesjonalne części do instalacji grzewczych.
Sprawdź zawory mieszające ESBE w hurtowni Onninen
Dlaczego zawory mieszające są kluczowe w systemach grzewczych?
Zaawansowane technologicznie zawory mieszające ESBE łączą ze sobą przewody wodne w instalacjach grzewczych. Dzięki temu poprawnie przygotowany system przez instalatora pozwala na łatwe kontrolowanie zmieszania ciepłej i zimnej wody w optymalnych proporcjach.
W praktyce zawory mieszające w instalacji grzewczej:
- chronią przed poparzeniem, np. po podłączeniu do instalacji ciepłej wody użytkowej;
- regulują temperaturę działania ogrzewania podłogowego;
- odpowiadają za mieszanie wody ciepłej i zimnej, np. w celu chłodzenia orurowania instalacji;
- zapewniają pełną sprawność instalacji grzewczej.
A zatem zawór mieszający, a dokładniej termostatyczne zawory mieszające w instalacji ogrzewania podłogowego odpowiadają za ustalanie optymalnej temperatury w rurach. Przykładowo: jeśli z przewodu wody zimnej ciecz jest chłodniejsza niż wymagana do osiągnięcia żądanej temperatury, wtedy zawory pozwalają na większy przepływ gorącej wody z drugiej rury.
To sprawia, że temperatura medium utrzymuje się cały czas na odpowiednim poziomie. Tutaj ważne jest też pojęcie ciągła maks, która dla zaawansowanych zaworów mieszających wynosi 95 stopni Celsjusza.
Jeśli zamierzasz kupić zawór mieszający ESBE VGR lub zawór mieszający ESBA VTA, koniecznie sprawdź nasz katalog produktów. Znajdziesz w nim nie tylko diagram spadku ciśnienia, ale też informacje i takich danych, jak optymalne ciśnienie statyczne i ciśnienie różnicowe.
Rodzaje zaworów mieszających ESBE i ich zastosowanie
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów zaworów mieszających marki ESBE. Zarówno zawór mieszający ESBE VRB, jak i modele z innych serii występują w kilku wersjach:
- zawory mieszające z ręczną regulacją – w tym przypadku użytkownik lub serwisant ręcznie reguluje temperaturę pracy systemu grzewczego;
- zawory mieszające termostatyczne – głowica termostatyczna odpowiada za automatyczną regulację przepływu ciepłej i zimnej wody;
- zawory mieszające elektroniczne – najwygodniejsze w konfiguracji, ułatwiają precyzyjną regulację temperatury nawet przy pomocy zdalnego oprogramowania.
Konstrukcyjne to podobne części do instalacji grzewczych. Różnią się głównie sposobem regulacji przepływu wody w rurach i bezpośrednio przez regulator.
Co więcej, zawory mieszające dzielimy też na wersje trójdrożne, czterodrożne i opcje z siłownikiem, który poprawia poziom precyzji regulacji elementu instalacji grzewczej.
Jak dobrać zawór mieszający ESBE do specyfiki instalacji?
Wybierając zawory mieszające na etapie prac instalatorskich w przypadku systemów ogrzewania, np. podłogowego warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- długość połączeń i średnica;
- maksymalne ciśnienie różnicowe;
- maksymalna temperatura medium;
- materiał wykonania korpusu i obudowy;
- poziom przepływu wody;
- zakres regulacji temperatury.
Rodzaj zaworu mieszającego dobierz tak, aby pasował idealnie do przygotowywanego systemu instalacji grzewczej. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma być zintegrowane z systemami smart home, wtedy niezbędne będzie zastosowanie zaworów elektrycznych. W przypadku klasycznych instalacji wystarczy zwykły zawór ESBE bez termostatu i elektronicznego sterownika.
Montaż i konserwacja zaworów mieszających ESBE – praktyczne wskazówki
Prawidłowy montaż i ustawienie zaworów mieszających ESBE jest kluczowe dla bezawaryjnego funkcjonowania instalacji C.O. oraz C.W.U. Sam zawór mieszający należy zamontować za pompą obiegową. To najczęściej wykorzystywana konfiguracja, dzięki czemu można łatwo regulować temperaturę wody powracającej do kotła.
W instalacjach ciepłej wody użytkowej zawór musi być umieszczony tuż przed pompą ciepła. To chroni jednostkę przed nagłymi zmianami temperatury wody i wpływa bezpośrednio na jej wydajność.